Wielki Sept Baelora, zwany także Septem Baelora – centrum kultu religijnego dla wiary Siedmiu i siedzibą Wielkiego Septona Wiary. Znajduje się w Królewskiej Przystani, stolicy Siedmiu Królestw. Jest on nazwany po królu Baelorze Błogosławionym.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wielki Sept Baelora znajduje się na szczycie wzgórza Visenyi, w otoczeniu białego marmurowego placu. W środku znajduje się posąg Baelora, który stoi wysoki i spokojny na cokole, a jego twarz jest życzliwa. Sept otaczają duże ogrody, które mogą pomieścić mnóstwo ludzi.

Sept sam w sobie jest bardzo imponujący. Ma siedem kryształowych wież, z których każda ma dzwony. Tylko na doniosłych okazjach, takich jak śmierć króla, wszystkie z nich dzwonią. Istnieje kilka rodzajów drzwi prowadzących do septu; septoni korzystają z Drzwi Ojca, septy z Drzwi Matki, a Milczące Siostry z Drzwi Nieznajomego. Wokół drzwi prowadzących do budynku znajduje się marmurowa ambona, z której septon może kierować swoje słowo do tłumu.

Wnętrze Wielkiego Septu Baelora

Za drzwiami jest hol wejściowy. Wchodzący przechodzą pod zawieszonymi na suficie globusami z kolorowego szkła. Za podwójnymi drzwiami jest sept właściwy, z siedmioma szerokimi alejami, które spotykają się pod kopułą ze szkła, złota i kryształu. Jego podłogi są wykonane z marmuru, a wielkie okna z kolorowego szkła. Znajduje się tam siedem ołtarzy ze świecami. Różne ołtarze są wykorzystywane do różnych uroczystości, w zależności od ich przeznaczenia. Na przykład, małżeństwa są zawsze zawierane przy ołtarzu z dwoma gigantycznymi, złoconymi posągami ojca i matki.

Pod septem znajdują się groby, gdzie pochowani są królowie. Są tam też cele dla pokutników oraz krypty w których można znaleźć kosztowne szaty, pierścionki, korony i inne skarby wiary.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sept został zbudowany przez Baelora Błogosławionego, zastępując Gwieździsty Sept w Starym Mieście jako centrum wiary w Siedmiu Królestwach.

Gra o tron[edytuj | edytuj kod]

Eddard Stark został zaprowadzony na schody Wielkiego Septu Baelora, gdzie wśród tłumu zgromadzonego wokół znajdowali się również Yoren, Arya oraz Barristan Selmy. Eddard dokonał fałszywej spowiedzi, przyznając się do zdrady, ale plan nie wyszedł, kiedy król Joffrey oświadczył, że Eddard musi zostać skazany na śmierć. Ilyn Payne ściął głowę Starka jego własnym mieczem na rozkaz króla, ku szokowi Cersei, Varysa i Wielkiego Septona.

Starcie Królów[edytuj | edytuj kod]

Wspomniane jest, iż Wiara jest oburzona faktem ścięcia Eddarda Starka na schodach septu, gdyż przez to został zbeszczeszczony jego krwią. W czasie bitwie o Czarny Nurt, wielu ludzi schroniło się tam i modliło.

Nawałnica mieczy[edytuj | edytuj kod]

Ślub Joffreya Baratheona z Margaery Tyrell odbywa się w południe w Wielkim Sepcie Baelora.

Uczta dla wron[edytuj | edytuj kod]

Ciało Lorda Tywina Lannistera spoczęło pod wyniosłą kopułą Wielkiego Septu. Przy ciele ojca czuwał Jaime Lannister. Zwłoki tak bardzo zaczęły cuchnąć, że późniejszego dnia nikt nie był w stanie wejść do septu.

Taniec ze smokami[edytuj | edytuj kod]

Cersei Lannister jest uwięziona w celi, wysoko w jednej z siedmiu wież Wielkiego Septu Baelora. Podczas jej spaceru wstydu Cersei myśli sobie, że spoglądając na posąg Baelora, nie sposób się domyślić jak wielkim był głupcem. Uważa, że ​​to cud, iż jego pomnik nie kruszy się na widok jej nagich piersi.

W ostatnim odcinku szóstego sezony „Gry o tron” sept został zniszczony przez Cersei Lannister za pomocą dzikiego ognia.

Wiara Siedmiu
Siedmiu OjciecMatkaDziewicaStaruchaWojownikKowalNieznajomy
Hierarchia, duchowieństwo i zakony: Wielki SeptonNajpobożniejsiSeptoniSeptyMilczące SiostryWiara Wojująca
Sekty i pochodne Wróble
Septy i ważne miejsca Wielki Sept BaeloraGwiezdny Sept
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.