FANDOM


Szablon:Infobox Stannis Baratheon - lord Smoczej Skały a następnie po śmierci brata lord Konca Burzy, Admirał Floty i starszy z dwóch młodszych braci króla Roberta Baratheona (najmłodszy jest lord Renly Baratheon). Stannis należy również do małej rady Roberta jako Admirał Floty. Jego rodzicami byli lord Steffon Baratheon i Cassana Estermont. W serialu Stannisa gra aktor Stephen Dillane. 20pxembed/rfTxPxuY0gU0


Charakter i wygląd

Podobnie jak jego bracia Robert i Renly, Stannis jest wysoki i ma szerokie, muskularne ramiona. Chociaż nie jest on opisany jako szczególnie nieatrakcyjny, nie jest również uważany za przystojnego jak Renly czy Robert w młodości. Stannis ma ciemnoniebieskie oczy. Lekko łysieje i ma krótko przyciętą brodę, a jego twarz jest surowa.

Stannis jest poważnym, upartym, pamiętliwym człowiekiem z poczuciem obowiązku i sprawiedliwości. Ma obsesję na punkcie afrontów zarówno rzeczywistych jak i tych, które sobie wyobraził. Z tego powodu bez przerwy zgrzyta zębami. Jest utalentowanym dowódcą, żeglarzem i wojownikiem, choć jego osobowość staje mu na drodze do bycia wielkim przywódcą. Jest bardzo szanowany przez możnych, nigdy nie był jednak specjalnie kochany przez lud.

Stannis ma zimne stosunki z żoną, lady Selyse z domu Florent. Mają jedną córkę, Shireen - dziewczynka chora jest na szarą łuszczycę.

Davos Seaworth jest jednym z najbardziej lojalnych sług Stannisa.

Historia

Młodość

Stannis urodził się w Końcu Burzy w 265AL, jako drugi syn lorda Steffona Baratheona i lady Cassany Estermont. W dzieciństwie jego wychowaniem zajmował się maester Cressen. Stannis już w młodym wieku rzadko się śmiał i cieszył, zawsze był bardzo poważny. Jego dobrymi cechami było to, że zawsze miał poczucie obowiązku i sprawiedliwości. Kiedy jego rodzice wyruszyli w rejs, aby znaleźć narzeczoną dla księcia Rhaegara Targaryena ich misja się nie udała, ale lord Steffon pisał w liście, że znalazł świetnego błazna, który może nauczyć śmiechu nawet Stannisa. Kiedy lord Steffon i lady Cassana wracali do Końca Burzy, Stannis razem ze swym bratem Robertem byli świadkami, jak okręt rodziców zostaje zatopiony. Stannis miał wtedy trzynaście lat. Po tym wypadku odwrócił się od Wiary Siedmiu, gdyż uznał że bogowie są okrutni i nie czcił żadnego z nich.

Rebelia Roberta Baratheona

Kiedy Lyanna Stark, ukochana jego brata, została porwana, a jej ojciec i brat spaleni żywcem przez Aerysa II Targaryena, który zażądał głów Eddarda Starka i Roberta, Jon Arryn, lord Orlego Gniazda wywołał rebelię, która ogarnęła cały kraj. Robert wrócił do Końca Burzy i zwołał swoje chorągwie. Wyruszył na północ, zostawiając Koniec Burzy Stannisowi. Pod twierdzą szybko znaleźli się wierni ludzie Szalonego Króla, a oblężenie Końca Burzy rozpoczął Mace Tyrell razem z potęgą Wysogrodu. Trwało ono cały rok, a utrzymanie twierdzy przez Stannisa było niezwykle istotne, ponieważ siły Tyrellów nie mogły wtedy walczyć w innych bitwach. Zapasy twierdzy zaczynały się kurczyć, a Tyrellowie obżerali się pod murami twierdzy na oczach głodującej załogi. Dodatkowo flota lorda Paxtera Redwyne'a zablokowała zamek od strony morza. Sytuacja robiła się coraz gorsza, a obrońcy byli zmuszeni jeść psy, koty i szczury aby nie umrzeć z głodu. Kilku żołnierzy, w tym również Gawen Wylde, zamierzało kapitulować i wymknąć się z zamku. Straż jednak ich złapała, a Stannis rozkazał przywiązać Gawena do katapulty i wystrzelić za mury razem z pozostałymi zdrajcami. Powstrzymał go jednak maester Cressen, który wiedział, że jeżeli całkowicie skończą się zapasy zamku będą zmuszeni jeść trupy i dlatego lepiej nie pozbywać się dobrego mięsa. Stannis uznał radę i kazał zamknąć zdrajców w lochach zamku. Pewniej nocy do Końca Burzy przekradł się przemytnik Davos, z zapasem żywności co uratowało twierdzę od głodu. W akcie szczęścia wszyscy zapomnieli o zamkniętych więźniach i ci zmarli z głodu. Dzięki zapasom przywiezionym przez Davosa, Stannis był w stanie dotrwać do czasu przybycia odsieczy Eddarda Starka, co zakończyło roczne oblężenie zamku.

Stannis chciał wynagrodzić przemytnika za jego pomoc, jednak zamierzał go również ukarać za to że przez 14 lat zajmował się przemytem i łamał prawo królewskie. Lord wybrał karę obcięcia palców lewej ręki, a Davos zgodził się na to, pod warunkiem, że Stannis zrobi to osobiście, co ten także uczynił. Następnie nadał przemytnikowi tytuł szlachecki i uczynił rycerzem, dając mu ziemię oraz nowe nazwisko i przezwisko; od tej pory Davos nazywany był Cebulowym Rycerzem, ponieważ na statku, którym przypłynął do Końca Burzy pełno było cebuli. Poźniej został doradcą i prawą ręką Stannisa.

