FANDOM


Świat realny

Smocza Skała (ang. Dragonstone) – pierwszy odcinek siódmego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 16 lipca 2017 roku w Stanach Zjednoczonych i 17 lipca 2017 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Dragonstone 10

Arya po odkryciu swojej tożsamości.

W Bliźniakach Walder Frey wyprawia drugą ucztę. Wezwał do zamku każdego liczącego się Freya, by wyjawić plany na nadchodzącą zimę. Przedtem jednak każe służkom rozlać wszystkim swoim synom wina, po czym wznosi toast za swoją rodzinę. Szczegółowo opisuje swoją dumę po tym, jak zabili króla Robba Starka, jego brzemienną żonę Talisę, Catelyn oraz wszystkich pozostałych popleczników Królestwa Północy. Jednak zauważa też, że pozostawili przy życiu jednego Starka. Kiedy zebrani zaczynają się dusić, Walder mówi, że „jeśli jeden wilk ocaleje, żadna owca nie jest bezpieczna”, po czym ściąga swoją twarz, pod którą okazuje się być Arya Stark. Dziewczyna mówi służkom i żonie Waldera, że „zima nadeszła po ród Frey”, po czym odchodzi, zadowolona ze spełnionej zemsty.

Dragonstone 7

Meera po dotarciu na Mur.

Za Murem szereg Białych Wędrowców prowadzi hordę upiorów. W armii widać także kilka olbrzymów. Przed idącymi pojawia się gęsta śnieżyca, zasypująca śniegiem wszystko na ich drodze. Tymczasem Bran Stark i Meera Reed docierają do bramy Czarnego Zamku. Za Mur wychodzi kilku braci Nocnej Straży, w tym Eddison Tollett, działający jako lord dowódca. Edd ma ich za dzikich, lecz Meera wyjaśnia kim są. Lord dowódca nie wie, czy może im ufać, ale kiedy Bran mówi, że wie, że Edd był z Jonem na Pięści i w Hardhome, mężczyzna postanawia przepuścić ich za Mur.

W Winterfell, król Jon nakazuje wszystkim swoim wasalom zebrać wszystkich zdolnych do walki i wyposażyć ich oraz przygotować na nadchodzącą wojnę. Biali Wędrowcy będą jednak trudni w pokonaniu, dlatego uważa, że kobiety i dziewczynki także powinny zostać trenowane w boju. Prosi również, by wszyscy maesterowie Północy przeszukali dokumenty w poszukiwaniu informacji na temat smoczego szkła, które obecnie jest bardziej wartościowe niż złoto. Robett Glover nie rozumie, dlaczego ma zacząć trenować swoje wnuczki, ale Lyanna Mormont ucisza go i ogłasza, że nie ma zamiaru siedzieć bezczynnie, kiedy mężczyźni będą walczyć. Tymczasem Sansa chce, by Jon odebrał Umberom i Karstarkom ich ziemie i tytuły. Uważa, że lojalność należy nagradzać, a zdradę karać. Jon mówi jej, że zdrajcy zostali zostali zabici w bitwie i nie ma zamiaru karać dzieci za winy ich ojców. Ned Umber i Alys Karstark, nowe, młode głowy tych rodów klękają przed Jonem i wyznają wierność Starkom.

701 Alys and Ned

Alys Karstark i Ned Umber.

Po zebraniu Jon wytyka Sansie, że kwestionuje jego autorytet, podważając jego decyzje na oczach innych lordów. Sansa mówi mu, że Joffrey Baratheon nie tolerował przeciwstawiania się, a Jon zaznacza, że nie jest Joffreyem. Sansa mówi Jonowi, że widzi w nim odpowiedniego, dobrego przywódcę, ale powinien być mądrzejszy od ojca i Robba. Maester Wolkan przerywa rodzeństwu, przynosząc wiadomość z Królewskiej Przystani. Cersei domaga się, by Jon przed nią uklęknął i poprzysiągł wierność nowej królowej, albo spotka go ten sam los, co jej pozostałych przeciwników. Sansa mówi, że wiele nauczyła się od Cersei i Jon nie powinien jej lekceważyć podczas przygotowania do walki z Nocnym Królem.

