FANDOM


Ślio wspomniany Nm wspomniany Udw wspomniany Tzs wspomniany

Lord Tytos Lannister, znany jako Bezzębny Lew lub Roześmiany Lew – lord Casterly Rock, Namiestnik Zachodu, Tarcza Lannisportu i głowa rodu Lannister. Trzeci syn lorda Gerolda Lannistera i jego drugiej żony lady Rohanne Webber, mąż Jeyne Marbrand, ojciec Tywina, Kevana, Genny, Tygetta i Geriona. Zmarł przed wydarzeniami z serii.

Charakterystyka Edytuj

Tytos był miłym, uległym i ugodowym człowiekiem, w dużej mierze brakowało mu zdecydowania, jednak bardzo kochał swoją rodzinę. Swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem doprowadził dom Lannisterów do upadku.

Biografia Edytuj

Początki Edytuj

Tytos Lannister urodził się 220 o.P.[1] lub później jako trzeci syn lorda Gerolda Lannistera i jego drugiej żony lady Rohanne Webber, znaną jako Czerwona Wdowa, prawdopodobnie nigdy nie był przygotowywany do objęcie steru rządów rodziny Lannisterów, ponieważ miał dwóch starszych braci bliźniaków Tybalda Lannistera i Tiona Lannistera. Po śmierci ojca w 243 o.P. przejął rządy na Skale, ponieważ jego dwaj bracia zginęli, miał 23 lata. Miał jeszcze młodszego brata Jasona Lannistera.

Tytos był bardzo słabym i uległym człowiekiem, wielu jego chorążych pożyczało od niego pieniądze, a kiedy przychodził czas spłaty długu, odmawiali jego oddania i jawnie wyśmiewali Lannisterów. Przez to reputacja Lannisterów znacznie spadła, a chorążowie stawali się coraz bardziej niesforni.

Tytos ożenił się z Jeyne Marbrand, miał z nią pięcioro dzieci: najstarszego Tywina (242 o.P.), Kevana (245 o.P.), Gennę (246 o.P.), Tygetta i Geriona.

Sprawa Cleganów Edytuj

Później jesieni lord Tytos był na przejażdżce, podczas ktorej zaatakowała go lwica i prawie go zabiła. Ocalił go opiekun psów z Casterly Rock, który w obronie swego lorda stracił kończyny i swoje trzy psy. Lord Tytos chciał go wynagrodzić, ofiarował mu tytuł rycerski i małą twierdze z ziemiami, syna opiekuna psów powołał do Casterly Rock jako swego giermka. W ten sposob powstał nowy dom szlachecki Ród Clegane.

Plany matrymonialne Edytuj

Tytos – ponieważ miał dosyć dużo potomków – prowadził swoją własną politykę matrymonialną, jednak i na tym polu okazał się nieudolny. Swego najstarszego syna Tywina wydal za jego kuzynkę a swoją bratanice lady Joanne Lannister, co było zmarnowaniem cennej okazji na sojusz z jakimś rodem. Swojego drugiego syna wydał za Dorne Swyft, córkę swego chorążego ser Harysa Swyfta, ale największym skandalem i błędem Tytosa było małżeństwo jego jedynej córki Genny z drugim synem lorda Waldera Freya, Emmonem Freyem. Emmon nie był nawet dziedzicem rodu Frey, ale Tytos zgodził się na małżeństwo tylko po to, by sprawić przyjemność Emmonowi. Kiedy ogłoszono zaręczyny, Lannisterowie wpadli w pośpiech, podburzyło to i tak napiętą atmosferę z wielki rodem wasalnym Lannisterów Ród Reyne. Lord tego domu, znany jako Czerwony Lew Castamere, prawdopodobnie ubiegał się o rękę Genny, jednak Tytos nie zgodził się i dotrzymał umowy z Freyami. Swojego czwartego syna wydał za Darlesse Marbrand (choć sam był pół-Marbrandem), nieżonaty został jego ostatni syn Gerion.

Rebelia Chorążych Edytuj

W okresie rządów Tytosa rodzina Lannisterow była tak słaba, że mogli ją powalić jej właśni chorążowie. Już od dawna pojawiły się dwa rywalizujące rody, które chciały zająć miejsce niemalże upadłych Lannisterów, Ród Reyne i Ród Tarbeck. Atmosfera stała się jeszcze bardziej napięta, kiedy ogłoszono zaręczyny Genny i Emmona Feya, a Tarbeckowie śmiali się otwarcie z Tytosa. Wkrótce Tytos uwięził lorda Tarbecka za nielojalność, jego żona pojmała wtedy trzech członków rodziny Lannisterów i zagroziła, że ich skrzywdzi, jeżeli nie zwrócą jej męża. Najstarszy syn Tytosa, Tywin, proponował, aby odesłać lady Tarbeck jej męża w trzech kawałkach jako zapłatę ze trzech Lannisterów, jednak Tytos był człowiekiem uległym i obawiał się o los krewnych i wypuścił lorda Tarbecka, to jeszcze bardziej zniszczyło Lannisterską pozycje.

Ostatnie lata Edytuj

W końcowych latach swego życia Tytos zaczął tyć i wziął sobie kochankę, której podarował biżuterie swojej żony i jej ubrania. Tytos Lannister zmarł w 267 roku na zawał serca, kiedy wspinał się po schodach, aby zobaczyć swą kochankę. Po jego śmierci władze nad Zachodem przejął jego najstarszy syn Tywin, który odbudował potęgę rodu. Tytos nie zapomniał o żadnym ze swych dzieci i zapisał każdemu dużą sumę pieniędzy.


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.