Wysogród (ang. Highgarden) – zamek będący siedzibą rodu Bronna, stolicą Reach i sercem rycerstwa w Siedmiu Królestwach. Leży przy rzece Mander i tam też Różany Trakt spotyka się z Morskim Traktem, czyniąc miasto ważnym węzłem komunikacyjnym.

Zamek był w posiadaniu rodu Tyrell przez ponad 300 lat, aż do zdobycia go przez siły Lannisterów i Tarlych. Jego magazyny zostały splądrowane w imieniu królowej Cersei. Po śmierci lady Olenny władcą zamku zostaje Ser Bronn znad Czarnego Nurtu.

Zamek[edytuj | edytuj kod]

Margaery Tyrell opisuje zamek jako miejsce wypełnione oliwnymi gajami i fontannami, cienistymi dziedzińcami i kolumnami z marmuru. Jest też wypełniony śpiewakami, dudziarzami, skrzypkami i harfiarzami. Stajnie mają bogaty wybór koni, a wzdłuż Manderu żeglują wypoczynkowe barki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wysogród niegdyś był siedzibą domu Gardener, dopóki Aegon Zdobywca nie pokonał króla Merna IX Gardenera na Polu Ognia; gdy następnie ruszył na zamek, zarządca Gardenerów, Harlan Tyrell, poddał go. Wtedy właśnie Aegon uczynił go lordem Wysogrodu i oddał mu panowanie nad Reach.

Po śmierci króla Roberta Baratheona, Renly Baratheon i ser Loras Tyrell uciekli do Wysogrodu, gdzie Renly poślubił Margaery Tyrell i ogłosił się królem.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.