FANDOM


Świat realny

Sprawiedliwość królowej (ang. The Queen's Justice) – trzeci odcinek siódmego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 30 lipca 2017 roku w Stanach Zjednoczonych i 31 lipca 2017 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Jon and Davos on Dragonstone

Jon i Davos na Smoczej Skale.

Jon i Davos docierają na Smoczą Skałę, gdzie witają ich Tyrion Lannister i Missandei oraz grupa dothraków. Jon i Tyrion widzieli się ostatnio na Murze wiele lat temu. Zwracają się do siebie jako bękart z Winterfell i karzeł z Casterly Rock, po czym zauważają, że nazbierali po drodze wiele blizn, lecz wciąż żyją i zaszli bardzo daleko. Jon i jego ludzie oddają swoje bronie, a następnie ruszają w kierunku zamku.

Walk to Dragonstone TQJ

Jon podnosi się po uniknięciu smoka.

W trakcie wędrówki Missander i Davos rozmawiają o jej pochodzeniu, a Tyrion pyta Jona o Sansę i zapewnia go, że nie skonsumował małżeństwa z siostrą bękarta. Tyrion zauważa, że Sansa jest o wiele mądrzejsza, niż ukazuje, a Jon zgadza się z nim. Rozmowę przerywa przelatujący nad pieszymi Drogon. Davos i Jon padają na ziemię, podczas gdy Missandei i Tyrion obserwują smoki krążące wokół zamku. Lannister pomaga Jonowi wstać i mówi mu, że nikt tak naprawdę nigdy się do nich nie przyzwyczaił.

Na klifach ponad plażą, Varys i Melisandre rozmawiają o niechęci kobiety na spotkanie z królem Północy. Ta odpowiada, że rozstała się z Jonem i Davosem na nieprzyjacielskich warunkach, z powodu błędów z przeszłości. Mówi, że teraz, kiedy „zjednoczyła lód i ogień”, przestanie mówić królom co mają robić i uda się do Volantis. Varys sugeruje, by nie wracała do Westeros, jednak ona odpowiada, że oboje są skazani na śmierć w tym dziwnym kraju.

W sali tronowej Daenerys zostaje przedstawiona z licznymi tytułami, podczas gdy Davos niezręcznie przedstawia Jona po prostu jako króla Północy. Królowa Daenerys chce, by Jon zgiął kolano i wraz z nią uderzył na Królewską Przystań i Cersei. Jon nie zgadza się, po czym zaczynają dyskutować o swoich przodkach i konfliktach między Targaryenami i Starkami. Snow wyznaje, że nie przybył tutaj, by oddać swoje królestwo, ale by przynieść jej pomoc.

Jon meets Dany Queens Justice s7

Konfrontacja Daenerys i Jona.

Jon porównuje grę o tron do dziecięcej kłótni. Z północy nadchodzi najpotężniejszy wróg, z jakim ktokolwiek z nich miał kiedykolwiek do czynienia. Inni i ich armia umarłych nie chcą tronu i nie obchodzi ich, kto jest królem. Daenerys przypomina, że całe życie zmagała się z zabójcami, handlarzami niewolników, gwałcicielami oraz wszystkimi innymi, którzy się jej sprzeciwiali. Ale to wiara w nią samą utrzymywała ją przy życiu. Dzięki niej wykluły się nowe smoki, a dothrakowie po raz pierwszy w historii przekroczyli wąskie morze. Następnie stwierdza, że władanie nad Siedmioma Królestwami jest jej przeznaczone, ale Jon kwituje jej wypowiedź, mówiąc, że będzie władała cmentarzem, jeśli nikt nie powstrzyma Nocnego Króla.

Davos próbuje bronić swojego króla, omawiając jego liczne dokonania. Cebulowy rycerz niemal nie wyjawia tego, że Jon zginął i powrócił do życia, lecz Jon mu przerywa. Raptem do pomieszczenia wchodzi Varys. Przerywa rozmowę i szepcze coś do ucha Daenerys. Królowa odsyła Jona i Davosa do komnat oraz oferuje posiłek. Spytana, czy są ich jeńcami, odpowiada, że jeszcze nie.

Varys and Dany

Daenerys i Varys.

