Artykuł dotyczy zagadnienia występującego w serialu „Gra o tron”.
link={{{serial}}}Book.png
Wygrałem każdą bitwę, ale przegrywam wojnę.
— Robb[1].

Król Robb Stark (zwany także Młodym Wilkiem) – pierworodny syn lorda Eddarda Starka z Winterfell oraz Catelyn Stark z rodu Tullych. Lord Winterfell, a później król Północy i Tridentu. Żonaty z Jeyne Westerling. Został zamordowany przez Freyów i Boltonów na weselu swego wuja, nazwanym później Krwawymi Godami

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Robb na początku sagi miał czternaście lat. Był bardziej podobny do matki, niż do ojca. Miał krępą budowę ciała, niebieskie oczy i gęste, kasztanowe włosy. Po śmierci ojca próbował zapuścić brodę. Lata ćwiczeń z mieczem zaowocowały zgrabną sylwetką.

Młodzieniec był bardzo przywiązany do lorda Eddarda i po jego śmierci poprzysiągł zemstę Lannisterom. Podobnie jak on miał poczucie honoru i sprawiedliwości; ożenił się z Jeyne Westerling, mimo że narażał się na gniew i nieprzyjemności ze strony Waldera Freya. Często, także podczas bitew, towarzyszył mu wilkor - Szary Wicher. Robb bardzo lubił bękarta swego ojca i swojego przyrodniego brata, Jona. Czasami żałował, że nie mogą walczyć razem. Mimo młodego wieku jest dobrym dowódcą. Ostatecznie przegrał wojnę, lecz pozostał niepokonany na polu bitwy. Jego najlepszymi przyjaciółmi byli Theon Greyjoy i Olyvar Frey.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Robb został spłodzony podczas pokładzin swoich rodziców, lorda Winterfell Eddarda Starka i jego żony lady Catelyn Tully. Urodził się w domu swej matki w Riverrun 283 o.P. w czasie, kiedy ojciec jeszcze walczył w rebelii. Po powrocie lorda Eddarda z Rebelii Roberta Baratheona zamieszkał w Winterfell. Pomimo protestów matki, (która ostatecznie się zgodziła), wychowywał się ze swym przyrodnim bratem Jonem Snow. Miał dobre stosunki z rodzeństwem, zwłaszcza z Jonem, oboje przyjaźnie rywalizowali ze sobą i byli sobie bardzo bliscy. Polubił także podopiecznego ojca, Theona Greyjoya, którego traktował jak brata. Tak jak jego przyrodni brat i wychowanek, został wyszkolony przez Rodrika Cassela, zbrojmistrza Winterfell, a jego wychowaniem i wykształceniem zajął się maester Luwin. Robb wielokrotnie razem z bratem Jonem uczestniczył w wymierzaniu sprawiedliwości.

Gra o tron[edytuj | edytuj kod]

Robb, Jon i Bran w czasie egzekucji dezertera

Razem ze swym przyrodnim bratem Jonem, Branem i kilkoma innymi ludźmi uczestniczył w egzekucji dezertera z Nocnej Straży. Wspólnie z Jonem znalazł młode wilkory. Starał powstrzymać swego ojca, który rozkazał je zabić. Zatrzymał sobie jednego, którego nazwał Szary Wicher. W czasie wizyty króla Roberta był wrogo nastawiony do jego syna, Joffreya, który się z niego naśmiewał i prowokował do pojedynków. Po wizycie króla w Winterfell pozostał w zamku i zajmował się jego sprawami; ciepło pożegnał się ze swoim przyrodnim bratem Jonem, który pojechał na Mur, aby złożyć przysięgę. Podczas gdy jego matka załamana po upadku z wieży jego brata Brana zajmowała się tylko czuwaniem nad swoim synem, Robb był zmuszony sam zajmować się wszystkim oraz doglądać swego najmłodszego brata Rickona, z którym sobie nie radził. Po zamachu na życie jego brata, chciał udać się na południe i ostrzec swego ojca, jednak zamiast niego w podróż wyruszyła jego matka.

Robb znajduje wilkory.

