FANDOM


Złota Kompania słynęła jako najlepsza z wolnych kompanii. Założył ją przed stuleciem Bittersteel, bękart Aegona Niegodnego. Gdy kolejny z Wielkich Bękartów Aegona spróbował odebrać Żelazny Tron pracowicie urodzonemu bratu przyrodniemu, Bittersteel przyłączył się do rebelii. Daemon Blackfyre poległ jednak na Polu Czerwonej Trawy i jego bunt zginął razem z nim. Ci zwolennicy Czarnego Smoka, którzy przeżyli bitwę, ale nie chcieli ugiąć kolan, uciekli za wąskie morze. Byli wśród nich młodsi synowie Daemona, Bittersteel oraz setki pozbawionych włości lordów i rycerzy, którzy wkrótce, by przeżyć, zostali zmuszeni zostać najemnikami. Niektórzy przyłączyli się do Wystrzępionego Sztandaru, inni do Drugich Synów albo Ludzi Dziewicy. Bittersteel uświadomił sobie, że siły rodu Blackfyre’ów rozpraszają się na cztery wiatry, postanowił więc założyć Złotą Kompanię, by połączyć wygnańców. Od owego czasu aż po dziś dzień ludzie ze Złotej Kompanii żyli i ginęli na Spornych Ziemiach, walczyli dla Myr, Lys albo Tyrosh w ich małych, bezsensownych wojnach i marzyli o ziemiach utraconych przez ojców. Byli wygnańcami i synami wygnańców, wydziedziczono ich i nadal im nie przebaczono… ale wciąż pozostawali groźnymi wojownikami.
Golden Company pike

Złota Kompania – kompania najemników założona przez Wielkiego BękartaBittersteela. To największa, najsłynniejsza i najdroższa kompania najemników w Wolnych Miastach. Mimo złej sławy najemników, Złota Kompania nigdy nie złamała podpisanego kontraktu. Ich motto brzmi: „Nasze słowo jest pewne jak złoto”.

Historia Edytuj

Złotą Kompanię założył Aegor Rivers, zwany "Bittersteelem", uznany bękart króla Aegona IV, po tym jak uciekł z Westeros z młodszymi synami Daemona Blackfyre’a pod koniec Rebelii Blackfyre’a.

Gdy Aegor zobaczył wszystkich wygnanych lordów i rycerzy śpiewających z najemnikami z kompanii, takimi jak Wystrzępiony Sztandar czy Ludzie Dziewicy, oraz spadek poparcia wśród rodu Blackfyre’ów, postanowił stworzyć własną kompanię najemników. Od tej pory walczyli oni głównie na terenie Spornych Ziem.

Złota Kompania składa się z wygnańców i ich synów. Kiedyś dowodził nią Maelys Blackfyre, ostatni z pretendentów do tronu Blackfyre’ów. W czasie Wojny Dziewięciogroszowych Królów ser Barristan Selmy wyrąbał krwawą ścieżkę przez szeregi Złotej Kompanii, aby zabić Maelysa Monstrualnego w walce.

Ich wojenny okrzyk, „Pod złotymi płaszczami, ostra stal” to hołd dla założyciela.

Daenerys przypomina sobie, że jej brat Viserys Targaryen ucztował kiedyś z kapitanami Złotej Kompanii w nadziei, że poprą jego sprawę, ale ci tylko jedli i śmiali się z niego. 

Dla Złotej Kompani niezwykle istotna jest dyscyplina. Potrafią maszerować szybko po zejściu na ląd, nim atakowani wrogowie zdążą się połapać i zebrać swoją armię.

Wyżsi rangą oficerowie lubią pokazywać wokół swoje bogactwa, tj. wieszają je na sobie: wysadzane kamieniami miecze, inkrustowane zbroje, masywne naszyjniki, piękne jedwabie. W czasie spotkania z takimi oficerami w Volon Therys, Gryf zauważa, że każdy z nich nosił na ramionach złote obręcze warte okupu za lorda. Każda obręcz oznacza jeden rok służby w Złotej Kompanii.

