FANDOM


Świat realny

Zrodzona z Burzy (ang. Stormborn) – drugi odcinek siódmego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 23 lipca 2017 roku w Stanach Zjednoczonych i 24 lipca 2017 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Podczas burzy na Smoczej Skale Tyrion Lannister, Varys i Daenerys Targaryen wspominają okoliczności narodzin królowej. Eunuch informuje Dany, że pozycja królowej Cersei słabnie. Tyrion radzi, by nie paliła Siedmiu Królestw oraz proponuje, że poszuka sojuszników wśród rodów przeciwnych rządom Cersei. Dany pyta Varysa o jego współpracę z poprzednimi królami, jej ojcem, Aerysem II oraz Robertem I. Varys zwierza się, że król Robert nie był zbyt zainteresowany rządzeniem królestwem, jednak wydawał się być dużo lepszym królem od swojego poprzednika.

GoT-Sn7 FirstLook 11

Daenerys w swojej sali tronowej.

Daenerys rozmawia z Varysem o jego roli w sprawie zlecenia jej zabójstwa. Królowa nie ufa mu przez jego kilkukrotne zmiany stron konfliktu. Varys wskazuje, że niekompetentni władcy nie zasługują na ślepą lojalność, następnie przypomina o swoim niskim urodzeniu i przeszłości, jako wykastrowany syn niewolnika. Twierdzi, że jest lojalny wobec uciskanych mas. Varys mówi Daenerys, że jeśli chce, by był jej ślepo lojalny, to powinna go zabić, ale żywy bardziej przysłuży się jej i królestwu. Twierdzi także, że Dany jest ostatnią nadzieją ludzkości. Deanerys przyjmuje jego lojalność pod warunkiem, że nie będzie spiskować przeciwko niej oraz że spojrzy jej w oczy i powie, jeśli to, co robi, nie będzie słuszne. Varys przystaje na propozycję. Królowa jest zadowolona, jednak ostrzega Varysa, że jeśli ją zdradzi, zostanie spalony żywcem. Varys odpowiada, że nie spodziewał się niczego innego od „Matki Smoków”.

Daenerys odwiedza Melisandre, Czerwona Kapłanka, która uważa, że Dany może być „Księciem, którego obiecano”. Varys pyta Melisandre o jej służbę feralnemu królowi Stannisowi. Daenerys na początku nie wierzy, że może być księciem, jednak Missandei wyjaśnia jej, że w języku starovalyriańskim słowo „książę”, czy „księżniczka” są neutralne pod względem płci. Melisandre opowiada Daenerys o Jonie Snow, Królu Północy, który zjednoczył Północ i dzikich zza Muru. Tyrion ręczy za Jona i przekonuje Daenerys, że byłby dobrym sojusznikiem. Dany zgadza się z radą Tyriona i zleca zaproszenie Jona Snow na Smoczą Skałę, gdzie miałby zgiąć przed nią kolana.

702 Props Letters TyrionToJon 01

List Tyriona do Jona.

W Winterfell, Jon, Sansa i Davos rozmawiają o liście od Tyriona. Sansa przypomina, że Tyrion zawsze traktował ją z szacunkiem i był inny od reszty Lannisterów. Zastanawia się, czy list rzeczywiście został przez niego napisany, a Jon potwierdza autentyczność, wskazując na dopisek „wszystkie karły są bękartami w oczach swoich ojców”, co usłyszał dawno temu od Tyriona. Podczas rozmowy Davos zauważa, że Daenerys może być najodpowiedniejszym sojusznikiem w wojnie z nocnym Królem i białymi wędrowcami.

702 Randyll and Jaime

Randyll w Królewskiej Przystani.

W sali tronowej Czerwonej Twierdzy, królowa Cersei ogłasza przed przedstawicielami wysokich rodów Reach, w tym lorda Tarly'ego, żeby ponownie złożyli hołd Żelaznemu Tronowi i nie szli za rodem Tyrell, który stanął po stronie uzurpatorki. Obce armie Nieskalanych i dzikich dothraków nawiedzają ich kraj i tylko razem mogą ich powstrzymać. Kiedy lord Tarly wytyka, że Targeryenówna posiada trzy dorosłe smoki, maester Qyburn odpowiada, że pracuje już nad rozwiązaniem tego problemu.

Po audiencji, Jaime dołącza do lorda Randylla, chcąc mianować go jednym ze swoich generałów. Tarly ma zamiar pozostać wierny Tyrellom i nie jest pewny Lannisterów, którzy „podżynają gardła na weselach”. Jaime przypomina Tarly'emu, że przysięgał także pozostawać wiernym Żelaznemu Tronowi. Wyjaśnia Randyllowi, że Cersei jest lepszą opcją niż Daenerys i jej obcy sprzymierzeńcy. Obiecuje mu także tytuł nowego Namiestnika Południa.

Jorah-Stormbrn

Jorah w Cytadeli.

