FANDOM


Serial występuje
TVBook
Bez tego wszystkiego, co mnie spotkało, byłabym tą ptaszynką do końca życia.
— Sansa do Sandora Clegana[1].

Królowa Sansa Stark (wym. /'sænsə stɑɹk/) – najstarsza córka i drugie dziecko lorda Eddarda Starka i Catelyn Stark z rodu Tullych, jest siostrą Robba, Aryi, Brana i Rickona oraz „przyrodnią siostrą” Jona Snowa. Dzięki Cersei oraz Littlefingerowi doskonale orientuje się w polityce i dworskich intrygach. Poprzez traumatyczne doświadczenia jakie doznała: np., jako zakładniczka Lannisterów w Królewskiej Przystani oraz Boltonów w Winterfell zmieniła się. Wraz z Jonem Snowem Sansa odbiera Winterfell z Boltonom w Bitwie Bękartów, stając się nową Lady Winterfell. Finalnie, po bitwie o Królewską Przystań, dzięki zgodzie Brana (króla VI Królestw) ogłasza Północ niezależnym królestwem i zostaje koronowana na królową.

Wygląd i charakter Edytuj

Sansa jest bardzo piękną młodą kobietą. W miarę dorastania stała się wysoka i zgrabna. Ma długie falowane kasztanowe włosy Tullych i błękitne oczy. Jest podobna do matki i wzbudza zainteresowanie mężczyzn, którzy mają do niej słabość.

Sansa jest idealną damą. Umie pięknie śpiewać, tańczyć, wyszywać oraz zna dobre maniery. Jest zawsze uprzejma i ostrożna. Jej największym marzeniem jest zostać królową, mieć przystojnego i odważnego męża oraz dać mu wielu synów.

Z początku to naiwna dziewczyna, która nie rozumie otaczającego ją świata. Wydaje jej się, że życie to piękna pieśń. Jednak po czasie zaczyna dostrzegać, że otaczają ją sami kłamcy. Jest dręczona przez swojego narzeczonego oraz staje się zakładniczką, przez co jej charakter znacznie się zmienia. Jednak nadal jest tylko małą zagubioną ptaszyną, otoczoną przez lwy. Stara się ze wszystkich sił przetrwać, obserwuje i większość swoich przemyśleń i emocji zostawia dla siebie.

Po opuszczeniu Królewskiej Przystani, w Dolinie pokazuje swoją nową twarz. Przed tak długi czas była otoczona kłamstwami i przemocą, że sama nauczyła się używać tych rzeczy do swoich celów i na swój sposób.

Historia Edytuj

Sansa urodziła się w Winterfell, jako pierwsza córka i drugie dziecko lorda Eddarda Starka i Catelyn Stark z rodu Tullych. Uczyła się, jak być idealną damą. Jej opiekunka, septa Mordane, uczyła ją tradycyjnych kobiecych zajęć.

Szanowała swoich rodziców, a matka była dla niej autorytetem. Sansa miała napięte relacje ze swoja siostrą – Aryą i przyrodnim bratem Jonem, któremu wypominała to, że nie jest synem jej matki. Podziwiała natomiast Robba, za jego sprawność i mądrość.

Gra o tron Edytuj

Gdy podczas wizyty w Winterfell jej ojciec, Ned Stark został mianowany Namiestnikiem Króla, Sansa razem z nim, Branem, RickonemAryą mieli udać się do Królewskiej Przystani. Sansa była zachwycona tą perspektywą, ponieważ od dziecka marzyła o życiu na królewskim dworze. Była również zachwycona zaręczynami z przystojnym Księciem Joffreyem. W czasie spaceru, który miał miejsce na jednym z przystanków do stolicy Joffrey znęcał się nad chłopcem o imieniu Mycah. W jego obronie stanęła młodsza siostra Sansy Arya, której wilkor ugryzł księcia.

Sansa in the Camp

Sansa ze swoim wilkorem.

Ten opowiedział Królowi Robertowi, że został zaatakowany przez Mycaha, Aryę i Nymerię bez powodu. Sansa, nie chcąc zdradzać swojego przyszłego męża oraz rodziny powiedziała, że nic nie pamięta z tej sytuacji. Aby uspokoić księcia, Wilkor Aryi miał zostać zabity, jednak w nocy udało mu się zbiec. Dlatego Cersei nakazała zabić Wilkora Sansy, Damę.

