FANDOM


1x07Goldcloaks

Złote płaszcze w odcinku Wygrywasz albo giniesz.

Miejska Straż Królewskiej Przystani, zwana także Złotymi Płaszczami – obrońcy Królewskiej Przystani i stróże prawa, zaprzysiężeni tylko Koronie. Miejska Straż prawdopodobnie podlega Starszemu nad Prawami.

Miejska Straż ma do dyspozycji Wschodnie Koszary przy Smoczej Bramie i Zachodnie Koszary przy Placu Szewskim.

Ekwipunek Edytuj

Miejska Straż nosi płaszcze, zwykle zrobione z wełny, farbowane na złoto. Ich kolczugi, buty i rękawice są czarne. Oficerowie (np. kapitanowie przy bramach miejskich) noszą czarne napierśniki ozdobione czterema złotymi dyskami. Strażnicy miejscy pełnią funkcję wartowników, żołnierzy piechoty, a w niektórych przypadkach, konnych lansjerów. Strażnicy nie są żołnierzami, co widać w czasie bitew.

Złote Płaszcze używają żelaznych pałek i włóczni z grotami z czarnego żelaza.

Historia Edytuj

Miejska Straż powstała za panowania dynastii Targaryenów. Gdy Targaryenowie zostali obaleni, król Robert Baratheon kontynuował jej obecność.

JanosSlynt

Janos Slynt na chwilę przed zdradą Eddarda Starka.

Dowódca Janos Slynt był niemoralnym człowiekiem, który okradał z pieniędzy swoich ludzi, ale Robert utrzymał go na stanowisku w obawie, że jego następca byłby jeszcze gorszy. Po śmierci Roberta Slynt wziął łapówkę od Petyra Baelisha w zamian za poparcie królowej Cersei w walce o władzę przeciwko królewskiemu namiestnikowi, lordowi Eddarowi Stark. W nagrodę Slynt otrzymał tytuł lorda, ale został wygnany na Mur przez następnego namiestnika, Tyriona Lannistera, za korupcję i kolejną zdradę.

Slynta zastąpił Ser Jacelyn Bywater, honorowy weteran Rebelii Greyjoya. Pomógł Tyrionowi przygotować obronę miasta w obliczu nadciągającego ataku Stannisa Baratheona. Slynt pod koniec swego urzędowania potroił liczbę Złotych Płaszczy do 6 000. Mimo tego nowi strażnicy byli słabo wyszkoleni, wielu z nich to pijacy, brutale i tchórze; dołączyli do Straży, bo obiecano im wyżywienie. Niewielu z nich popierało Lannisterów. Gdy przybył Stannis i rozpoczęła się Bitwa nad Czarnym Nurtem, Miejska Straż była główną siłą obronną Królewskiej Przystani. Kiedy król Joffrey wycofał się z murów, strażnicy rzucili się do ucieczki. Dowódca Bywater próbował zmobilizować ich, ale został zabity przez własnych ludzi.

Po podliczeniu ofiar i dezerterów, liczba strażników spadła do 4 400. Dowodzenie przypadło Ser Addamowi Marbrandowi, odważnemu kapitanowi konnicy lorda Tywina Lannistera. Królowa Cersei zabrania Marbrandowi zwalniać ludzi ze straży, mimo problemów z opłacaniem ich. Tywin każe mu zmusić do uległości dezerterów z bitwy. Ser Addam z ulgą zostawia stanowisko dowódcy i dołącza do Jaime’go Lannistera w Dorzeczu. Na jego miejsce Cersei mianuje analfabetę i tchórzliwego błędnego rycerza, Osfryda Kettleblacka. Później zostaje on usunięty ze stanowiska przez Małą Radę, po aresztowaniu Cersei przez Wiarę. Na jego miejscu pojawia się Humfrey Waters.

Królewski namiestnik Mace Tyrell dodaje stu ludzi z Reach do Miejskiej Straży.

Znani Dowódcy Miejskiej Straży Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.