FANDOM


Lord Steffon Baratheon – jedyny syn lorda Ormunda Baratheona i księżniczki Rhaelley Targaryen, najmłodszej córki króla Aegona V Targaryena. Lord Końca Burzy, lord protektor Krainy Burzy i głowa rodu Baratheonów. Członek małej rady, swego kuzyna króla Aerysa II Targaryena. Mąż Cassany Estermont, i ojciec Roberta, Stannisa i Renly’ego Baratheonów, jest również dziadkiem Shireen Baratheon.

Historia Edytuj

Steffon urodził się w 246 o.P.[1], jako jedyny syn lorda Końca Burzy, Ormunda Baratheona i księżniczki Rhaelley Targaryen, córki króla Aegon V Targaryen, przez to był potomkiem dwóch wielkich rodów.

Z całą pewnością utrzymywał bliskie kontakty ze swą rodziną ze strony matki – Steffon był oddany na wychowanie do Królewskiej Przystani – zaprzyjaźnił się w tym czasie ze swym kuzynem księciem Aerysem Targaryenem oraz dziedzicem Casterly Rock, Tywinem Lannisterem. Brał on udział w turnieju w Końcu Burzy i został wysadzony z siodła przez księcia Rhaegara Targaryena.

Steffon w wieku 14 lat brał udział w wyprawie przeciwko Maelys I Blackfyre w czasie wojny dziewięciogroszowych królów, razem z przyjaciółmi księciem Aerysem i Tywinem, w tej bitwie wojskami dowodził jego ojciec jako królewski namiestnik, zginął jednak na początku bitwy, w ramionach swego syna. Po jego śmierci lordem Końca Burzy został Steffon.

Steffon ożenił się z lady Cassaną Estermont, para miała trzech synów: Roberta (262 o.P.), Stannisa (263 o.P.) i Renlyego (278 o.P.).

Po buncie w Duskendale, kuzyn Steffona, król Aerys II Targaryen, zaczął coraz bardziej pogrążać się w szaleństwie. Tego samego roku Aerys powołał swojego dawnego przyjaciela Steffona do swojej małej rady. W tym czasie dynastii Targarynów brakowało kobiecych przedstawicieli i żony dla księcia Rhaegara Targaryena, najstarszego syna króla Aerysa. Rok po powołaniu do Małej Rady, czyli 278 o.P., Steffon wyruszył razem z żoną do Essos, aby tam poszukać żony dla księcia, (tego samego roku urodził mu się ostatni syn Renly). Misja zakończyła się jednak niepowodzeniem, lordowi Barathenowi nie udało się znaleźć godnej kandydatki, jednak udało mu się znaleźć świetnego błazna, Plamę. Jak twierdził w liście, ucieszyłby Roberta i nauczyłby śmiechu Stannisa. Jednak w drodze powrotnej, już prawie przy Końcu Burzy, rozpętała się burza w wyniku której rozbił się okręt, którym płynął Steffon razem z żoną. Nikt z załogi, ani pasażerów nie przeżył, prócz Plamy, który stracił rozum.

Wiadomość o śmierci lorda wprawiła w szał króla, który był przekonany, że to Tywin stał za tym.

Po jego śmierci jego najstarszy syn Robert został lordem Końca Burzy.

Małżeństwo, potomstwo i dziedzictwo Edytuj

Steffon był żonaty z lady Cassaną Estermont, para miała trzech synów.

Jego najstarszy syn Robert po jego śmierci został lordem Końca Burzy, a potem wywołał Rebelię, w wyniku której zdobył tron i został królem. Każdy z jego trzech synów został królem, oraz lordem Końca Burzy.

Relacje Edytuj

Z przyjaciółmi Aerysem i Tywinem Edytuj

Steffon poznał księcia Aerysa Targaryena i Tywina Lannistera w czasie kiedy był na wychowaniu w Królewskiej Przystani. Trójka giermków szybko zapałała do siebie przyjaźnią i stali się nierozłącznymi kompanami.


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.