Atak na Smoczą Skałę

Kiedy Robert dowiedział się, że dzieci Szalonego Króla - Viserys Targaryen i Daenerys Targaryen, uciekły z miasta i znajdują się na Smoczej Skale, wysłał Stannisa aby ten zdobył ostatnią twierdzę Targaryenów. Stannis podporządkował się woli brata i rozpoczął budowę floty, dzięki której miał zająć zamek. Dowódca garnizonu twierdzy, Willem Darry, spodziewał się tego i przemycił dzieci do Braavos. Stannis zdobył Smoczą Skałę prawie bez oporu. Robert z kolei był na niego wściekły, że pozwolił uciec dzieciom. Zdawał sobie sprawę że Viserys z pewnością będzie chciał powrócić i dlatego postanowił, że Stannis będzie musiał strzec królestwa. Przyznał mu więc Smoczą Skałę i tym samym uczynił go dziedzicem Żelaznego Tronu. Z tego powodu Stannis miał żal do Roberta, ponieważ znacznie okazalszy Koniec Burzy przyznał on Renly'emu. Na sukcesję do zdobycia tronu nie miał na co liczyć, ponieważ był dziedzicem Roberta do czasu kiedy narodzili mu się synowie. Tego samego roku powstał Dom Baratheonów ze Smoczej Skały.

Rebelia Balona Greyjoy

Stannis został powołany do małej rady Roberta jako Admirał Floty. W czasie Rebelii Greyjoy'ów dowodził flotą Żelaznego Tronu razem z dawnym przeciwnikiem Paxterem Redwynem. Spisał się doskonale rozbijając flotę Victariona Greyjoy, a następnie zajął Wielką Wyk w imieniu brata.

Lata na Smoczej Skale

Po rebelii Stannis wrócił na Smoczą Skałę i w 287AL ożenił się z Selyse Florent. Na jego weselu Robert spędził noc z Deleną Florent, a z tego związku narodził się Edric Storm. Ponieważ bękart ten był szlachetniej krwi, król zmuszony był go uznać za syna. Stannis uznał, że splamił honor rodu żony i kiedy dziecko się urodziło wysłał je do Końca Burzy, do swego brata Renly'ego. Pod wpływem żony przyjął jej wuja Axella Florenta jako kasztelana Smoczej Skały. Axell został nim w 288AL i piastował tę funkcje przez 10 lat. Tymczasem ser Davos był zaufanym człowiekiem Lorda i jego prawą ręką. Stannisowi nie udało się spłodzić syna, ma tylko jedno dziecko - córkę Shireen, która urodziła się w 289AL. Dziewczynka zachorowała jednak na szarą łuszczycę i o mało nie zmarła. Po chorobie została jej okropna pamiątka -  złuszczona skóra na lewym policzku. Stannis rzadko odwiedzał Smoczą Skałę, większość czasu przebywał w stolicy, rzadko pisał do rodziny i jeszcze rzadziej ją odwiedzał, utrzymywał ze swą żoną bardzo zimne stosunki. Razem z Stannisem udał się jego wierny maester Cressen, który mu doradzał.

Po pewnym czasie Stannis zaczął podejrzewać, że dzieci Roberta nie są jego dziećmi, jednak obawiał się, że jeżeli przekaże tą informacje Robertowi, ten go nie wysłucha. Dlatego też zwrócił się do osoby której ufał Robert, czyli Królewskiego Namiestnika Jona Arryna. Razem z nim zaczął zbierać dowody na niewierność Cersei. Odwiedzali burdele i znaleźli jednego z bękartów Roberta. Chłopak miał czarne włosy i niebieskie oczy - cechy dziedziczne Baratheonów, podczas gdy wszyscy synowie króla mieli złote włosy i zielone oczy. Jonowi Arrynowi udaje się również znaleźć w spisie wielkich rodów przypadki połączenia się Lannisterów i Baratheonów - wszystkie dzieci z takich związków miały cechy dziedziczne Baratheonów. Jon i Stannis ustalają, że jedyny syn Jona, Robert Arryn, zostanie oddany na wychowanie do Stannisa. Jednak Jon zostaje otruty z rozkazu Cersei, Stannis ucieka na Smoczą Skałę i zaczyna przygotowywać się do walki o tron. Przeczuwał, że Robert może zostać niedługo zabity, dlatego tak szybko uciekł i rozpoczął przygotowania. Po dotarciu na Skałę dowiedział się, że jego żona przeszła na wiarę Czerwonego Boga; razem z nową religią sprowadziła do twierdzy czerwoną kapłankę, Melisandre z Asshai.

Wojna Pięciu Królów

Po rozpoczęciu wojny Stannis wysuwa swojej prawa do korony, wysyłając Davosa do Krainy Burzy, aby ten przekonał lordów do poparcia jego pretensji do tronu. W tym czasie jego żona i czerwona kapłanka próbują przekonać go do czczenia R'hllora. Stannis zaczyna pełne przygotowanie do wojny. Rozbudowuje flotę i wynajmuje najemników i piratów. Zwołuje też swoje chorągwie, jednak zdaje sobie sprawę że z tak nieliczną armią (pięć tysięcy) nie zdobędzie tronu. Stannisa zaskoczyły i rozgniewały zachowanie jego młodszego brata Renly'ego Baratheona, który zebrał stutysięczną armię, zyskał poparcie Domu Tyrell oraz wysunął swoje roszczenia do korony. Stannis był wściekły, że chorążowie, którzy prawnie należeli się jemu, uznali jego brata prawowitym królem.

Galeria

Szablon:Poprzednik/następca

Szablon:Poprzednik/następca

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.