FANDOM


Yunkai, zwane Żółtym Miastem – miasto znajdujące się na wschodnim wybrzeżu Zatoki Smoków, dawnej Zatoki Niewolniczej. Na zachód od niego leży wyspa Yaros, a na północ rozciąga się ziemia niczyja. Głównym dochodem miasta jest handel niewolnikami, a jego domeną są niewolnicy szkoleni w sztuce miłości.

Miasto Edytuj

Yunkai zbudowane jest z żółtych cegieł, posiada rozpadające się mury i wysokie piramidy schodkowe. Jego symbolem jest harpia z torsem kobiety, skrzydłami nietoperza zamiast rąk, nogami orła i ogonem skorpiona. W szponach trzyma ona bicz oraz żelazne okowy. Yunkai jest rządzone przez łowców niewolników, nazywających się Mądrymi Panami. Mieszkańcy miasta posługują się językiem valyriańskim.

Yunkai fanart

Yunkai. © Fantasy Flight Games.

Niewolnicy Edytuj

Yunkai posiada armię składającą się z około pięciu tysięcy niewolników. Eunuchowie są tworzeni tam przez odcięcie jedynie jąder. Miasto słynie ze swoich niewolników szkolonych do dostarczania łóżkowych rozrywek, nie szkoli wojowników.

Wydarzenia w książkach Edytuj

Nawałnica Mieczy Edytuj

Gdy Daenerys maszeruje w celu zdobycia miasta, wzmacnia ono swoją ochronę najemnikami. Matce Smoków udaje się zwyciężyć z Mądrymi Panami w bitwie pod Yunkai dzięki przejściu na jej stronę Drugich Synów i Wron Burzy. Po wygranej udaje się ona do Meereen.

Taniec ze smokami Edytuj

Po odejściu Daenerys Yunkai zaczyna przygotowania do następnego konfliktu, zatrudniając inne kompanie najemników, takie jak Długie Kopie czy Plewy na Wietrze. Posłańcy miasta podróżują do Qarthu, a także innych Wolnych Miast i rozprowadzają plotki na temat Matki Smoków, aby zyskać jak największe poparcie. Grazdan mo Eraz przybywa do Volantis, by namówić Triarchów do wysłania ich floty przeciw Daenerys. Yunkai oblegają Astapor, starając się obalić reżim, który został narzucony przez nią.

Yunkai nie brakuje dowódców. Po oblężeniu Astaporu, w czasie ponownego marszu na Yunkai, Plewy na Wietrze zauważają że wszędzie porozbijali się Yunkaiscy lordowie. Yurkhaz zo Yunzak jest naczelnym dowódcą – jest on niesiony w lektyce przez 40 niewolników. Połowa generałów z żółtego miasta ma podobnie brzmiące imiona, więc najemnicy ponadawali im własne przezwiska.

Każdy z generałów jest bogaty i arogancki, i każdy z nich jest dowódcą i kapitanem nieodpowiadającym przed nikim oprócz Yurkhaza zo Yunzaka. Odnoszą się oni do najemników z pogardą i są skłonni do kłótni. W czasie, kiedy kompania przebywa trzy mile, Yunkaii zostają 2,5 mili w tyle.

Po rozłożeniu obozu w pobliżu Meereen Yezzan zo Qaggaz stoi na czele tych Yunkai'skich generałów, którzy chcą nawiązać pokój z tymże miastem. Zdecydowana większość Mądrych Panów chce jedynie poczekać na posiłki z Volantis, a nieliczni pragną zrabować miasto od razu, bojąc się zagarnięcia przez Volantiskich przybyszów najlepszej części łupów.

Później, po nagłej śmierci Yurkhaza zo Yunzaka największe poparcie otrzymuje Yezzan, jednak umiera on wkrótce przez Bladą Klacz. Rada Yunkai nie potrafi dojść do porozumienia, kto miałby zostać nowym dowódcą, więc aktualnie Mądrzy Panowie dają najwyższe dowództwo każdemu z nich, jednemu każdego dnia.

Cytaty o Yunkai Edytuj

Z takim dowództwem, wcale nie zdziwiłbym się, gdyby wmaszerowali do morza
— Beans


Nasza jest krew starożytnego Ghis, którego imperium było stare, gdy Valyria była jeszcze płaczącym dzieckiem
— Grazdan mo Eraz
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.