GOT Season 7 18

Cersei i Jaime na tle mapy Westeros.

W Królewskiej Przystani królowa Cersei pokazuje Jaime'emu wielką mapę Westeros. Jaime nie rozmawiał z siostrą od czasu powrotu, ponieważ jest wściekły za śmierć króla Tommena i za wysadzenie septu. Cersei wyjaśnia swoje motywy, po czym informuje rycerza, że Tyrion, ich brat, został Namiestnikiem Daenerys Targaryen, która płynie przez wąskie morze, by odzyskać Siedem Królestw. Zaznacza potem, że otoczeni są przez wrogów. Ród Tyrell z Reach, Dorne oraz Północ stanowią dla nich zagrożenie. Kiedy Jaime mówi, że potrzebują silnych sojuszników, by nie wyglądać jak przegrana strona, Cersei odpowiada, że w ciągu swojego życia nauczyła się czegoś od ich ojca.

Na horyzoncie pojawia się Żelazna Flota Greyjoyów. Jaime i Cersei obserwują statki płynące w ich stronę. Cersei informuje brata, że chce zawiązać sojusz przez ożenek z Euronem Greyjoyem, władcą Żelaznych Wysp. Dochodzi do spotkania w sali tronowej. Euron, ubrany prosto i z postawą niegodną spotkania z królową, drwi sobie z Jaime'ego oraz ich związku. Greyjoy pragnie zemsty na swoich bratankach, Yarze i Theonie, którzy są teraz po stronie Daenerys. Chce ofiarować Cersei swoją flotę, by razem mogli zniszczyć wspólnych wrogów. W międzyczasie chwali też Jaime'ego za jego wprawę w walce podczas rebelii Balona. Cersei nie zgadza się na zaręczyny, lecz Euron nie wygląda na złego czy zasmuconego. Stwierdza, że drogą do serca kobiety jest podarunek, a on zamierza wrócić z najlepszym darem.

GOT Season 7 01

Sam pomagający Ebrose'owi.

W Cytadeli w Starym Mieście, Sam Tarly rozpoczął ćwiczenia maestera. Obecnie do jego obowiązków należy segregowania oddawanych książek, serwowanie posiłków maesterom oraz opróżnianie ich toalet. Pomaga także arcymaesterowi Ebrose'owi w ważeniu ciała jednego ze zmarłych. Sam prosi arcymaestera o pozwolenie na dostęp do zastrzeżonej części biblioteki. Przybył tutaj, by poznać sposoby na powstrzymanie Białych Wędrowców i najwyraźniej tam znajdują się takie dane. Arcymaester Ebrose jako jeden z nielicznych wierzy w słowa Sama oraz to, że widział armię umarłych. Uważa jednak, że Mur wytrzymał tysiące lat, więc Biali Wędrowcy nie powinni stanowić obecnie zagrożenia, po czym każe Samowi dokończyć pracę. Tej nocy Sam kradnie jednemu ze śpiących maesterów klucze do zastrzeżonych książek, zabiera ze sobą kilka z nich i wraca do Goździk i małego Sama.

GoT-Sn7 FirstLook 07

Littlefinger i Sansa.

Później Brienne i Podrick ćwiczą walkę na dziedzińcu, kiedy zaczepia ich zauroczony w kobiecie Tormund. Scenę obserwują Sansa i Littlefinger. Sansa w końcu czuje się bezpieczna w swoim domu. Zapytana przez Petyra czy czuje się szczęśliwa, kwituje jego próby przejścia na jego stronę, odpowiadając, że będzie szczęśliwa, jeśli zostawi ją w spokoju. Brienne dołącza do nich, nie ufając Littlefingerowi, kiedy jest w pobliżu Starkówny. Mężczyzna odchodzi, a Sansa mówi, że potrzebują go i jego armii z Doliny. Dziewczyna wie, czego tamten chce.

