FANDOM


Świat realny

Złamany (ang. The Broken Man) – siódmy odcinek szóstego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 5 czerwca 2016 roku w Stanach Zjednoczonych i 6 czerwca 2016 roku w Polsce.

Opis Edytuj

The Broken Man 21

Sandor Clegane i brat Ray.

Okazuje się, że Sandor Clegane przeżył swoją walkę z Brienne. Żyje teraz pośród prostych ludzi, którym przewodzi septon Ray. Przypomina Ogarowi, że kiedy go odnalazł, myślał, że jest trupem. Kiedy Ray wspomina o sprawiedliwości, Sandor wypomina mu, że jeśli sprawiedliwość rzeczywiście by istniała, to zostałby on już dawno ukarany. Ray odpowiada, że prawdopodobnie Ogar został już ukarany. Twierdzi, że przemoc to zaraza i nie leczy się jej, zakażając nią innych. Sandor odpowiada, że umieranie to też nie jest lekarstwo.

W Wielkim Sepcie, królowa Margaery studiuje księgę Siedmioramiennej Gwiazdy. Kiedy Wielki Wróbel wchodzi, oboje zaczynają dyskutować o wersie czytanym przez królową. Margaery przyznaje, że dawniej udawała miłość do biednych, choć tak naprawdę było jej jedynie przykro. Zapytana dlaczego nie spała jeszcze z królem Tommenem odpowiada, że dzięki wierze wyzbyła się pragnień, lecz Wielki Wróbel zaznacza, że ma ona obowiązek wobec królestwa i musi urodzić następcę Żelaznego Tronu.

The Broken Man 05

Margaery, Olenna i septa Unella.

Kiedy Margaery wraca do Czerwonej Twierdzy, udaje się na rozmowę ze swoją babką pod czujnym okiem septy Unelly. Olenna obraża septę, lecz Margaery broni jej. A kiedy kobieta chce odprowadzić swoją wnuczkę w osobne miejsce, Unella po prostu za nimi idzie. Margaery broni Unellę i uważa ją za przyjaciółkę i dobrą nauczycielkę. Mówi, że bogowie mogli ukarać Olennę i pozostałych za atak na Wielki Sept, lecz okazali miłosierdzie. Babka przypomina jej, że Loras wciąż jest zamknięty i próbuje przekonać wnuczkę do powrotu do Wysogrodu. Margaery musi jednak pozostać przy królu i namawia babcię, by to ona powróciła do domu. W trakcie rozmowy wkłada w dłoń babki fragment kartki. Zrozumiawszy, że Margaery naprawdę nie czuje tego, co mówi, Olenna zgadza się i odchodzi. Kiedy jest już sama, spogląda na kartkę, na której znajduje się szkic róży, symbolizujący wierność Margaery wobec Tyrellów.

Jon Snow, Sansa i Davos rozpoczęli przygotowania do marszu na Winterfell i odebrania zamku Ramsayowi. Najpierw, dzięki pomocy Tormunda i Wun Wuna, zabezpieczają swój sojusz z dzikimi i ich starszymi, prowadzonymi przez Dim Dalbę. Dzicy zdają sobie sprawę, że Jon uratował ich z Hardhome i oddał za nich życie oraz że jeśli nic nie zrobią, to Ramsay i jego sojusznicy zabiją ich wszystkich. Następnie Davos pokazuje Jonowi i Sansie list, jaki Stannis Baratheon otrzymał od Lyanny Mormont w ramach sojuszu Mormontów z Baratheonem. Następnie wyruszają na Wyspę Niedźwiedzią.

The Broken Man 01

Cersei i Olenna.

Wkrótce Cersei również dyskutuje z Olenną. Próbuje namówić staruszkę, żeby została dla Margaery i Lorasa. Olenna odpowiada jej jednak, że wszystko co się stało, stało się ponieważ Cersei dopuściła wróble do władzy i pozwoliła im aresztować wnuki kobiety. Cersei przyznaje się do winy i nalega, że sojusz między Lannisterami i Tyrellami jest potrzeby teraz bardziej niż kiedykolwiek. Olenna odmawia, mówi, iż wyjeżdża najszybciej jak to możliwe oraz zauważa, że Cersei sama sprowadziła na siebie to całe nieszczęście.

The Broken Man 09

Jaime i Bronn prowadzący armię Lannisterów na oblężone Riverrun.

Jaime i Bronn prowadzą armię Lannisterów pod bramy Riverrun, gdzie Freyowie próbują zmusić Blackfisha do oddania im zamku, grożąc, że zabiją jego bratanka i faktycznego lorda Riverrun, Edmure'a. Starzec odmawia wiedząc, że tamci blefują. Jaime przejmuje dowodzenie nad oblężeniem i decyduje się na pertraktacje z Blackfishem.