Varys przekazuje królowej wieści o ataku Eurona Greyjoya na flotę Yary i Theona. Informuje Daenerys, że wszyscy, w tym Żmijowe Bękarcice, zostali zabici lub porwani. W odpowiedzi na te smucące wieści, Daenerys postanawia zezwolić Jonowi na pobyt tutaj aż do uzyskania porozumienia.

Gdzieś na Wąskim Morzu, ocalali żelaźni ludzie z floty Yary wyławiają Theona z wody. Przemoczony i zziębnięty nie ma sił się podnieść z pokładu. Zapytany o losy Yary, Theon odpowiada, że próbował ją uratować, ale nie mógł nic zrobić. Mężczyźni nie są pod wrażeniem, twierdzą, że nie byłoby go tu, gdyby rzeczywiście chciał uratować siostrę.

Ellaria-and-Tyene

Ellaria i Tyene w sali tronowej.

Euron przejeżdża przez ulice Królewskiej Przystani z Yarą, Ellarią i Tyene Sand na uwięzi. Mieszkańcy stolicy wiwatują na jego widok i krzyczą, tworząc kolumnę aż do Czerwonej Twierdzy. Kobiety obrzucane są zgniłymi owocami. Widząc „dar” Eurona, Cersei zgadza się na ożenek, ale dopiero po wygranej wojnie. Królowa oficjalnie mianuje go dowódcą królewskich okrętów, podczas gdy Jaime będzie dowódcą wojsk. Pomimo widocznej radości tłumu, Jaime po cichu mówi Euronowi, że jego głowa powinna skończyć na palu. Greyjoy w odpowiedzi żartuje z kazirodczego związku Lannisterów, pytając Królobójcę o preferencje seksualne Cersei.

Ellaria-Tyene-the-end

Tyene i Ellaria w lochach.

Wkrótce Cersei odwiedza Ellarię i Tyene w ich celi. Obie są zakneblowane i przywiązane łańcuchem do przeciwnych ścian. Qyburn i Góra stoją z boku, kiedy Cersei na głos przypomina sobie starcie Oberyna Martella z Gregorem. Czerpie przyjemność ze wspomnienia zmiażdżonej głowy Czerwonej Żmii oraz przeraźliwego krzyku Ellarii. Po tym przypomina, że Ellaria zabiła córkę Cersei, Myrcellę. Następnie zwraca się do Tyene i komplementuje jej piękno. Następnie mówi, że mogłaby zostawić ich na pastwę Gregora, ale miażdżenie ich byłoby zbyt szybkie i romantyczne. Zamiast tego całuje córkę Ellarii, a następnie ściera truciznę z ust, ujawniając tym samym, że Tyene umrze tak, jak Myrcella, a Ellaria będzie musiała obserwować, jak twarz jej córki zapada się i obraca w proch.

Pod wieczór Cersei przerywa Jaime'emu kolację i zaczyna go całować. Mężczyzna początkowo odpycha ją od siebie, lecz w końcu poddaje się jej zalotom, po czym spędzają następną noc w łóżku. O poranku ktoś puka do drzwi. Jaime nie chce, by zauważono go w łożu Cersei, ale ta odpowiada, że jest królową i może robić co zechce. Służka informuje ją, że do zamku przybył gość z Braavos, udając, że nie widzi Jaime'ego.

Tycho Nestoris, reprezentant Żelaznego Banku oferuje swe kondolencje z powodu straty syna oraz dziękuje Cersei za zniszczenie wróbli, których oskarża o zabobony. Cersei zdaje sobie sprawę, że Żelazny Bank chce wesprzeć najsilniejszą stronę konfliktu. Przekonuje Tycho, by stanął po stronie Lannisterów, nazywając Daenerys buntownikiem, a nie monarchą oraz zapewniając go, że Lannisterowie spłacają długi, w przeciwieństwie do dothraków i niewolników. Zaprasza Tycho do pozostania przez jakiś czas w Królewskiej Przystani, by mógł wrócić do Braavos ze spłaconymi wszystkimi długami korony.

Jon TQJ

Jon na Smoczej Skale.