Dragonstone 14

Arya z żołnierzami Lannisterów.

Później Arya jedzie przez las, aż natyka się na siedzących przy ognisku żołnierzy w barwach Lannisterów. Mężczyźni oferują jej mięso z królika i alkohol. Kiedy Arya mówi, że jedzie na południe, do Królewskiej Przystani, dowiaduje się od nich, że Wielki Sept Baelora został zniszczony. Drugi mówi Aryi, że dawniej nie mogli się doczekać aż wyruszą na wojnę, lecz teraz tęsknią za domem i za swoimi rodzinami. Zapytana o cel jej podróży do stolicy, Arya odpowiada, że ma zamiar zabić królową. Młodzi żołnierze wybuchają śmiechem, sądząc, że to żart.

Gdzieś indziej na Dorzeczu, Sandor Clegane i Bractwo bez Chorągwi podróżują na północ przez ośnieżone ziemie. Beric Dondarrion chce zatrzymać się na noc w opuszczonej chatce. Ogar rozpoznaje ten dom. Niegdyś, podczas podróży z Aryą zatrzymał się u farmera i jego córki, po czym ukradł im pieniądze. Clegane jest sceptyczny wobec planów Berica, jednak po wejściu do środka, okazuje się, że mężczyzna i jego dziewczynka nie żyją. Dondarrion zauważa, że umierali z głodu, więc farmer zabił dziecko i siebie, by skrócić swoje cierpienia.

GOT Season 7 17

Beric Dondarrion i Sandor Clegane.

Później, Sandor i Beric rozmawiają o tym, kiedy pierwszy raz się spotkali. Clegane twierdzi, że mężczyzna nie wyróżnia się niczym spośród innych i zna wielu lepszych ludzi, którzy już nie żyją. Zapytany, dlaczego Pan Światła przywrócił właśnie jego, Beric odpowiada, że sam zadaje sobie to pytanie. Wtedy Thoros każe Ogarowi spojrzeć w płomienie w kominku. Tylko ogień może mu powiedzieć, czego od niego chce. Początkowo Sandor nie widzi w ognisku nic niezwykłego, lecz po chwili zaczyna mieć wizję Muru oraz zamku przy morzu. Widzi górę wyglądającą jak grot strzały oraz armię martwych. Wtedy Beric pyta go, czy już wierzy, że są tutaj z jakiegoś konkretnego powodu.

Nocą, Thoros budzi się, słysząc na zewnątrz dziwny hałas. Okazuje się, że Sandor kopie grób dla Sally i jej ojca. Kapłan dołącza do niego. Po zakopaniu zmarłych Sandor próbuje wyrecytować pożegnalną modlitwę do Siedmiu, ale nie pamięta tekstu. Zamiast tego mówi mu, że przykro mu i oboje zasłużyli na lepszy żywot, po czym odchodzi.

Nocą, w mieszkaniu, Sam dowiaduje się ze skradzionych ksiąg, że największe skupisko smoczego szkła, które zabija Białych Wędrowców, znajduje się tuż pod Smoczą Skałą. Następnego dnia podczas wydawania posiłków odizolowanym pacjentom, jeden z nich, Jorah Mormont, pyta Samwella, czy Matka Smoków wylądowała już w Westeros.

GoT-Sn7 FirstLook 15

Daenerys i jej ludzie przed bramami Smoczej Skały.

Na Smoczej Skale dochodzi właśnie do pierwszego zetknięcia Daenerys z jej ojczystą ziemią. Tyrion, Varys, Missandei i Szary Robak idą za swoją królową, która pnie się po stopniach do zamku. Wszyscy bez słów wchodzą do środka, po drodze mijając sztandary Stannisa Baratheona oraz salę tronową. Daenerys i jej Namiestnik udają się do komnaty z Rzeźbionym Stołem i po przestudiowaniu dawnych planów Stannisa rozpoczynają przygotowania do ponownego podboju Westeros.

Pojawienia Edytuj

Pierwsze Edytuj

Obsada Edytuj

Gościnnie

Adnotacje Edytuj

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.