FANDOM


Świat realny

Winterfell – pierwszy odcinek ósmego, finałowego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 14 kwietnia 2019 roku w Stanach Zjednoczonych i 15 kwietnia 2019 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Do Winterfell przybywa armia Daenerys Targaryen, razem z Jonem Snowem u boku. Na królową i jej armię krzywo patrzą mieszkańcy północy, a wśród tłumu stoi również Arya, która jest szczęśliwa, że ponownie widzi Jona. Ten jednak jej nie zauważa, a jej wzrok kieruje się na Ogara, lecz niezadowolona z obecności starego kompana spogląda na Gendry’ego. W tym samym czasie Jon mówi Daenerys, że ludzie północy nie lubią obcych, jednak wtedy wszyscy cofają się patrząc z przerażeniem na dwa, wylatujące z chmur, dorosłe smoki.

Kiedy Jon i Daenerys wjeżdżają do miasta, Snow szybko zsiada z konia i wita się ze swoim przyrodnim rodzeństwem. Sansa nie tryska entuzjazmem, widząc Daenerys, która próbuje zrobić pierwsze dobre wrażenie. Lady tylko odpowiada, że północ jest jej.

Lyanna Mormont razem z wieloma innymi lordami, zdenerwowani są z powodu ustąpienia Jona od tytułu Króla Północy oraz pytają się, kto zgodził się na uklęknięcie przed Królową. Broni się mówiąc, że zrobił to aby chronić północ. Tyrion próbuje uspokoić ludzi, mówiąc, że niedługo nadejdzie również armia Lannisterów, co nadal nie pociesza lordów. Sansa jest zdenerwowana, że ma teraz jeszcze więcej ludzi do wykarmienia, a w dodatku jeszcze dwa smoki. Pyta się, co smoki w ogóle jedzą. Daenerys odpowiada jej „Co chcą”.

Po zebraniu, wszyscy wracają do swoich zadań. Tyrion natomiast spotyka się z Sansą, z którą nie widział się od purpurowego wesela. Chce ją uspokoić, jednak Lady ciągle uważa, że namiestnik jest naiwny i nie chce uwierzyć, że Cersei wyśle swoje wojska do Winterfell, aby walczyć przeciwko Innym.

Jon odwiedza Czardrzewo w Winterfell i stojąc chwile przy pniu drzewa, Arya zakrada się za niego. Stęsknieni za sobą, rozmawiają chwilę. Jon wspomina również, że Sansa chyba nie zaufała Daenerys, lecz Arya mówi, żeby to on zaufał Lady Winterfell.

Do Królewskiej Przystani przybywa Złota Kompania i Żelazna Flota. Euron ciągle przetrzymuje swoją siostrzenicę, Yarę. Po przybyciu dwóch dowódców, Greyjoy i Harry Strickland, przedstawiają osobiście swoje siły królowej. Cersei wyraża swoje niezadowolenie, ponieważ myślała, że Złota Kompania ma słonie, jednak Harry tłumaczy, że nie dobrze znoszą morskie podróże. Kiedy dowódca Złotej Kompani wychodzi z Sali, Euron próbuje przekonać Cersei to przespania się z nim. Choć na początku stanowczo odmawia mężczyźnie, po chwili jednak zmienia zdanie i zaprasza go wzrokiem do swojej komnaty.

Bronn zabawia się razem z trzema prostytutkami – Marei, Dirah i Crayą, jednak one nie przestają rozmawiać o Lannisterach, którzy brali udział w bitwie z Targaryenami. Bronn mówi im, że sam postrzelił smoka, jednak dziewczyny nie wyrażają zainteresowania tym. Zabawę przerywa Qyburn, który tłumaczy, że królowa zalecała pośpiech. Namiestnik podarowuje mężczyźnie kuszę Joffreya Baratheona, aby ten mógł nią zabić Tyriona Lannistera, ale również Jaimiego, za porzucenie jej.

