FANDOM


Wielka Wojna – ostateczne zwieńczenie długiego konfliktu za murem: wojny między żywymi a umarłymi. Była to druga wojna toczona przez Białych Wędrowców przeciwko ludzkości.

Początkowe etapy Wielkiej Wojny to wojna na wyczerpanie między Nocnym Królem, jego legionami Białych Wędrowców i ich armią umarłych przeciwko żyjącym mieszkańcom Westeros. Początkowo przeciwstawiała się im tylko Nocna Straż, Północ, Bractwo bez chorągwi, Wolni ludzie i Dolina pod przywództwem Jona Snowa, Namiestnika Północy. Do Jona dołączyła później Daenerys Targaryen, który kierowała siłami rodu Targaryen oraz jej prawa ręka, Tyrion Lannister. Jakiś czas później Jaime Lannister porzucił również swoją siostrę Cersei, aby udać się na północ do Winterfell, aby dołączyć do sił zbrojnych Północy, po tym jak dowiedział się o zamiarach siostry nie wysyłania południowych armii.

Chociaż spodziewano się, że umarli zagrożą wszystkim mieszkańcom Westeros i być może świata, Wielka Wojna na jej początku koncentruje się na północy, jako że południowe królestwa nie wierzą w istnienie Białych Wędrowców z powodu niedawno zakończonej Wojny Pięciu Królów oraz Inwazji Daenerys Targaryen na Westeros.

Sojusz żyjących pod przywództwem Starków, Targaryenów i Arrynów wziął udział w bitwie przeciwko armii umarłych w bitwie lodu i ognia. Mimo ciężkich strat, sojuszowi żywych udało się odnieść zwycięstwo. Arya Stark zabiła Nocnego Króla, co spowodowało rozpad Białych Wędrowców oraz ich armii.


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.