FANDOM


Serial występuje
TVBook

Lord Roose Bolton – lord Dreadfort i głowa rodu Bolton, a po swej zdradzie także nowy Namiestnik Północy z ramienia Żelaznego Tronu, ze względu na to, że często używał pijawek, znany był jako Lord Pijawka. Jeden z ważniejszych możnych Północy, słynący ze złowrogiej, mrocznej sławy. Uczestnik Rebelia Roberta Baratheona oraz Rebelia Greyjoyów. W czasie Wojny Pięciu Królów czołowy dowódca Robba Starka, liczą na poprawę pozycji swego rodu i wierząc w zwycięstwo Lannisterów, przeszedł na stronę Joffreya Baratheona i, razem z Walderem Freyem, doprowadził do Krwawych Godów, gdzie osobiście zabił swego króla, a większość lordów Północy i Dorzecza została wymordowana, kładąc kres rebelii. Za swą zdradę został mianowany przez Żelazny Tron Namiestnikiem Północy w miejsce Starków, gdzie miał zaprowadzić panowanie Lannisterów nad Północą. Prowadził kampanię przeciw Stannisowi Baratheonowi oraz starał się zapanować nad Północą, mimo iż był na niej szczerze nielubiany. Trzykrotnie żonaty, dwukrotnie owdowiał. Jego trzecią żoną była Walda Frey, jego potomkami byli Domeric oraz Ramsay.

Wygląd i charakter Edytuj

Ma bladą skórę i bardzo jasne oczy. Zimny i zdolny do dużego okrucieństwa. Mówi cicho, nigdy nie podnosi głosu. Cierpliwy, przebiegły i interesowny.

Historia Edytuj

Wczesne życie i Lord Dreadfort Edytuj

Roose przybył na świat w rodzinie Boltonów, szlachetnym wielkim rodzie pochodzącym jeszcze od Pierwszych Ludzi, urodził się prawdopodobnie w 260 o.P.[1] lub później w siedzibie swego rodu Dreadfort.

Po śmierci lorda Boltona przejął władze nad Dreadfort, choć był lojalny wobec swych suwerenów Starków, to jednak nigdy nie można było mu ufać do końca.

W czasie Rebelii Roberta Baratheona lord Dreadfort zapewnił lordowi Eddardowi Starkowi dużo żołnierzy i wyruszył razem z nim na południe. Bolton walczył we wszystkich ważniejszych bitwach, odznaczając się w nich niezwykłym okrucieństwem. Po bitwie nad Tridentem i schwytaniu do niewoli Barristana Selmy’ego, lorda dowódcy Gwardii Królewskiej, Roose namawiał Roberta i Eddarda do zabicia go, jednak oni oszczędzili Selmy’ego.

Według źródeł pół kanonu, Roose po raz kolejny odpowiedział na wezwanie lorda Eddarda, i wziął udział w tłumieniu Rebelii Greyjoyów.