Kiedy Cat opuściła Winterfell sam zajął się doglądaniem zamku. Gdy z Muru wracał Tyrion Lannister, przyjął go uprzejmie, jednak traktował go nieco podejrzliwie i wrogo. Zmieniło się to, kiedy Tyrion podarował kalekiemu Branowi plan siodła, dzięki któremu będzie mógł jeździć konno. Po małym nieporozumieniu z wikorami, które rzuciły się na Tyriona, zaproponował mu gościnę na zamku, ten jednak odmówił informując go, że noc spędzi w pobliskim domu publicznym. 

W czasie przejażdżki swego brata, który został zaatakowany przez grupę dzikich, Robb zabił kilku z nich. Skarcił wtedy swego przyjaciela, Theona, za to że zabijając jednego z dzikich mógł trafić w Brana. Zdecydował się oszczędzić jedną dziką, która się poddała – Oshę.   

Po uwięzieniu lorda Eddarda zwołał swoje chorągwie i zamierzał ruszyć na południe. Początkowo lordowie nie byli przekonani co do jego osoby i niechętnie go słuchali. Robb musiał wykazać się niezwykłą siłą charakteru, żeby ich do siebie przekonać; na przykład poszczuł wilkorem swego chorążego, Jona Umbera za to, że wyciągnął miecz w jego obecności i groził zabraniem do domu swych ludzi jeśli nie da mu miejsca w straży przedniej. Po tym zdarzeniu Umber stał się jego najzagorzalszym wasalem i najlojalniejszym chorążym oraz doradcą i prawą ręką Robba. Maester doradzał, aby ten pozostał w zamku i powierzył komendę komuś innemu, jednak Robb uznał, że ojciec nie wysyła ludzi na śmierć, a sam zostaje bezpiecznie za murami. W końcu wyruszył na południe pozostawiając Winterfell pod opieką swego młodszego brata Brana. Wyruszając na południe pozostawił na północy bardzo niewielkie siły, prócz górskich klanów, punktem zbiorczym miała być zrujnowana twierdza Fosa Cailin, tam miały do niego dołączyć siły Manderlych z Białego Portu i Flintów.   

Wojna Pięciu Królów  [edytuj | edytuj kod]

Patrz: Wojna Pięciu Królów

Ostatnim przystankiem Robba na północy była Fosa Cailin, w której oczekiwał sił lorda Manderly'ego z Białego Portu. Nieoczekiwanie razem z nimi przybyła jego matka i stryjeczny dziadek Brynden Tully. Robb cieszy się z jej przybycia i przedstawia jej swój plan. Aby zapewnić bezpieczeństwo Północy postanawia pozostawić w Fosie niewielkie odziały – głównie łuczników, oraz wydaje rozkaz swemu chorążemu, lordowi Howlandowi Reedowi, aby ten strzegł Przesmyku i powstrzymał Lannisterów, gdyby mieli zamiar go przekroczyć, doświadczonego Bryndena uczynił dowódcą zwiadowców. Z czasem Brynden staje się jego lojalnym człowiekiem i jednym z najbliższych dowódców.

Po przybyciu do Dorzecza Robb pokazał swój talent do strategii wojennej i polityki. Po przejściu przez Przesmyk razem ze swoją osiemnastotysięczną armią, opracował plan pokonania Lannisterów. Jednakowoż,  żeby miał jakiekolwiek szanse powodzenia, należało najpierw przekroczyć Zielone Widły, a jedyną drogą przez nie była siedziba rodu FreyówBliźniaki. Lord przeprawy, Walder Frey zgromadził w twierdzy cztery tysiące ludzi i nie był pewien kogo poprzeć. Kiedy armia Robba stanęła u wejścia jego twierdzy, Młody Wilk rozważał jej zdobycie lub próbę negocjacji, które chciał poprowadzić osobiście, jednak w obawie że Frey'owie go pochwycą lub zabiją, zgodził się, aby negocjacje w jego imieniu prowadziła jego matka. Warunki Waldera były proste: oferował swoją pomoc i poparcie, dawał możliwość przejścia na drugą stronę rzeki i możliwość dysponowania trzema tysiącami i sześciuset żołnierzami. W zmian żądał, aby Robb poślubił jedną z jego córek lub wnuczek, przyjął dwóch wnuków Waldera na wychowanie do Winterfell, przyjął Olyvara Freya jako swego giermka, a z czasem rycerza, oraz jeżeli Arya Stark wróci na Północ, wyjdzie za syna Waldera, Elmara Freya, kiedy oboje osiągną odpowiedni wiek. Choć Freyowie dołączyli do Młodego Wika, jego matka wciąż im nie ufała i doradził swemu synowi aby ten pozostawił garnizon w Bliźniakach który miał kontrolować lorda Freya i w razie czego przypomnieć mu o jego lojalność, Robb zdecydował się pozostawić w zamku 400 ludzi pod dowództwem ser Helmana Tallharta.  