W Królewskiej Przystani Sansa obwinia głównie siostrę za śmierć swojego Wilkora. Dochodzi do zaręczyn między nią, a Joffreyem. Zaczyna zauważać jego okrutną naturę i wybuchowość nastrojów a także uzależnienie od matki Cersei. Bierze udział w oglądaniu turnieju rycerskiego jaki odbył się na cześć jej ojca. Podczas niego ser Loras Tyrell, Rycerz Kwiatów daje jej czerwoną różę. Sansa jest zachwycona romantycznością sytuacji i wierzy, że kiedyś znajdzie się w romantycznych rycerskich pieśniach.

Po tym Eddard odkrył prawdę o prawdziwym ojcu Joffreya i powiedział swoim córkom o tym, że niedługo wrócą do Winterfell. Sansa w akcie buntu biegnie do królowej i opowiada o planach ojca oraz mówi, że bardzo pragnie poślubić Joffreya. Nieświadomie zdradza plany ojca. Po aresztowaniu Neda zmuszona jest przyznać, że jej ojciec jest zdrajcą oraz wziąć udział w jego rozprawie na schodach Wielkiego Septu Baleora. Błaga nowego króla o miłosierdzie dla jej ojca. Joffrey obiecuje nie skrzywdzić go, jeśli ten wyzna swoje winy. Okazuje się, że nie dotrzymuje słowa, a Sansa nie może nic zrobić, gdy kat zabija jej ojca.

Ned's execution

Egzekucja ojca.

Nawet po śmierci Eddarda, Cersei twierdzi, że Joffrey powinien poślubić Sansę, ponieważ ta niedługo zakwitnie i będzie mogła mieć dzieci. Sansa tym razem jest przerażona tą perspektywą i chce jak najszybciej wrócić do domu. Nie ma jednak wyboru, staje się zakładnikiem w Królewskiej Przystani i bezczynnie przygląda się jak jej cała rodzina zostaje ogłoszona zdrajcami, a brat idzie na wojnę z koroną.

Starcie królów Edytuj

Sansa oficjalnie stała się zakładniczką w Czerwonej Twierdzy. Zbiera w sobie swoją uprzejmość i posłusznie wykonuje wszystkie polecenia Lannisterów i błaga o pokój między nimi a jej rodziną.

Joffrey często każe Królewskiej Gwardii bić Sansę za działania, które podejmuje jej brat Robb. Pewnego razu Joffrey nakazuje rozebrać ją do naga, a innym razem każe patrzeć na głowę Eddarda nabitą na pal na murach Czerwonej Twierdzy. Sansa nawet próbowała przeprowadzić zamach na jego życie, ale została subtelnie powstrzymana przez Sandora Clegane’a, który wyczuł jej intencje.

W turnieju rycerskim z okazji dnia imienia Joffreya, w którym uczestniczy niewielki tłum dworzan oraz kilku zawodników, Sansa traci wyobrażenie o romantycznej miłości rycerskiej i dworskiej. W czasie potyczek, jeden z rycerzy, ser Dontos Hollard, hańbi samego siebie, będąc zbyt pijanym, by w nim uczestniczyć. Joffrey nakazuje go zabić, przerażona Sansa stara się odwieść go od tego planu. Przekonuje go pewnym kłamstwem, tak dobrze, że Joffrey postanawia go oszczędzić.

Po przyjeździe do stolicy, Tyrion Lannister, jako jedna z niewielu osób traktuje ją z szacunkiem i życzliwością. Jest mu szkoda młodej dziewczyny. Stara się położyć kres nadużyciom siły ze strony Joffreya przeciwko Sansie. Również między nią, a Sandorem pojawia się dziwna relacja, pomimo tego, że jest on wobec niej szorstki i teoretycznie wrogi nie wykonuje poleceń Joffreya, który każe mu ją krzywdzić. Ogar osobiście drwi z jej naiwnej natury, jednak jest mu jej żal. Ratuje jej życie w czasie zamieszek, jakie wybuchły w Królewskiej Przystani. Gdy Tyrion zauważył, że dziewczyna zaginęła, ogar od razu bez słowa ruszył Sansie na ratunek.