Tyrion i Jon spotykają się, by oddać się rozmyślaniom. Jonowi nie podoba się, że jest jeńcem Daenerys, podczas gdy Biali Wędrowcy wciąż stanowią zagrożenie. Tyrion mówi, że ufa słowom Jona oraz Jeora Mormonta i wierzy w nadchodzącego wroga. Jon pyta, jak przekonać ludzi o istnieniu czegoś, w co nikt nie chce uwierzyć. Tyrion przekonuje go, by nie poddawał się oraz oferuje swoją pomoc.

703 Tyrion

Tyrion.

Spotyka się więc z Daenerys i tłumaczy jej, że na wyspie jest złoże smoczego szkła, które dla nich jest bezwartościowe, ale może stanowić mocny argument, jeśli Daenerys chce znaleźć w Jonie sojusznika. Stracili właśnie dwóch swoich, więc nie powinni odrzucać potencjalnego przyjaciela. Daenerys pyta jeszcze, co ser Davos miał na myśli, mówiąc, że Jon oddał życie za swoich ludzi. Tyrion zbywa to, jako północną bajkę.

Jon and Dany TQJ

Jon i Daenerys rozmawiają na osobności.

Jon dołącza do Daenerys, kiedy ta obserwuje swoje smoki z murów Smoczej Skały. Opowiada mu o tym, że nazwała Rhaegala i Viseriona po swoich zmarłych braciach, Rhaegarze i Viserysie. Mówi, że ma zamiar zrzucić Cersei z tronu, ale dla wspólnego dobra zezwala Jonowi wydobywać obsydian oraz zapewni mu ludzi i wyposażenie. Chcąc się upewnić co do jej zamiarów, Jon pyta, czy Daenerys wierzy w Nocnego Króla oraz Białych Wędrowców, ale odpowiada mu tylko, żeby wziął się jak najszybciej do pracy.

703 Petyr Sansa

Littlefinger i Sansa.

W Winterfell, Sansa, Littlefinger, maester Wolkan oraz Yohn Royce omawiają najważniejsze sprawy, dotyczące Królestwa Północy. W zamku nie ma wystarczająco wiele jedzenia na nadchodzącą zimę, dlatego chce namówić lordów, by zjechali się z rodzinami do Winterfell i zabrali ze sobą swoje zapasy. Następnie nakazuje Royce'owi zadbania o to, by wykonywane zbroje zostały obłożone skórą. Kiedy zostają sami, Littlefinger daje Sansie radę, by walczyła zawsze w swojej głowie i każdego uważała równocześnie za przyjaciela oraz wroga, dzięki czemu będzie mogła przewidzieć każdy następny ruch. Ich rozmowa zostaje przerwana, kiedy do Winterfell przybywa Meera Reed i Bran Stark, którego Sansa nie widziała odkąd spadł z wieży.

Sansa-and-bran-stark-reunite

Sansa i Bran, spotkanie po latach.

Rodzeństwo udaje się do bożego gaju, gdzie rozmawiają o Jonie oraz o prawach do tytułu lorda Winterfell. Bran odmawia przyjęcia tego tytułu, ponieważ nie jest już ostatnim synem Neda Starka, lecz trójoką wroną. Zapytany co to znaczy, przedstawia Sansie swoje nowe moce, opisując noc, w którą została poślubiona przez Ramsaya Boltona. Zaskoczona Sansa odchodzi, próbując powstrzymać łzy.

W Cytadeli, arcymaester Ebrose bada rany Joraha i stwierdza, że infekcja nie jest już aktywna. Doświadczony maester widocznie zauważa, że ktoś musiał go wyleczyć, ale Mormont mówi, że odpoczynek i klimat musiały mu zwyczajnie pomóc. Jorah może opuścić Stare Miasto. Później dziękuje Samowi za wyleczenie go oraz mówi, że wyruszy do Daenerys Targaryen, która nadała jego życiu sens i cel. Sam odpowiada, że chociaż tyle mógł zrobić za dobroć Jeora Mormonta podczas jego pobytu w Nocnej Straży. Mężczyźni podają sobie ręce.

Sam Desk

Sam w Cytadeli.

Ebrose wzywa Sama do siebie, gdzie upomina go za wykonywanie nielegalnych operacji, za które ryzykował życiem. Mimo to jest pod wrażeniem, że tak trudne zadanie mu się powiodło. Informuje Sama, że jego nagrodą za życie Joraha jest to, że nie zostanie wydalony z Cytadeli, a następnie każe mu skopiować tekst z dokumentów i książek, które niszczeją ze starości.