Uczta dla Wron Edytuj

Złota Kompania złamała kontrakt z miastem Myr, mimo nadchodzącej wojny z sąsiednimi LysTyrosh. Według marynarzy z Królewskiej Przystani, kompania udaje się do Volantis. Nikt nie wie, dlaczego złamali kontrakt.

Przed złamaniem kontraktu, podpisują kontrakt z Yunkai do kampanii nad Zatoką Niewolników. Wysłannik zaoferował dwa razy tyle co miasto Myr, dodatkowo po niewolniku dla każdego najemnika, po 10 niewolników dla każdego oficera i sto wybranych dziewic dla dowódcy Harry’ego Stricklanda. Harry powiedział wysłannikowi, że przemyśli poropzycję. Uważał, że odmowa wprost nie będzie mądrym rozwiązaniem.

W Westeros Arianne Martell mówi ser Arysowi Oakheartowi, że Złota Kompania złamała kontrakt z Myr. Wykorzystuje tę informację, by przekonać go do pomocy w jej planie zrobienia z Myrcellii królowej Siedmiu Królestw.

Na posiedzeniu małej rady Aurane Waters mówi, że Złota Kompania złamała kontrakt z Myr. Słyszał jak wielu ludzi mówi, że wynajął ich Stannis Baratheon i płynie z nimi przez morze. Cersei mówi radzie, że Qyburn usłyszał od załogi statku z Myr, że Złota Kompania udaje się do Volantis, więc jeśli chcą dotrzeć do Westeros, to idą w złym kierunku.

Taniec ze Smokami Edytuj

W czasie podróży valyriańskimi drogami z Illyrio Mopatisem, Tyrion Lannister pyta go jak udało mu się namówić Złotą Kompanię do zerwania kontraktu z Myr.

Złota Kompania zerwała kontrakt, bo miała przyłączyć się do królowej Daenerys Targaryen, gdy ta wyruszy z Meereen do Volantis. Jednak w Volon Therys ma dosyć ciągle zmieniających się planów Illyria, gdy okazuje się, że Dany zostaje w Meereen.

Postanawiają służyć Aegonowi Targaryenowi i dołączyć się do niego na podbój Westeros. Wkrótce kompania wypływa do Westeros i lądują na tym kontynencie. Osiągają kilka zwycięstw i przejmują kilka zamków. Ich kolejnym celem jest Smocza Skała.

Złote Czaszki Edytuj

Namiot kapitana – generała zrobiony jest ze złotego materiału, otacza go pierścień pali ze złotymi czaszkami. Na łożu śmierci ser Aegor Rivers kazał, kiedy już umrze, pomalować jego czaszkę na złoto i umieścić na chorągwi kompanii, nim wypłyną przez Wąskie Morze na podbój Westeros. Każdy jego następca kazał zrobić to samo, i stąd pochodzą złote czaszki.

Gryf po przyjeździe do obozu kompanii przy Volon Therys podziwia czaszki. Jedna jest większa od reszty – to czaszka Maelysa Monstrualnego i jego bezimiennego brata. Czaszki są popękane, jedna miała spiłowane, spiczaste zęby.

Jedna z czaszek należy do Mylesa Toyne’a. Gryf przygląda się czaszce starego przyjaciela. Śmierć pozbawiła Mylesa uszu, nosa i jego ciepła. Został tylko uśmiech, zmienił się w lśniący grymas. Gryf myśli, że wszystkie czaszki mają taki grymas, nawet ta Bittersteela, zatknięta na pal pośrodku.

Skład kompanii Edytuj

Złota Kompania składa się z 10.000 ludzi, w tym posiada 7.000 koni i słonie.

Podział:

  • 500 rycerzy, każdy ma po 3 konie
  • 500 giermków, każdy ma konia
  • 1,000 łuczników, jedna trzecia z nich miała kusze, druga tak samo liczna grupa – łuki z rogów typu wschodniego, trzecia grupa – długie cisowe łuki ludzi z Westeros, oraz łuki z drewna złotego serca Letniaków.

Znani Członkowie Edytuj

Kapitanowie – generałowie Edytuj

Członkowie Edytuj