Sprawa Ramsaya Edytuj

Po zakończeniu Rebelii Roose wrócił na północ i wkrótce poślubił Bethany Ryswell. Była to jego druga żona, która dała mu syna, Domerica. Na swych ziemiach Boltonowie wciąż nie znieśli prawa pierwszej nocy, w ten sposób Roose spłodził z żoną młynarza swego nieślubnego syna Ramsaya. Przez urodzenie bękarta brat młynarza wyrzucił ją z młyna, a ta wraz ze swym synem przybyła do lorda Boltona i pokazała mu chłopca. Chłopak miał białe oczy jak Roose, zatem dowód, że to jego syn był niezaprzeczalny. Lord Bolton wyrzucił młynarza i oddał młyn jego bratowej, ta zaś zażądała, aby lord dał jakiegoś opiekuna jego synowi – Bolton dał jej sługę Fetora. Przez lata Ramsay rósł w przekonaniu, że jest Boltonem i cechował się wielkim okrucieństwem. Jego przyrodni brat Domeric był zupełni inny, spokojny i cichy oraz dobrze wykształcony. Jako że Domeric miał być panem Dreadfort, jego ojciec wysłał go najpierw do jego ciotki, lady Barbrey Dustin, aby zdobył nieco doświadczenia, a potem do lorda Hortona Redforta do Doliny Arrynów, gdzie cieszył się towarzystwem jego synów, jednak zaczął być nieszczęśliwy, ponieważ on sam nie miał brata. Po powrocie z doliny Domeric usłyszał plotki o bękarcie ojca i zaczął go szukać wbrew woli ojca, a wkrótce po spotkaniu ze swym przyrodnim bratem, Domeric zmarł otruty. Z powodu zagrożenia wygaśnięcia rodu, Roose był zmuszony sprowadzić swojego bękarta do Dreadfort i uczynienia go swym dziedzicem, zaś wkrótce lady Bethany zmarła, a lord Roose został wdowcem – działo się to wszystko w roku 297 o.P.

Gra o tron Edytuj

Roose odpowiada na wezwanie Robba Starka i przybywa do Winterfell. Bierze udział w naradach, lecz cały czas milczy. Kiedy Robb dzieli armię, dowodzi drugą armią i ponosi klęskę. Niszczy go armia Tywina Lannistera.

Bierze udział w koronacji Robba.

Starcie królów Edytuj

W czasie Wojny Pięciu Królów, Roose poślubia Waldę Frey, córkę lorda Waldera Freya, który sprzymierzył się z Robbem Starkiem. W celu pokonania sił Tywina Lannistera Roose łączy swoje siły z ser Helmanem Tallhartem i razem ruszają na Harrenhal.

Mając nadzieję na zdobycie Harrenhal z mniejszymi stratami Roose kontaktuje się z Vargo Hoatem, przywódcą Dzielnych Towarzyszy. Towarzysze pod pozorem przyprowadzenia szlachetnie urodzonych jeńców wkraczają do twierdzy, a następnie wybijają cały znajdujący się tam garnizon Lannisterów i pozostawiają bramę otwartą dla sił Boltona. Niedoceniona została również pomoc Aryi Stark oraz Jaqena H'ghara. W czasie pobytu w Harrenhal Roose bierze ją za dziewczynkę z gminu. Po upadku Winterfell i przegranej Stannisa Baratheona w Bitwie w Zatoce Czarnego Nurtu stosunki między Boltonem a Vargo Hoatem były coraz bardziej napięte. Ten zaczął podejrzewać, że lord Bolton zamierza przejść na stronę Lannisterów. W tym samym czasie bękart Boltona, Ramsay zabił swoją żonę Donellę Hornwood i wyruszył w kierunku Winterfell, aby uwięźić Theona Greyjoya.

Nawałnica mieczy Edytuj

Po tym jak Dzielni Towarzysze pojmali Jaimego Lannistera, ich przywódca Vargo Hoat odciął mu rękę aby nie dopuścić do sojuszu Tywina Lannistera z Roose Boltonem. Sztuczka jednak nie zadziałała a Jaime zapewnił Roosea, że poinformuje ojca o tym, że to nie on jest za to odpowiedzialny. Przed odjazdem Jaimego, lord Bolton każe pozdrowić mu Tywina, ten odpowiada, żeby pozdrowił od niego Robba Starka.

Robb wzywa lorda Boltona oraz jego siły do wsparcia jego sił na północy w walce przeciwko Żelaznym Ludziom] Roose zdecydował jednak o losie Starków, że wszyscy zostaną straceni, ponieważ zarówno on jak i lord Walder Frey przeszli już dawno na stronę Lannisterów. Wysyła swoje najsłabsze oddziały piechoty do ataku na Duskendale, wiedząc, że zostaną zmasakrowane przez wspólne siły Lannisterów i Tyrellów. Miało to na celu odwrócenie uwagi Robba Starka od podejrzeń o brak wsparcia dla niego w walce.