Jon, Sansa i Davos docierają do Wyspy Niedźwiedziej, gdzie spotykają Lyannę Mormont, dziesięcioletnią dziewczynkę, która jest głową rodu. Sansa i Jon próbują przekonać ją, że powinna dołączyć do ich walki, wspominając także jej matkę, Maege i wuja Jeora. Początkowo nieprzekonana Lyanna odrzuca ich propozycję, twierdząc, że ród Starków umarł i żadne z nich nie może nazywać się Starkiem, ponieważ Jon jest bękartem, a Sansa dwa razy została wżeniona w dwa nieprzyjacielskie rody. Zanim jednak dziewczynka ich oddala, Davos wtrąca się do rozmowy. Pokrótce opowiada swoje życie, po czym przekonuje młodą lady Mormont, ostrzegając ją równocześnie przed Białymi Wędrowcami i zagrożeniem, jakie niesie za sobą zlekceważenie Nocnego Króla. Lyanna zgadza się na oddanie Starkom grupy 62 żołnierzy (Wyspa Niedźwiedzia nie posiada większego wojska), z których każdy będzie walczył z siłą dziesięciu

Blackfish i Królobójca spotykają się na moście prowadzącym na dziedziniec Riverrun. Jaime ostrzega Bryndena, że nie okaże litości Tullym, chyba, że podda się i odda zamek. W takim przypadku, życie żołnierzy Blackfisha zostanie oszczędzone. Starzec mówi, że wojna nie skończy się, dopóki jest on przy życiu, a nie ma zamiaru oddawać Riverrun Freyom. Zauważa także, że jeśli dojdzie do starcia, to zginą setki jego żołnierzy, lecz tysiące ludzi Lannisterów.

The Broken Man 03

Sansa, Jon i ser Davos w Deepwood Motte.

Jon i Sansa odbywają także podróż do Deepwood Motte, by uzyskać poparcie Gloverów. Robett Glover przyjmuje ich zimno i zaznacza, że Robb Stark pozwolił żelaznym ludziom na ograbienie regionów Deepwood Motte, porwanie jego żony i dzieci oraz wymordowanie podwładnych (nie wiedząc, że Robb miał zamiar im pomóc, lecz Roose Bolton przekonał go, by zmienił zamiary). Ostrzega później dwójkę, że przyjął ich tylko ze względu na szacunek do Eddarda Starka, po czym kończy negocjacje.

Theon i Yara Greyjoy zabierają żelazną flotę do Volantis na odpoczynek. Tam, w burdelu, mężczyźni i Yara zabawiają się z prostytutkami. Yara próbuje przekonać brata, żeby napił się ale. Kiedy ten odmawia, kobieta próbuje zmusić go do odzyskania dawnego pewnego siebie. Theon będzie jej potrzebny w odzyskiwaniu Żelaznych Wysp od Eurona. Mężczyzna początkowo odmawia, lecz wkrótce siostra przekonuje go, że jest dla niej ważny. Theon odzyskuje nieco pewności siebie i pije trochę alkoholu. Po tym Yara wyjawia, że ma zamiar zabrać flotę do Meereen i nawiązać sojusz z Daenerys Targaryen nim zrobi to Euron.

W końcu Jonowi i Sansie udaje się zebrać tylko niewielką armię, złożoną z mniejszych rodów. Mimo, iż Ramsay ma wielką przewagę liczebną, Jon wciąż zamierza zaatakować Winterfell tak szybko jak to możliwe, by uniemożliwić Boltonowi zebranie jeszcze większej armii. Sansa nie zgadza się z nim i twierdzi, że mogą dalej próbować zebrać sojuszników, lecz Jon nie podziela jej zdania. Sansa pisze list do Littlefingera z prośbą o pomoc, której wcześniej odmówiła.

The Broken Man 22

Członkowie Bractwa bez Chorągwi przerywają monolog brata Reya.

Na zebraniu wieśniaków, Ray opowiada o swoim czasie w wojsku oraz o tym, jak stał się religijnym człowiekiem. Znikąd zjawia się trójka mężczyzn z Bractwa bez Chorągwi. Odjeżdżają, kiedy dowiadują się, że ludzie nie mają przy sobie nic cennego, jednak Sandor ostrzega septona, że Bractwo powróci.

The Broken Man 20

Arya zaatakowana przez Waif.

W Braavos Arya Stark przechadza się ulicami miasta. Podchodzi do dwóch kupców z Westeros i negocjuje z jednym z nich możliwość transportu do Siedmiu Królestw. Mężczyzna początkowo nie jest pewien, lecz zobaczywszy w jej dłoni mieszek pełen pieniędzy, zgadza się wyruszyć jak najszybciej i oddać jej jedną z kabin. Następnie dziewczyna wyrusza do doków, gdzie podziwia stojącego w oddali Tytana Braavos. Znikąd pojawia się przy niej starsza kobieta, chwyta ją i dźga kilkukrotnie w brzuch. Okazuje się, że to Waif w przebraniu. Arya ucieka z uścisku i wpada do rzeki. Kiedy z niej wychodzi, ucieka wgłąb miasta, zostawiając za sobą szlak z krwi.

Sandor Clegane wciąż pracuje przy drewnie. Kiedy wraca do budowanego przez Raya i pozostałych ludzi septu, okazuje się, że wszyscy zostali zamordowani, a septon Ray powieszony na drewnianej konstrukcji. Wściekły Ogar podnosi siekierę wbitą w pieniek i odchodzi.

Pojawienia Edytuj

Pierwsze Edytuj

Obsada Edytuj

Adnotacje Edytuj

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.