FANDOM


Doom

Kataklizm zniszczył cywilizację valyriańską w jeden dzień.

Zguba Valyrii (ang. Doom of Valyria), również Zagłada Valyrii[1] – kataklizm nieokreślonej natury, który spowodował upadek Valyriańskich Włości. Nastąpił 114 lat przed Podbojem. Daenys Targaryen, córka Aenara Targaryena, przewidziała Zgubę i przekonała ojca do opuszczenia Valyrii na dwanaście lat przed kataklizmem.

Opis Edytuj

Valyria 5x05 (4)

Tyrion i Jorah przepłynęli przez Dymiące Morze, pozostałości po imperium.

Kataklizm uderzył w stolicę imperium, Valyrię, rozrywając grunty otaczające miasto na liczne mniejsze wyspy, tworząc między nimi Dymiące Morze. Obszar ten jest teraz uważany za nawiedzany przez demony. Mówi się, że niewielu ludzi jest w stanie przetrwać podróż do ruin Valyrii. Nawet najbardziej zatwardziali marynarze drżą na myśl o żegludze w to miejsce. Morze jest bardzo gorące, jego wody się gotują, a ziemia jest pełna potworów.

Wiele sekretów Valyrii, takich jak metody tworzenia valyriańskiej stali, zostały utracone w wyniku Zagłady.

Zguba doprowadziła do śmierci niemal wszystkich smoczych lordów, za wyjątkiem Auriona, smoczych lordów przebywających w Tyrosh i Lys (którzy jednak zostali wkrótce później zabici przez obywateli tych miast) oraz rodu Targaryenów na czele z Aenarem Wygnańcem.

Ta katastrofa była na tyle dramatyczna, że ukazywana jest w sztuce na całym świecie. Hol wejściowy w rezydencji khala Drogo w Pentos ozdabia kolorowego szkła przedstawiająca kataklizm (zauważoną przez Daenerys). Istnieją również pieśni traktujące o Zgubie: ballada o dwóch kochankach umierających podczas katastrofy śpiewana jest na ślubie króla Joffreya Baratheona.

Przyczyny Edytuj

Dokładna przyczyna Zguby Valyrii nie jest znana. To mogło być wydarzenie naturalne, ale niektórzy uważają, że bogowie zniszczyli Valyrię z powodu jej pychy. Ludzie Bez Twarzy, sekta zabójców z Braavos, twierdzą, że ich założycielami byli niewolnicy pracujący w kopalniach pod Czternastoma Płomieniami (grupa pobliskich wulkanów) i poprzysięgli zniszczyć Valyrię, co sugeruje, że mogli oni w jakiś sposób spowodować kataklizm. Czy to prawda, czy tylko roszczenie – tego nie wiadomo.


Przypisy Edytuj

  1. Świat lodu i ognia”, Historia starożytna: Zagłada Valyrii.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.