W Cytadeli, arcymaester Ebrose i Sam badają skórę Joraha Mormonta, którego szara łuszczyca wtargnęła już na pierś i plecy. Ebrose mówi choremu, że powinien odciąć swoją rękę nim infekcja się rozszerzyła. Informuje Mormonta, że nie ma dla niego już ratunku. Normalnie zarażonych w takim stanie odsyła się do mieszkania z kamiennymi, jednak jako rycerz i członek wysokiego rodu, Jorah powinien otrzymać wybór samobójstwa. Kiedy Sam pyta, czy poinformować rodzinę, Jorah informuje chłopaka, że nie jest już w kontakcie ze swoimi bliskimi.

Cersei Stormborn ep

Cersei obok czaszki Baleriona.

Po audiencji w sali tronowej, Qyburn zaprowadza Cersei do smoczych czaszek pod Czerwoną Twierdzą. Opowiada jej o tym, co donieśli mu jego szpiedzy z Meereen, gdzie Drogon został zraniony włócznią podczas ataku na arenę. Następnie odkrywa przed królową balistę, dzięki której będzie można zranić latające gady. Cersei testuje działanie nowej broni, strzelając prosto w czaszkę Baleriona, smoka pierwszego targaryeńskiego władcy. Pocisk z łatwością przebija twardą czaszkę.

W sali Rzeźbionego stołu, Yara Greyjoy i Ellaria Sand naciskają na natychmiastowy atak na Królewską Przystań. Jednak Tyrion nie zgadza się na zniszczenie stolicy państwa, z której Daenerys będzie miała władać. Kiedy Ellaria zarzuca Tyrionowi tchórzostwo, ten otwarcie oskarża ją o otrucie Myrcelli, jego siostrzenicy. Kobieta nie zaprzecza i wyraża jedynie żal, że jej kochanek, Oberyn Martell, musiał zginąć za karła. Daenerys przerywa dyskusję i każe Ellarii respektować jej namiestnika. Wracając do tematu ataku, Daenerys orzeka, że nie ma zamiaru być znana jako Królowa Popiołów.

Game-of-thrones-season-7-stormborn-image-6

Rada na Smoczej Skale.

Tyrion uważa, że skoncentrowany atak wojsk Tyrellów i Dorne na stolicę jest lepszy, niż wysyłanie tam obcej armii Nieskalanych i dothraków, która mogłaby obudzić patriotyzm wśród ludów Westeros. Zamiast tego, armia Daenerys, z Szarym Robakiem zajmie Casterly Rock, odcinając Cersei od posiłków oraz niszcząc morale zachodnich wojsk. Tymczasem flota Greyjoyów popłynie na południe, by sprowadzić Dornijczyków. Daenerys zgadza się z planem Tyriona i ogłasza swojej radzie, że ona sama nie zaatakuje Królewskiej Przystani, na co pozostali przystają.

Olenna Daenerys

Daenerys słucha rady Olenny.

Wszyscy rozchodzą się i Daenerys zostaje sama z Olenną. Smocza królowa pyta Królową cierni czy jej wsparcie jest oparte tylko i wyłącznie o chęć zemsty na Cersei, a nie o miłość do Targeryenów. Mówi jej, że dzięki niej rozpocznie się nowa era pokoju. Jednakże Olenna zauważa, że trwały pokój nie miał miejsca za czasów żadnego targaryeńskiego władcy. Daje Daenerys radę: Tyrion to mądry człowiek, ale Olenna przeżyła wielu mądrych ludzi, nie słuchając, co mają do powiedzenia. Porównuje lud Westeros do owiec, a Daenerys do smoka. Daenerys musi być smokiem, by poprawnie władać Siedmioma Królestwami.

Missandei odwiedza Szarego Robaka w jego komnacie, by się z nim pożegnać przed jego podróżą do Casterly Rock. Robak mówi dziewczynie, że jest ona jego słabością. Wyjaśnia, że Dobrzy Panowie Astaporu torturowali młodych Nieskalanych, narażając ich na ich największe lęki i słabości (tj. jeśli chłopiec bał się wody, został wrzucany do morza, w którym mógł utonąć, albo przypłynąć do brzegu). Szary Robak nigdy nie był najsilniejszym, ale za to nigdy też nie miał lęków. Aż do czasu, kiedy poznał Missandei. Ta również wyraża swój lęk, a następnie rozbiera się. Po chwili zawahania para kładzie się na łoże, uprawiając seks bez siusiaka.

Sam helps Jorah Stormborn

Samwell kuruje Joraha.

Arcymaester opowiada Samwellowi o sztuce spisywania historii. Sam jednak wciąż poruszony jest sytuacją Joraha. Żył kiedyś maester, Pylos, któremu udało się wyleczyć zaawansowane stadium choroby. Ebrose informuje młodego akolitę, że Pylos zaraził się i sam zmarł przez szarą łuszczycę. Jednak Tarly nie poddaje się i wieczorem wymyka się do pokoju Joraha, mówiąc mu, że dzisiaj nie umrze. Następnie informuje go, że służył niegdyś na Murze pod jego ojcem, zmarłym Jeorem Mormontem. Powoli i sprawiając przy tym wielki ból fizyczny leczonemu, Sam odcina skalpelem zarażone kawałki skóry.