Po przejściu przez rzekę Robb rozdzielił swoje wojska – konnicę miał poprowadzić osobiście, ruszyć do Riverrun i zniszczyć armię Jaimego. Piechotę oddał pod dowództwo lorda Roose’a Boltona, który miał odwrócić uwagę lorda Tywina Lannistera. Po drodze do Rivenrrun dołączali do niego rozbici żołnierze Tullych oraz Mallisterowie.  

Następnie pokonał Jaime’go Lannistera pod Szepczącym Lasem, brał bezpośredni udział w bitwie. W czasie

Robb po bitwie w Szepczącym Lesie.

bitwy Jaime próbował dostać się do Robba i zabić go jednak ochronili go jego strażnicy, w jego obronie polegli synowie lorda Rickarda Karstarka, Torren Karstark i Eddard Karstark oraz Daryne Hornwood. Potem w Bitwie Obozów rozgromił pozostałe siły Lannisterów, w czasie walk wziął do niewoli Jaimego oraz trzech innych Lannisterów. Doszczętnie rozbił siły Lannisterów po tej stronie rzeki, jednak po drugiej stronie lord Bolton poniósł klęskę, a armia Północy została rozbita i wycofała się do Bliźniaków. W Riverrun zwołał naradę na wieść o tym że lord Eddard został ścięty, a Renly Baratheon koronował się na króla. Jasne było, że po ścięciu lorda Eddarda nie ma mowy o jakimkolwiek pokoju; przez zabójstwo ojca Robb zapragnął zemsty na Lannisterach. Podczas gdy wielu lordów przedstawiło swoje plany Robb milczał, sprzeciwił się dopiero kiedy zamierzali dołączyć do Renly’ego, Robb uznał wtedy, że Renly nie jest prawowitym królem tylko Stannis Baratheon. W trakcie narady Jon Umber, jego prawa ręka, zaproponował aby królem ogłosić Robba, na co przystali wszyscy jego dowódcy, zarówno lordowie Tridentu, jak i Północy ogłosili go swoim królem. Zdobył tam swój przydomek – Młody Wilk.

Król Północy i Dorzecza[edytuj | edytuj kod]

Po swej koronacji, po mimo własnych odczuć, próbował zawrzeć pokój z Lannisterami na jego warunkach – uwolnienie jego sióstr, zwolnienie wszystkich jeńców (w zamian za jeńców z bitwy z Jaime'em), przekazanie mu 10 szlachetnie urodzonych zakładników, których zwalniałby dwóch co rok, jako gwarancję pokoju oraz najistotniejsze – Żelazny Tron miał zrzec się pretensji do Północy i Dorzecza oraz uznać Robba Królem – Joffrey co prawda straciłby Północ i Dorzecze, ale zachowałby Żelazny Tron. Do tego celu wykorzystał swego jeńca, ser Cleosa Freya, który przekazywał jego warunki do stolicy. Cersei odrzuciła jego propozycję. Musiał szybko pozyskać odpowiedź, ponieważ jego armia bardzo szybko się kurczyła – wielu lordów Dorzecza chciało bronić swoich własnych posiadłości i zniechęciło ich to, że Robb czeka na rozwój wypadków.  

