FANDOM


Świat realny

Valar Dohaeris – pierwszy odcinek trzeciego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 31 marca 2013 roku w Stanach Zjednoczonych i 1 kwietnia 2013 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Sam ucieka przez białe pustkowie. Zostaje zaatakowany przez ożywionego trupa, ale z opresji ratują go bracia z Nocnej Straży. Niestety, podczas ataku Białych Wędrowców Samowi nie udało się wysłać kruków z ostrzeżeniem. Teraz to od Strażników i tego, czy uda im się zanieść wieści o śmiertelnym niebezpieczeństwie za Mur, zależy los Królestwa.

Giant working S3 Ep1

Olbrzym dźwiga kości mamuta.

Tymczasem Jon Snow, jako jeniec Dzikich, dociera do ich obozu, w którym zgromadzili się Wolni Ludzie oraz olbrzymy. Zostaje zaprowadzony do namiotu Mance’a Rydera – Króla za Murem. Wychowany po południowej stronie Muru Jon, oddaje pokłon temu, kogo bierze za władcę Wolnych Ludzi. Popełnia podwójną pomyłkę – osoba, którą wziął za Króla za Murem, to Tormund Zabójca Olbrzyma, a Wolni Ludzie nie klękają przed nikim. Po tej gafie Jon odbywa rozmowę z prawdziwym Mance’m Ryderem, próbując go przekonać, aby ten przyjął go w swoje szeregi. Mance jest ciekawy, co kieruje Jonem. Nie wierzy w zapewnienia o pragnieniu wolności. Ostatecznie daje się przekonać, że Jon poczuł się zawiedziony tolerancją Nocnej Straży dla Crastera i jego kontaktów z Innymi.

W Królewskiej Przystani giermek Tyriona Podrick Payne przerywa Bronnowi rozrywki w domu publicznym, podczas gdy jego pan odbywa rozmowę z siostrą. Cersei chce wiedzieć, co takiego Tyrion opowiada o niej Tywinowi. Rozmowa kończy się akurat w chwili, gdy sprowadzony przez Poda Bronn, przybywa by znów bronić Tyriona. Zastrzega jednak, że po bitwie nad Czarnym Nurtem stał się ser Bronnem, a to będzie się przekładać na wyższe zarobki.

Ocalały z bitwy Davos, przebywa na samotnej skale pośrodku morza. Jego nadzieją jest przepływający okręt, który zauważa rozbitka. Jednak gdy podpływa szalupa, jej załogę interesuje, po której stronie Davos walczył. Cebulowy Rycerz, choć nie bez wahania, pozostaje wierny jedynemu prawdziwemu królowi – Stannisowi. To dobry wybór, ponieważ statek należy do przyjaciela Davosa, osławionego pirata Salladhora Saana. W kapitańskiej kajucie Davos wspomina swego poległego w bitwie syna i dowiaduje się o nowych porządkach na Smoczej Skale. Według Salladhora pokonany Stannis oddał władzę Czerwonej Kapłance. Davos chce by Saan zawiózł go na Smoczą Skałę, by mógł zabić Melisandre.

Valar Dohaeris still Rob Stark

Robb w Harrenhal.

Młody król Północy Robb Stark, wraz ze świtą dociera do opuszczonego Harrenal, gdzie znajduje ślady po masakrze swoich ludzi. Chorąży Robba – lordowie Bolton i Karstark są wściekli na Catelyn Stark, za to, że uwolniła Jaimego Lannistera. Robb każe umieścić matkę w celi, a sam wraz ze swą piękną młodą żoną, pomaga jedynemu ocalałemu z masakry – człowiekowi o imieniu Qyburn.

W stolicy Tyrion odwiedza ojca, wyrzucając mu, że jego zasługi w obronie Królewskiej Przystani nie zostały docenione. Żąda potwierdzenia swych praw do Casterly Rock. Tywin zapowiada, że Tyrion w nagrodę otrzyma stosowną pozycję, żonę i włości, ale nigdy nie dostanie rodowej siedziby. Grozi też, że powiesi następną prostytutkę, którą znajdzie w jego sypialni.

Drogo fire with fish S3 Ep1

Drogon piecze rybę.

Sansa ze swą służącą, a kochanką Tyriona, Shae oglądają statki w porcie. Zastaje je tam lord Baelish, który zapewnia Sansę o swej przyjaźni i obiecuje pomoc w ucieczce. W tym samym momencie jedna z prostytutek zatrudnionych w przybytku Littlefingera – Rose ostrzega Shae przed Petyrem.

Daenerys żegluje do Astaporu, a coraz większe smoki unoszą się ponad okrętem. Jorah namawia ją na kupno armii Nieskalanych.

Davos Melisandre assassination S3 E1

Nieudany zamach na Malisandre.

Davos przybywa na Smoczą Skałę i spotyka się z królem Stannisem. Królowi towarzyszy czerwona kapłanka Melisandre. Davos sprzeciwia się paleniu ludzi przez króla i jego kapłankę. Ta zarzuca kapitanowi, że gdyby nie sprzeciwił się zabraniu jej na bitwę nad Czarnym Nurtem, Stannis wygrałby to starcie. Davos próbuje ją zabić, jednak bez powodzenia. Ostatecznie ląduje w lochu.

W Królewskiej Przystani lady Margaery zatrzymuje królewski orszak w Zapchlonym Tyłku, by spotkać się z biedotą i sierotami, których ojcowie zginęli w niedawnej bitwie. Podczas kolacji Cersei krytykuje Margaery za taką nieostrożność, jednak Joff stara się zrobić wrażenie, na narzeczonej.

Barristan Manticore S3 Ep1

Barristan Selmy w przebraniu.

Daenerys dopływa do Astaporu. Krazys, właściciel Nieskalanych opowiada Dany o okrutnym szkoleniu, jakiemu są oni poddawani. Rozmowę tłumaczy młoda niewolnica Missandei, która stara się tuszować arogancję swego pana. Po spotkaniu z handlarzem niewolników, Daenerys ma wątpliwości jak powinna postąpić. Podczas spaceru po targu, młoda królowa pada ofiarą zamachu, na pomoc przychodzi jej nieznajomy, który okazuje się być ser Barristanem Selmym.

Pojawienie Edytuj

Pierwsze Edytuj

Obsada Edytuj

W rolach głównych

Adnotacje Edytuj

Różnice między książką a serialem Edytuj

  • W książce Davosowi nie udaje się nawet porozmawiać ze Stannisem, ani przeprowadzić zamachu na Melisandre – od razu po przybyciu na Smoczą Skałę zostaje zamknięty w lochu.
  • W książce, jakkolwiek wspomniana jest miłość prostego ludu do Margaery i hojnych Tyrellów, sprowadzających do Królewskiej Przystani żywność, to sama Tyrellówna nie zajmuje się kontaktami z biedotą.
  • Shae, choć w książce staje się służącą Sansy, nie okazuje jej aż takiego przywiązania, jak w serialu.
  • Barristan Selmy, po uratowaniu Daenerys (przy udziale eunucha Grubego Belwasa) nie wyjawia jej swej prawdziwej tożsamości.

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.