Stormborn Arya City

Arya przy karczmie.

Arya Stark spotyka Gorącą Bułkę w karczmie. Bułka opowiada o jego karierze jako kucharza, a następnie pyta dziewczynę, czy Brienne z Tarthu ją znalazła. Arya potwierdza. Następnie mówi przyjacielowi, że jedzie do Królewskiej Przystani, by dorwać Cersei. Dopiero od Bułki dowiaduje się, że jej dom, Winterfell, nie jest już okupowany przez Boltonów i znów jest w rękach Starków, a Jon Snow został nowym Królem Północy. Dziewczyna decyduje się wyruszyć na Północ. Na pożegnanie Bułka mówi Aryi, że jest ładna jak na kogoś, kogo uważał za chłopca. Następnie dziewczyna znika w ośnieżonym lesie.

W Winterfell odbywa się wielkie zgromadzenie lordów Północy. Samwell Tarly, przebywający w Cytadeli maesterów odkrył, że pod Smoczą Skałą znajduje się złoże smoczego szkła. Wtedy też Jon informuje zebranych o liście od Tyriona, ogłaszając tym samym swoją chęć do wyruszenia tam i spotkania się ze Smoczą królową. Yohn Royce i Robett Glover uważają, że nie należy ufać Targaryenom. Lady Lyanna Mormont uważa, że Król Północy powinien pozostać na Północy. Jon zgadza się, jednak uważa, że najważniejsza jest sprawa walki z wędrowcami. Sansa również się nie zgadza z tym pomysłem, ale kiedy Jon wyznacza ją swoim regentem, siostra akceptuje propozycję.

GOT Season 7 25

Jon i Littlefinger przy grobie Neda.

Petyr Baelish spotyka Jona w katakumbach pod Winterfell. Młody król odwiedza grób ojca. Littlefinger wyznaje swoją miłość do Catelyn Stark. Kiedy Jon, widocznie nie ufający Baelishowi, mówi, że nie powinien tu być, ten odpowiada mu, że powinien być wdzięczny za pomoc przy odbijaniu Winterfell. Kiedy Baelish wspomina o swojej miłości do Sansy, Jon chwyta go za gardło i przyciska do ściany, grożąc mu, żeby nigdy nie zbliżał się już do jego siostry. Następnie Jon odjeżdża z innymi jeźdźcami, wymieniając spojrzenia z Sansą. Littlefinger wychodzi z katakumb, spoglądając na Starkównę.

Jadąc ku Północy, Arya zostaje zatrzymana przez watahę wilków. Nim jednak te ją atakują, okazuje się, że przywódcą watahy jest niegdysiejszy wilkor Aryi, Nymeria. Bestia po chwili rozpoznaje swoją dawną właścicielkę. Arya mówi jej, że zmierza do domu i chce, by wilczyca do niej dołączyła. Jednakże Nymeria odwraca się i odchodzi ze swoją watahą wgłąb lasu. Zasmucona dziewczyna reflektuje nad tym, jak bardzo obie, ona i wilkor, się zmieniły.

702 Silence Promo Image

Cisza, statek Eurona.

Yara i Theon płyną przez Wąskie Morze z Ellarią Sand oraz Żmijowymi Bękarcicami, po dornijskie wojsko. Greyjoyowie oraz Ellaria siedzą pod pokładem, rozmawiając i pijąc wina. Po krótkiej rozmowie o seksualności kobiet, zaczynają one ze sobą flirtować. Kiedy dochodzi do pocałunku, ich statek zostaje gwałtownie uderzony. Na górze okazuje się, że ich flota została zaatakowana przez Żelazną Flotę Eurona. Dochodzi do zaciętej potyczki. Yara i jej ludzie szybko zostają przygnieceni przez siły stryja. Tyene Sand schodzi pod pokład, chcąc chronić swoją matkę, podczas gdy Obara i Nymeria walczą z atakującymi. Do walczących dołącza Euron, który szybko rozprawia się z bękarcicami, zabijając je ich własnymi broniami. Kiedy ludzie Eurona schodzą na dół, Ellaria domaga się szybkiej śmierci, lecz zamiast tego zostaje wzięta w niewolę.

702 Siege of the Targaryen Fleet

Pokłosie bitwy.

Wkrótce dochodzi również do walki między Yarą i Euronem. Królowi udaje się schwytać bratanicę i przyciągnąć uwagę „małego Theona”. Ten jest gotów ruszyć i uratować siostrę, jednak widok jego ludzi masakrowanych przez żołnierzy Eurona przypomina mu, co przeżył, będąc w niewoli Ramsaya Boltona. Ku uciesze stryja, Theon wyskakuje za burtę, ratując własne życie. Oparty o połamaną belę, Theon obserwuje płonącą flotę, a także ciała Obary i Nymerii zwisające i nabite na dziobie statku. Bezradnie obserwuje jak statek Eurona znika w oddali z jego siostrą uwięzioną na pokładzie.

Pojawienia Edytuj

Pierwsze Edytuj

Obsada Edytuj

Adnotacje Edytuj

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.