Aby pozyskać wsparcie na wypadek gdyby Lannisterowie odmówili zaczął szukać nowych sprzymierzeńców. W tym celu wysłał swego przyjaciela i podopiecznego swego ojca, Theona Greyjoya na Żelazne Wyspy, aby ten przekonał swego ojca, by zaatakował Lannisterów. W zamian udzielał poparcia Balonowi w staraniach o koronę i pozwalał na zatrzymanie całego zachodu w rękach Żelaznych Ludzi. Wysłał również swoją matkę do Gorzkiego Mostu, gdzie obozowała wielka armia króla Renly’ego Baratheona, aby zawarła sojusz z Domem Baratheonów z Końca Burzy.  

Kiedy Tywin stacjonował w Harrenhal, nie zamierzał atakować Robba. Opracował inny plan; jego kuzyn Stafford Lannister zbierał armię w Lannisporcie, by wyruszyć na przełęcz Złotego Zęba. Plan Tywina zakładał wzięcie w kleszcze Robba, uwięzienie go pomiędzy dwoma armiami; Robb wiedział, że marsz na Harrenhal zakończy się klęską, dlatego skierował swoją uwagę na Zachód. Zamierzał sprowokować do bitwy na zachodzie Tywina i rozbić go na jego własnych ziemiach. Kiedy jego wojska podeszły pod Złoty Ząb, jego wilkor, Szary Wicher, znalazł ukrytą ścieżkę, którą przeszły wojska północy i ominęły twierdzę. Robb zaatakował z zaskoczenia armię ser Stafforda. W wyniku bitwy pod Oxcross, armia Stafforda została całkowicie rozbita, a on sam zastał zabity przez lorda Ricarda Karstarka. Po Oxcross resztki sił Lannisterów wycofały się do Lannisportu pod wodzą syna ser Stafforda, ser Davena Lannistera. Robb tymczasem kontynuował swój plan prowokacji lorda Lannistera, zdobywając po kolei Turnię, Ashemark i Złoty Ząb. Armia Północy splądrowała część najbogatszej prowincji królestwa, zdobywają złoto oraz zapasy. Tywin wiedział, że Robb ma za małe siły by zagrozić Casterly Rock i Lannisportowi. Robb miał nadzieję, że wywabi Lorda Skały plądrowaniem i atakami na zamki i zmusi go do bitwy. Istotnie Tywin ruszył przez Dorzecze jednak nieświadomy planów siostrzeńca ser Edmure Tully powstrzymał marsz Tywina zmuszając go do bitwy. Siły Zachodu stanęły w miejscu i przez to na czas Lannister ruszył do zagrożonej przez Stannisa Baratheona Królewskiej Przystani, do której równocześnie przybyły siły Tyrellów, a Baratheon nie zdołał zdobyć miasta.  

Podczas najazdu na Krainy Zachodu, Młody Wilk został ranny w ramię podczas szturmu na Turnię. Opiekowała się nim Jeyne Westerling. Wtedy też przyszła do niego wieść że Winterfell zostało spalone, a jego bracia, Bran i Rickon zostali zabici. Załamanego króla próbowała pocieszyć Jeyne, z którą spędził noc. Kierując się honorem stanął z nią na ślubnym kobiercu.

Poprzez to małżeństwo do Robba dołączyli niezbyt potężni Westerlingowie. Kiedy do Robba dotarły wieści, że Lannisterowie sprzymierzyli się z Tyrellami, cała sytuacja pogorszyła się gdyż teraz Lannisterowie mieli siły aby pokonać Młodego Wilka.

W trakcie powrotu do Riverrun doszła do niego wiadomość, że jego jeniec ser Jaime Lannister został uwolniony przez jego matkę, aby wymienić go na siostry Robba wciąż więzione w stolicy.

Freyowie którzy na wieść o tym, że Robb złamał słowa dane Walderowi Frey’owi i poślubił Jeyne opuścili go i zaczęli spiskować przeciwko niemu. Jedynym Frey’em, który został przy Robbie był jego giermek, Olyvar, który zaprzyjaźnił się z Młodym Wilkiem. Ostatecznie został zmuszony przez swoją rodzinę do opuszczenia króla. Robb co prawda próbował się dogadać z Freyami, jednak ser Ryman Frey nie chciał słuchać jego tłumaczeń. Próbując ugłaskać i przeprosić lorda Waldera zaproponował małżeństwo, z jednym z Manderlych i dwóch wujów GreatJona, co jednak nie uspokoiło urażonych Freyów. Aby ich pozyskać Robb wysunął propozycję żeby jego wuj, lord Riverrun Edmure Tully poślubił jedną z córek lorda Waldera.