W czasie Czerwonego Wesela Roose wymyśla pretekst do opuszczenia sali. Sygnałem do ataku naStarków są pokładziny oraz zagranie przez muzyków „Deszczy z Castamere”. Roose wraca tuż przed rozpoczęciem masakry gości ubrany w zbroję. Później dobija Robba.

Poza zamkiem Frey i Bolton masakrują siły północy z Winterfell i Riverrun. Za swoje zasługi dla Lannisterów Roose otrzymuje tytuł Namiestnika Północy i Lorda Winterfell. Jego ród zostaje podniesiony do rangi jednego z Domów rządzących Westeros. Otrzymuje również królewski dekret czyniący z jego bękarta pełnoprawnego dziedzica i zmienia jego nazwisko ze Snow na Bolton.

Uczta dla wron Edytuj

Roose Bolton maszeruje ze swoimi siłami na północ. Wspiera ich dodatkowe dwa tysiące ludzi Freyów pod dowództwem ser Aenysa Freya oraz ser Hosteena Freya.

Taniec ze Smokami Edytuj

W trakcie gdy Ramsay przetrzymuje Theona Greyjoya w Fosie Cailin, Roose przedstawia mu nową kandydatkę na żonę, którą jest Arya Stark (w rzeczywistości jest nią Jeyne Poole). Roose jest niezadowolony z działań swojego syna, w szczególności tych dotyczących Theona. Roose uważa, że jego syn jest zbyt głośny i nieprzyjemny.

Po przybyciu do Winterfell Roose dociera do ruin zamku w których żyje zaledwie dwudziestu mieszkańców. Mówi im, że będzie miłosierny i nie spotka ich żadna krzywda pod warunkiem, że pomogą mu odbudować Winterfell. Po zakończeniu prac wiesza ich wszystkich i mówi im, że był dla nich miłosierny.

Na weselu swojego syna, Roose nie je i nic nie pije, ponieważ widzi, jak Wyman Manderly je ze wszystkich naczyń, a on nie chce po nim ich dotykać.

Mimo swojej pozycji Namiestnika Północy jest niechętnie nastawiony do współpracy z miejscowymi lordami. Ze wzajemnością. Wszyscy czekają na przybycie Stannisa Baratheona, który stacjonuje na Murze.

Roose, Ramsay oraz ich armia czekają w Winterfell na atak Stannisa. Kilku ludzi Boltonów zostaje zamordowanych a podejrzenia padają na kilku byłych chorążych Starków. W rzeczywistości Mance Rayder i kilkunastu Dzikich wyruszyło z misją odbicia Aryi Stark z rąk Boltonów. Morderstwa podnoszą tylko napięcie w zamku. Po tym jak lord Manderly obraża jednego ze zmarłych Freyów dochodzi do zajść w których ginie kilku ludzi.

Wichry Zimy Edytuj

Po tym jak Roose dowiedział się o tym, że armia Stannisa jest trzy dni marszu od Winterfell wysyła część swoich ludzi do Freyów i Mandelych, w tym swojego syna Ramsaya. Według Theona robi tak jak w przeszłości było to w Dorzeczu, aby w razie odwrotu osłabić swoich potencjalnych rywali.

Cytaty Edytuj

Oczy Roose’a Boltona były jaśniejsze niż łupek, lecz ciemniejsze niż mleko, a jego głos delikatny niczym pajęczyna.
Jamie Lannister o wyglądzie Roose’a
Lannisterowie przesyłają pozdrowienia.
— Roose do Robba na Krwawych Godach


Ciekawostki Edytuj

  • Roose wciąż praktykuje prawo pierwszej nocy na swych ziemiach, jednak robi to dyskretnie w ukryciu przed Starkami.

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 o. P. – od Podboju Aegona.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.