Pewnej nocy Sansa znajduje wiadomość w swoim pokoju, w której napisane jest, że jeśli chce wrócić do domu, ma przyjść do Bożego Gaju. Wiadomość zostawił Dontos, który w zamian za ocalenie życia postanowił odstawić ją do Winterfell, do rodziny. Sansa przystała na ofertę Dontosa, który na razie kazał jej być cierpliwą i wytrwałą w obecnej sytuacji w czasie, gdy on będzie przygotowywać plan ucieczki. Początkowo Sansa widziała w nim dzielnego rycerza, który postanawia zmazać plamę ze swojego honoru, ratując damę w potrzebie, później jednak zaczęła wątpić w jego intencje.

Sansa Blackwater Promo

Starkówna podczas bitwy nad Czarnym Nurtem.

W czasie gdy armia Stannisa Baratheona zbliżyła się do miasta, Sansa zakwitła, co oficjalnie uczyniłą ją dorosłą kobietą. W czasie bitwy w Zatoce Czarnego Nurtu, Sansa wraz z pozostałymi damami dworu i Królową Cersei schroniła się w Wielkim Sepcie Baleora. Po bitwie, ranny i pijany Ogar odwiedza ją i proponuje, że odstawi ją do domu. Ta jednak odmawia podróży z nim, więc ten odchodzi w swoją stronę.

Po zwycięstwie Lannisterów, ci zawiązują sojusz z Domem Tyrellów. Zaręczyny Sansy i Joffreya zostają zerwane. Zamiast tego, król ma wyjść za Margaery Tyrell. Joffrey ironicznie zapewnia ją, że jako król może mieć stosunki seksualne z kim chce, więc Sansa nie zostanie sama. Sansa nadal pozostaje zakładnikiem Lannisterów w Królewskiej Przystani. Dontos zapewnia ją, że wywiezie Sansę ze stolicy po ślubie.

Nawałnica mieczy Edytuj

Sansa zostaje poproszona o spotkanie z Margaery Tyrell oraz jej babcią Olenną Redwyne. Eskortowana jest do nich przez Lorasa Tyrella, który jest zachwycony jej pięknem i komplementuje ją. Po drodze nawiązuje do róży, którą dał jej na turnieju na cześć jej ojca, jednak ten zdaje się nie pamiętać ani o róży, ani o niej. Niechcąco uraża Lorasa, mówiąc, że śmierć Renly’ego musi być trudna dla jego siostry, nie zdając sobie sprawy, że Loras i Renly byli kochankami.

Loras zostawia ją na kolacji, gdzie ta zostaje ciepło przyjęta przez kobiety z domu Tyrellów. Przy kolacji Olenna próbuje dowiedzieć się szczegółów na temat Joffreya, ponieważ Margaery ma wkrótce wyjść za niego za mąż i obie nie wiedzą, jak ta ma postępować. Początkowo Sansa obawia się szpiegów królowej oraz nieufnie podchodzi do rozmowy, jednak w końcu opowiada o nim całą prawdę i mówi, że najlepiej dla Margaery byłoby, gdyby nie wychodziła za niego za mąż. Ta jednak mówi Sansie, że nie musi się o nią bać, ponieważ ona wie, jak sobie poradzić, a w dodatku jej brat będzie służył w Królewskiej Gwardii.

Kobiety Tyrelli rozważają plan zwolnienia Sansy z Królewskiej Przystani i zaaranżowanie jej małżeństwa z Willasem Tyrellem z Wysogrodu. Willas jest sparaliżowany, jednak miły, inteligentny oraz pomysłowy. Sansa łatwo się zgadza, ponieważ chce jak najszybciej uwolnić się od Lannisterów. Zaprzyjaźnia się również z Margaery, do czasu.

W czasie spotkania z Dontosem, rycerz mówi jej, że nie powinna tak łatwo ufać Tyrellom, ponieważ nie są tak życzliwy i delikatni, jak się wydaje. Sansa sfrustrowana jego słowami ignoruje wszelkie jego ostrzeżenia.

