FANDOM


Serial występuje
TVBook

Król Tommen I Baratheon – młodszy brat króla Jofffeya I Baratheona i księżniczki Myrcelli Baratheon. Chociaż oficjalnie jest synem zmarłego króla Roberta I Baratheona i królowej Cersei Lannister jego prawdziwy ojciec to ser Jaime Lannister, brat bliźniak królowej. Jego jedyni biologiczni dziadkowie, Tywin i Joanna Lannisterowie, byli kuzynostwem pierwszego stopnia.

Po śmierci brata podczas jego wesela z Margaery Tyrell, Tommen zasiadł na Żelaznym Tronie jako Tommen z rodu Baratheon, Pierwszy Tego Imienia. Wielu uważało, że jego panowanie będzie olbrzymią poprawą, ponieważ, w przeciwieństwie do swojego brata, który był sadystyczny i złośliwy, Tommen był dobry i uprzejmy w stosunku do innych.

Chociaż początkowo był tylko pionkiem w rywalizacji między matką a swoją nową żoną, Tommen znalazł cel wraz z powstaniem religijnych Wróbli. Pod wpływem ich przywódcy, próbował doprowadzić do nowego wieku wspólnych rządów Korony i Wiary.

Po tym, jak Tommen zobaczył zniszczenie Wielkiego Septu Baelora, dowiedziawszy się o śmierci swojej ukochanej królowej pośród ofiar eksplozji i widząc swoje dziedzictwo w ruinie, popełnił samobójstwo celowo wypadając z otwartego okna w Czerwonej Twierdzy.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Tommen oficjalnie jest najmłodszym synem króla Roberta Baratheona i królowej Cersei Lannister. Małżeństwo Roberta i Cersei zawarto ze względów politycznych, po tym, jak Robert odebrał w swojej rebelii tron Obłąkanemu Królowi Aerysowi II Targaryenowi. Prawdziwym ojcem Tommena jest ser Jaime Lannister, bliźniaczy brat Cersei i jego wuj.

Tyrion and Tommen 1x02

Tyrion i Tommen.

Ma starszego brata Joffreya i starszą siostrę Myrcellę, z tym samym sfałszowanym rodzicielstwem. Tommen jest dobroduszny i bierny w przeciwieństwie do Joffreya, który często dla zabawy znęcał się nad swoim młodszym bratem. Podobnie jak siostra, uwielbia swojego wuja Tyriona Lannistera.

Sezon 1 Edytuj

Tommen wraz z resztą rodziny udaje się na północ do Winterfell[2]. Tommen je śniadanie z matką, prawdziwym ojcem i siostrą, kiedy przychodzi do nich jego wuj Tyrion.

House Baratheon of King's Landing

Tommen z resztą rodziny królewskiej na turnieju namiestnika.

Chichocze, kiedy wuj przesuwa go na bok, aby móc dołączyć. Siostra Tommena pyta karła, czy Bran Stark umrze, a Tyrion odpowiada, że najpewniej będzie żyć, ku wielkiej radości Myrcelli i przerażeniu Cersei. Tyrion kontynuuje mówienie, że chce zobaczyć Mur i lodowate „miejsce zamieszkania białych wędrowców”, ekscytując Tommena i Myrcellę. Następnie stwierdza, że chce oddać mocz z krawędzi Muru, co powoduje, że zarówno jego siostrzenica, jak i siostrzeniec śmieją się. Cersei jest zirytowana jego słowami i wychodzi, wzywając swoje dzieci do siebie[3].

Tommen jest obecny na turnieju z okazji objęcia przez lorda Eddarda Starka stanowiska królewskiego namiestnika, podczas którego książę i tłum są świadkami zabicia przez ser Gregora Clegane’a w widocznym i bardzo makabrycznym przypadku, a następnie przecinającego wpół swojego własnego konia w przypływie gniewu, przez co chłopiec z przerażenia zeskakuje ze swojego krzesła[4][5].

Sezon 2 Edytuj

Tommen jest obecny na turnieju z okazji dnia imienia Joffreya. Cieszy się, gdy jego wuj Tyrion Lannister przybywa podczas uroczystości i mówi mu, że kiedyś będzie tak duży jak Ogar, ale zdecydowanie lepiej wyglądający[6].

Myrcella Tommen dinner with Sansa

Tommen i Myrcella.

Tommen je kolację razem z Myrcellą, swoją matką i Sansą Stark. Pyta, czy Robb Stark zostanie zabity podczas wojny, a następnie stwierdza, że nie chciałby tego[7].

Myrcella zostaje wysłana do Dorne w ramach paktu małżeńskiego z rodem Martell. Tommen płacze podczas jej odpłynięcia z portu. Joffrey kpi z tego, chociaż Sansa staje w obronie księcia. kiedy wracają do Czerwonej Twierdzy, Tyrion wyczuwa ferment wśród prostaczków i nakazuje wysłać Tommena inną drogą, aby minimalnie uniknął zamieszek w Królewskiej Przystani[8].

Tommen cries at Myrcella's departure

Tommen płacze, kiedy Myrcela odpływa do Dorne.

Tommen chroni się w Warowni Maegora podczas bitwy nad Czarnym Nurtem. Cersei zabiera go do sali tronowej, kiedy batalia wydaje się przegrana. Próbuje go uspokoić opowieścią o hegemonii lwów w królestwie zwierząt – las jest pełen okrutnych bestii, takich jak jelenie, wilki, czy smoki, ale on jest lwem i wszyscy swego. Królowa ma ze sobą truciznę od wielkiego maestera Pycelle’a i jest gotwa dać ją synowi, jeśli obrona miasta zostanie przełamana, aby zapewnić mu łaskę szybkiej śmierci, zamiast pochwycenia i tortur.

Zostaje powstrzymana moment później, kiedy lord Tywin Lannister przybywa, aby ogłosić ich zwycięstwo[9].

Sezon 4 Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Sezon 6 Edytuj

Sezon 7 Edytuj

Osobowość Edytuj

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.