Na statku gdzie przetrzymywana jest Yara Greyjoy, na ratunek przybywa jej brat – Theon Greyjoy, który razem z pomocą przebija się przez strażników i odbija swoją siostrę, która wita go uderzeniem w twarz. Po odbiciu Yary wracają na Pyke, lecz Theon wyraża chęć powrotu do Winterfell, aby walczyć u boku Starków.

Kiedy Jon i Daenerys chodzą między ludźmi przygotowującymi się do Bitwy z Innymi, Tyrion, Varys i ser Davos myślą o ślubie między tą dwójką. Daenerys zaczyna rozmowę o Sansie, jednak Jon zapewnia ją, że ta jej jeszcze po prostu nie ufa. W międzyczasie od smoków wraca trójka Dothraków, która mówi jej, co zjadły dzisiaj jej smoki. Daenerys mówi, że nie jedzą za dużo, po czym oboje kierują się w ich stronę. Podczas gdy Matka Smoków wsiada na Drogona, Jon wita się z Rhaegalem. Daenerys zachęca go, aby wsiadł na smoka, ten z obawami co do tego wchodzi na towarzysza i rusza. Po romantycznym locie, oboje lądują przy wodospadach – dwójka zakochanych namiętnie się całuje, co nie przechodzi obok uwagi smoków, które najwidoczniej są zdziwione tym faktem.

Gendry kończy obsydianowy topór dla Ogara, który nie okazuje ani kropli wdzięczności. Rozmowę przerywa Arya, która broni Gendry’ego. Sandor przypomina jej, że zostawiła go na śmierć, ale ta odpowiada, że wcześniej go okradła. Ogar odchodzi, a Arya chwali topór który stworzył. Po przyjacielskiej wymianie zdań, dziewczyna prosi Gendry’ego o włócznię, a następnie szybko odchodzi.

Sansa ciągle jest zła na Jona, że zrzekł się korony i ciągle powtarza, że zrobił to dla dobra północy. Lady jednak nie jest zadowolona z faktu, że sprowadził królową z Targaryenów. Jon próbuje ją zapewnić, że Daenerys nie jest swoim ojcem.

Jorah Mormont i Daenerys odwiedzają bibliotekę, aby podziękować Samwellowi za uratowanie życia Joraha. Królowa obiecuje, że jak obejmie tron, to w Cytadeli nadejdą zmiany. Sam prosi jednak Daenerys o przebaczenie, ponieważ ukradł kilka książek i jeden miecz. Niestety Samwell dowiaduje się o tym, że jego ojciec spłonął z powodu odmowy uklęknięcia. Ten, bliski płaczu, mówi, że przynajmniej teraz brat nie wyrzuci go z domu. Jednak okazuje się, że stał on obok ojca, więc Sam próbujący zatrzymać łzy, wychodzi. Samwell po wyjściu z biblioteki od razu zauważa Brana, który siedzi przed bramą. Po zapytaniu, co tu robi, odpowiedza tylko, że czeka na „starego przyjaciela”. Zaraz potem dodaje, że czas powiedzieć Jonowi prawdę, na temat jego pochodzenia. Bran mówi, żeby prawdę powiedział mu właśnie Sam. Chwilę później Samwell schodzi do podziemi, mając nadzieję, że znajdzie tam Jona. Oboje witają się, lecz Sam po krótkiej wymianie zdań wyznaje Jonowi całą prawdę. Ten na początku nie chce uwierzyć, jednak dochodzi to do niego po krótkiej chwili.

Do Ostatniego Domostwa dochodzą Tormund, Beric Dondarrion oraz inni ocalali. Po obejściu zamku, finalnie natrafiają na grupę Eddisona Tolleta, którzy również przeszukiwali zamek. W końcu razem znaleźli ciało Neda Umbera, który nie żywy wisi na ścianie wokół ludzkich kończyn. Po chwili chłopak obudzi się jako Inny i zaczyna krzyczeć, jednak Beric szybko go spala.

Pojawienie Edytuj

Pierwsze Edytuj

Obsada Edytuj

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.