Nie chcąc stracić zakładnika, Tywin Lannister postanawia zaaranżować małżeństwo Sansy z Tyrionem, mimo braku zgody obu stron. Sansa ma teraz trzynaście lat, jednak nie może przemóc myśli, że wyjdzie za karła, mimo że ten jest wobec niej miły i uprzejmy. Dodatkowy niesmak powoduje jego wygląd, m.in. rana, którą odniósł w czasie ostatniej bitwy. Tyrion w czasie nocy poślubnej nie wymaga od Sansy skonsumowania małżeństwa, za co ta jest mu bardzo wdzięczna, szczególnie po tym jak otrzymała wiadomość o Krwawych Godach, o śmierci matki i brata.

Olenna and Sansa 2

Olenna pociesza Sansę podczas Purpurowego Wesela.

Dontos podkreśla, że Sansa powinna nadal nosić siatkę na włosy, którą dał jej przed ślubem Joffreya i Margaery, co ta robi. Gdy Joffrey udławia się i umiera na weselu, przerażona Sansa ucieka i spotyka się z Dontosem. Ten zaprowadza ją do łodzi i płyną na statek na którym wita ich Petyr Baelish. Ten wyjaśnia jej, że przyczyną śmierci Joffreya była trucizna ukryta w jednym z ametystów na jej nakryciu głowy, a samą pomysłodawczynią akcji była Olenna Redwyne, która chciała zabić Joffreya. Littlefinger zabija Dontosa i wyrzuca go za burtę, argumentując, że tak ważna sprawa nie pozostałaby utrzymana w tajemnicy przez pijaka takiego jak on.

Sansalysa

Rozmowa Lysy Tully z siostrzenicą.

Petyr zabiera Sansę do swoich niewielkich włości w Vale. Przefarbowywuje włosy Sansy na czerń i każe jej udawać swojego bękarta o imieniu Alayne Stone aby oboje uniknęli wykrycia, ponieważ Sansa jest poszukiwana przez Lannisterów, jako współodpowiedzialna za śmierć Joffreya. W posiadłości Littlefingera spotyka się ze swoją ciotką Lysą Arryn, którą Lord Baelish poślubia.

Po ślubie kilka razy odwiedza Orle Gniazdo. Nie bacząc na konsekwencję Sansa i jej ciotka Lysa postanawiają przefarbować jej włosy na typowe dla Tullych kasztanowe, tak jak było to wcześniej. Lysa proponuje również Sansie ślub ze swoim chorowitym synem Robertem. Sansa jest tym zbulwersowana, jednak prawdziwe emocje zachowuje dla siebie. Dowiaduje się, że ten nie może już dzielić łóżka z matką, ponieważ teraz ta dzieli je z Petyrem. Robert często przewraca się w łóżku i je moczy, czym ta jest coraz bardziej zdegustowana.

Sansa w Orlim Gnieździe tęskni za domem, którego już nie ma. Musiała udawać Bękarta Petyra, Alayne Stone, jako że królowa wyznaczyła ogromną nagrodę za jej głowę za uczestnictwo w zamordowaniu jej syna. Ponownie starała się dopasować do nowego miejsca, bawiąc się z jej kuzynem Robertem Arrynem, ale została ofiarą seksualnych zabaw barda Marilliona. Gdy na dziedzińcu spada śnieg, ta tworzy ze śniegu mały fort, który powoli nabiera kształty Winterfell. Jest zaskoczona, gdy Lord Baelish pomaga jej w budowie, a na końcu całuje ją. Zanim dociera do niej co się stało, Robert niszczy zamek, który zrobiła co bardzo ją denerwuje. Ona rozrywa swoją lalkę i obraża Roberta.

Okazuje się, że Lysa była świadkiem pocałunku siostrzenicy oraz swojego męża. W przypływie zazdrości rzuca się na Sansę i próbuje ją zabić poprzez wypchnięcie z Księżycowych Drzwi. Littlefinger przybywa w ostatniej chwili i kopnięciem zrzuca żonę w dół. Petyr winę za śmierć żony zrzuca na Marilliona, Sansa musiała potwierdzić jego wersję w sądzie.

