FANDOM


Serial występuje
TVBook

Sandor Clegane (wym. /sændɔɹ klɪ'ɡeɪn/), zwany Ogarem lub po prostu Psem – młodszy brat ser Gregora Clegane'a i były osobisty ochorniarz, a poźniej Królewski Gwardzista w służbie króla Joffreya Baratheona, którego opuścił po Bitwie nad Czarnym Nurtem. Gdy Joffrey został królem, Sandor został przyjęty do Gwardii Królewskiej, jednak nie przyjął ślubów rycerskich. Odtwórcą jego roli w serialu jest Rory McCann.

Dzieciństwo Edytuj

Jak sam wspomina, gdy on i Gregor Clegane byli dziećmi, do zamku ich ojca przybył handlarz zabawkami. Żeby przypodobać się ojcu Sandora i Gregora zrobił dla nich zabawki. Ogar mówił, ze nie pamięta co dostał, ale to prezent Gregora chciał dostać - Gregor dostał drewnianego, pomalowanego rycerza. Jednak Górę nie obchodziła jego zabawka. Gdy Ogar bawił się zabawkami, zauważył go Gregor, który myślał że jego młodszy brat ukradł mu jego zabawkę. Gregor bez słowa przycisnął głowę swojego młodszego brata do ognia za używanie jego zabawek bez pozwolenia, w wyniku czego twarz Sandora została oszpecona przerażającymi bliznami. Od tamtego czasu boi się ognia, nienawidzi swojego brata i hipokryzji wśród rycerstwa.

Wygląd Edytuj

Sandor jest wysokim, umięśnionym mężczyzną. Prawa strona jego twarzy jest potwornie spalona. Ma wychudzoną twarz, ostre kości policzkowe, szare oczy. Ma długie czarne włosy. Regularnie nosi zwykły pancerz i charakterystyczny hełm w kształcie warczącego psa. Dosiada dużego, czarnego rumaka bojowego, którego, na cześć jednego z aspektów Wiary Siedmiu, nazwał „Nieznajomy”. 

Historia Edytuj

W dzieciństwie Sandor wydawał się być w cieniu starszego brata Gregora. Gregor słynie z brutalności i waleczności. Gdy miał siedem lat jego ojciec wyjaśnił oparzenie jakie „Ogar” doznał, twierdząc, że jego pościel zaczęła płonąć. Istnieją pogłoski o młodszej siostrze, która zmarła w tajemniczych okolicznościach, a jego ojciec zginął w wypadku na polowaniu, pozostawiając rodzinny majątek Gregorowi. Wtedy Sandor w dniu, gdy Gregor przejął majątek, odszedł do służby rodowi Lannisterów. Został przyjęty jako prywatny gwardzista Joffreya Baratheona

Podczas turnieju na cześć nowego Królewskiego Namiestnika doszło do incydentu. Sandor, widząc, jak jego brat Gregor po zostaniu pokonanym w półfinałowym pojedynku przez ser Lorasa Tyrella w przypływie złości zabił swego konia i ruszył w kierunku Lorasa. Na ratunek Lorasowi ruszył Ogar, który powstrzymał Górę od zabicia Lorasa. Mimo tego, że Sandor bronił jedynie Lorasa, Góra zaatakował go. Nikt przez dłuższą chwilę nie reagował na obie sceny i dopiero król Robert I Baratheon przerwał pojedynek Góry z Ogarem. Prawdopodobnie gdyby Góra wyprowadziłby jeszcze jedno machnięcie swoim wielkim mieczem Rycerz Kwiatów wąchałby je (kwiatki w sensie) od spodu. W dowód wdzięczności, Loras, ogłosił Sandora zwycięzcą całego turnieju.  

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.