Unsullied-Casterly-Rock

Nieskalani w Casterly Rock.

Na Smoczej Skale odbywa się spotkanie, na którym Daenerys i jej doradcy omawiają strategię. Daenerys chce zabrać swoje smoki i odszukać flotę Eurona. Jednakże Tyrion i Missandei nie zgadzają się, dobrze zauważając, że nawet jeśli jej smoki byłby nieśmiertelne, to wystarczy jeden strzał, by strącić ją z grzbietu Drogona. Następnie omawiają sposób ataku na Casterly Rock. Zamek wybudowany przez jego ojca nigdy nie został zdobyty i przebywająca wewnątrz armia będzie w stanie odeprzeć ich ataki. Ale zamek ma jedną słabość, o której wie tylko Tyrion. Za młody Tywin rozkazał mu zaprojektować system ścieków, a jedno z nich służyło Tyrionowi za przejście, którym zabierał do środka prostytutki.

SilenceAtTheRock

Okręt Eurona atakuje statki Daenerys.

Nieskalani dostają się do Casterly Rock i przypuszczają atak na mury i bramy miasta. Tymczasem Szary Robak i inni dostają się do środka przez tajne przejście Tyriona. Otwierają bramy swoim żołnierzom na zewnątrz i z łatwością zdobywają siedzibę Lannisterów. Szary Robak szybko zdaje sobie sprawę, że było to za łatwe. Po wyjrzeniu za mury widzi, jak flota Eurona Greyjoya atakuje statki Nieskalanych, paląc je i zatapiając. Armia Daenerys wpadła w pułapkę.

Lannister army reaches Highgarden s7

Lannisterowie maszerują na Wysogród.

Na południu, w Reach, Jaime Lannister, Randyll i Dickon Tarly oraz Bronn przewodzą wielkiemu wojsku, maszerującemu prosto na Wysogród. Olenna Tyrell obserwuje natarcie z balkonu.

Bitwa nie trwa długo. Tyrellowie zostają szybko zabici w swoim własnym zamku. Jaime omija ciała i dociera do komnaty Olenny, która samotnie siedzi przy stole. Jaime potwierdza, że już po bitwie. Staruszka zauważa, że Tyrellowie nigdy nie słynęli ze swoich umiejętności bitewnych. Jaime nalewa wina dla Olenny i dla siebie, po czym wyjaśnia, jak zaplanowali atak, oraz to, że Casterly Rock stoi teraz puste i nic nie warte. Przypomina, że nauczył się takiej strategii od Robba Starka z czasów bitwy w Szepczącym Lesie.

703 Tyrell Casualties

Pokłosie bitwy.

Olenna informuje Jaime'ego, że całe życie starała się chronić swoją rodzinę i robiła różne straszne rzeczy, by osiągnąć swoje cele. Ale nigdy nie zbliżyła się nawet do tego, co zrobiła Cersei. Nazywa ją potworem, a jeśli Jaime rzeczywiście ją tak mocno kocha, to dla niego samego też nie ma już ratunku. Zapytany jak chce ją zabić, Jaime odpowiada, że Cersei miała różne wizje, ale w końcu zgodziła się na truciznę. Mówiąc to, wlewa do jej wina przezroczysty płyn.

Jaime-Olenna-the-end

Ostatnie chwile Olenny.

Upewniwszy się, iż będzie to bezbolesna śmierć Olenna szybko wypija zatrute wino, po czym mówi, że Joffrey zginął straszliwą śmiercią, a ona nie miała pojęcia, jak działa trucizna, którą mu podała. Jaime powoli zaczyna rozumieć jej słowa. Teraz wie już, kto zabił jego najstarszego syna, pozwalając, by kara spadła na Tyriona, a także doprowadzając również do śmierci Oberyna Martella i Tywina oraz wszystkich następnych. „Powiedz Cersei”, mówi Olenna, „chcę, żeby wiedziała, że to byłam ja”. Jej słowa to ostatnia rana zadana przez Królową Cierni.

Obsada Edytuj

Adnotacje Edytuj

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.