Uczta dla wron Edytuj

Po śmierci Lysy, Sansa dowiedziała się o dworskich intrygach Petyra Baelisha. Przybiera nowe imię Alayne Stone i zostaje córką Petyra, powoli zapomina kim jest naprawdę. Chciał ożenić Sansę z Harroldem Hardyng, dziedzicem rodu Arryn i ewentualnie zdradzić jej prawdziwą tożsamość aby odzyskać Winterfell.

W tym samym czasie Brienne z Tarthu rozpoczyna poszukiwania Sansy.

Sezon 5 serialu Edytuj

Pobrany plik (6)

Sansa, Petyr Baelish i Yohn Royce w Runestone

Sansa, pod ukrytym imieniem Alayne, ogląda walki treningowe Lorda Roberta Arryna w Runestone, z nią jest Petyr Baelish i Yohn Royce, którzy są wyraźnie rozczarowani tym jak Robert słabo walczy mieczem. Sansa zauważyła że Petyr Baelish odebrał kruka z wiadomością. Wkrótce po tym opuszczają Roberta i zostawiają go pod opieką Yohna Royce. Podczs jazdy karetą, Sansa pyta Petyra dlaczego jadą w kierunku zachodnim, kiedy Yohn Royce powiedział im by ruszyli do Paluchów. Petyr obiecał jej to że jadą gdzieś daleko po to by Sansa była bezpieczna od królowej Cersei.

SansaBrienne

Brienne z Tarthu oferuje swoją służbę i ochronę Sansie Stark

Podczas podróży Sansa i Baelish zatrzymali się na obiad w pobliskiej gospodzie. Niedługo potem Brienne z Tarthu zaoferowała Sansie swoją służbę i ochronę, Baelish chcąc by Sansa odmówiła jej swej służby powiedział, że skoro wcześniejsze osoby, którym Brienne służyła, umarły, to jest ona niegodna chronić Sansy. Sansa zdecydowała się odmówić Brienne jej służby, wytykając jej, że była na ślubie Joffreya, na co Brienne jej odpowiedziała, że obie nie chciały tam być.

The Boltons

Roose, Ramsay i Walda Boltonowie czekają na przybycie Sansy

W końcu Sansa i Baelish przyjeżdżają do ruin Fosy Cailin, Sansa dowiaduje się, że jadą do Winterfell oraz o tym że Baelish planuje by poślubiła Ramsaya Boltona, syna Roosea Boltona, obecnego obrońcę i namiestnika Północy. Sansa jest początkowo niechętna na kogoś z rodziny, która zdradziła jej rodzinę, lecz Baelish uspokaja ją, mówiąc, iż to jest świetna okazja, by zemścić się na wrogach i zdrajcach jej rodziny. W końcu przybywają do Winterfell, gdzie Baelish przedstawia Sansę Boltonom. Roose i Ramsay grzecznie witają Sansę, ta spoglądając na Roosa pokazała, że pamięta o tym co zrobił, powoduję tym dość niezręczną sytuację którą przerywa lekkim ukłonem i przywitaniem Roosa. Na dziedzińcu znajduje się również Myranda, ukryta kochanka Ramsaya, która wie, że Ramsay nie będzie mógł już ukazywać jej tyle uczuć.

Game-of-thrones-sansa-stark-winterfell-hbo

Sansa w kryptach rodu Stark

Przebywając w Winterfell, Sansa odwiedza rodzinne krypty, by zapalić zgasłe świece i sprzątnąć dary, pozostawione przez gości przed upadkiem Winterfell. Littlefinger znajduje ją blisko posągu jej długo nieżywej już ciotki Lyanny Stark. Littlefinger opowiedział Sansie o turnieju w Harrenhal, o tym kiedy to Rhaegar dał Lyannie koronę z kwiatów niebieskich, jak mróz. Potem powiedział Sansie, że został odwołany do Królewskiej Przystani, a utrzymanie Cersei, by czekała dłużej, byłoby nierozsądne. Wyjaśnił również szczegóły planu dla Sansy: Stannis Baratheon nieuchronnie zdobędzie Północ i kiedy to zrobi, będzie potrzebował Starka w Winterfell i na pewno ogłosi Sansę Namiestniczką Północy. Nawet jeśli Stannis przegra, to Ramsay jest już zaręczony z nią i Sansa, która uczyła się sztuki manipulacji od najlepszych, będzie mogła przejąć kontrolę nad rodem Boltonów od wewnątrz.

Niedługo po przybyciu Sansy przychodzi do niej stara służka, która przynosi Sansie wiadomość o tym, że nie jest sama i dalej ma na Północy przyjaciół, którzy jej pomogą gdyby wpadła w kłopoty, mówiąc jej również, że by ich zawiadomić musi zapalić świecę w górnym oknie wieży. Potem, Sansa, podczas przyglądania się wieży, w której ma w razie kłopotów zapalić świecę, spotyka Myrandę, która po rozmowie z Sansą o śmierci jej matki zaprowadza ją do psiarni, gdzie Sansa spotyka Fetora, dawniej Theona Greyjoya śpiącego w jednej z cel dla psów. Obudzony przez Sansę, potrząsa przecząco głową, kiedy Sansa mówi na niego Theon. Następnie pyta się jej dlaczego tu przyszła, na co Sansa nie odpowiada i wychodzi z psiarni w gniewie.

Podczas obiadu dochodzi do nieprzyjemniej sytuacji, kiedy to Sansa mówi Boltonom, że nie jest w obcym miejscu, tylko w swoim domu i że to ludzie, będący w nim są obcy. Ramsay, chcąc przerwać zakłopotanie, woła Fetora i wykorzystując złość Sansy do niego, zmusza go by przeprosił Sansę za zabicie dwójki jej braci w Winterfell. Na koniec Roose i Walda ogłaszają to, że będą spodziewać się dziecka.

Ramsey każe Fetorowi doprowadzić Sansę do ołtarza, ponieważ wychowywał się razem z nią. Sansa jednak nie chce, aby Fetor nawet ją dotykał.

Po ślubie Ramsey i Sansa idą do sypialni. Tam Ramsey każe rozebrać się Sansie i ją gwałci. Dziewczyna wie, że musi wzbudzić zaufanie u Boltonów, aby odzyskać dom, więc nie protestuje. Ramsey każe patrzeć na wszystko dawnemu Theonowi, ma to być kara za to, że nie trzymał jej, oddając ją Boltonowi przy ołtarzu.

Przez następnych kilka dni Ramsay każdej nocy gwałci Sansę, pozostawiając siniaki na jej ciele, dziewczyna staję się więźniem Boltonów, którzy trzymają ją zamkniętą w jej sypialni. Gdy Fetor przyniósł jej śniadanie, Sansa zaczęła próbować z nim rozmawiać i prosić o pomoc. Jednak Theon przypomina Sansie, iż teraz jest żoną Ramseya i mówi jej tylko, by robiła to, co mówi, bo inaczej bękart ją skrzywdzi. Sansa protestuję – mówi Theonowi, że Ramsay i tak gwałci ją co noc i trudno jej uwierzyć, by mogło być coś gorszego. Fetor ostrzega ją, że Ramsay jest zdolny do wszystkiego, czego sam doświadczył. Sansa pyta Fetora, co takiego Ramsay zrobił, by załamać Theona w takim stopniu. Kiedy Theon próbuje uciec, Sansa łapie go za nadgarstek i przytrzymuje, przypominając mu, że zdradził jej rodzinę. Sansa prosi go, by zaniósł świecę na okno w wieży, z której spadł jej brat Bran. Przez cały czas Sansa mówi na niego Theon, ten ciągle przypomina jej, że nazywa się Fetor. Sansa łapie go za twarz i zmusza, by popatrzył w jej oczy po czym mówi mu, że nazywa się Theon Greyjoy, ostatni ocalały syn Balona Greyjoya i jeszcze raz prosi go, by zaniósł jej świeczkę do wieży. Theon mówi, że zrobi to, po czym odchodzi.

Kreacja w adaptacjach Edytuj

W serialu Gra o tron w jej postać wcieliła się Sophie Turner. Różnice między serialem a powieścią są dość wyraźne, ponieważ serialowa Sansa ma poślubić Ramsaya Boltona, a nie, jak mówi książka Harrolda Hardynga.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk
POJAWIENIA W SEZONIE VIII
Winterfell Rycerz Siedmiu Królestw Długa Noc Ostatni ze Starków Dzwony Żelazny Tron


Przypisy Edytuj

  1. Gra o tron”, sezon 6, „Złamany”.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.