Tymczasem Karstarkowie opuścili Robba z powodu ścięcia ich lorda, Rickarda, który zabił więzionych w Riverrun Lannisterów. Doprowadziło to do straty dwóch tysięcy jazdy z Karholdu, która rozpierzchła się po całym Dorzeczu w poszukiwaniu Królobójcy. Ponieważ Robb stracił większość dawnych kompanów przyjął na służbę braci swej żony, ser Raynalda Westerlinga, który zawsze znajdował się w jego najbliższym otoczeniu oraz Rollama Westerlinga jako swego nowego giermka.   

Żelaźni Ludzie opanowali Północ, Theon Greyjoy zabił jego braci (faktycznie przeżyli), a Lannisterowie sprzymierzyli się z Tyrellami poprzez wynegocjowane małżeństwo Joffreya z Maergary Tyrell. Sansę Stark, zamiast za króla, wydano za Tyriona Lannistera, który mógłby rościć sobie prawa do Północy. Młody Wilk, który nie wiedział, że jego bracia przeżyli uznał, że pozostał bez dziedzica. Dlatego potajemnie w swym testamencie legitymizował na Starka i swego dziedzica swego bękarciego brata Jona Snow mimo, że jego matka się temu stanowczo sprzeciwiała.   

Tym czasem z zajętego przez lorda Roose’a Boltona Harrenhal, wymaszerowuje Robett Glover, aby połączyć siły z atakującym zamek Darry ser Helmanem Tallhartem. Obaj stracili na północy swe zamki, a ich rodziny wzięto do niewoli. Ruszyli w 3 tysiące ludzi na Duskendale, do którego przysłano armię pod wodzą Gregora Clegane’a i lorda Randylla Tarly’ego. Bitwa skończyła się krwawą porażką ludzi z Północy, a w bitwie poległ ser Helman. Robb decyduje się na wymianę zakładników i wymienia Robetta na Martyna Lannistera, bratanka lorda Tywina.

Król Północy w czasie negocjacji z Freyami

     

Młody Wilk po śmierci lorda Hostera Tully’ego zostaje w Riverun, do którego przybyli posłowie z Blizniaków z informacją, że Lord Walder zaakceptował propozycję Robba. Wyruszył on do Bliźniaków, by odzyskać wsparcie Frey’ów, a następnie przeciwko Greyjoyom, aby odzyskać Północ. Z pomocą Reedów zamierzał zdobyć Fosę Calin 12 tysiącami ludzi z Północy (ludzi z Dorzecza pozostawił do obrony południa) oraz odbić swe królestwo. Pozostawił jednak swą żonę i teściową w Riverrun, w którym pod jego nieobecność rządy nad południem przejął jego stryjeczny dziadek Brynden Tully. Specjalnie dla niego Robb stworzył tytuł Strażnika Marchii Południowej; Czarna Ryba miał za zadanie powstrzymać Lannisterów, gdyby ci podjęli atak na Dorzecze.

Robb na Krwawych Godach

W drodze do Bliźniaków Robb przedstawił swe plany chorążym o zdobyciu Fosy Cailin, zadecydował również że jego matka pozostanie do końca wojny w Seagardzie. Stamtąd też doszła go wieść, że Balon Greyjoy nie żyje, co doprowadziło Żelaznych Ludzi do walki o sukcesję po zmarłym królu. Tam też wysłał lady Maege Mormont, Galbarta Glovera i Jasona Mallistera. Pierwsza dwójka popłynęła na moczary Przesmyku, aby znaleźć Strażnicę nad Szarą Wodą, siedzibę rodu Reed i przekazali Howlandowi Reedowi, by przygotował ludzi do przeprowadzenia armii Północy przez Przesmyk w celu odbicia Fosy Cailin. Razem z nimi wysłał fałszywe listy do lordów Północy, a prawdziwe rozkazy polecił przekazać słownie oraz swój testament, w którym legitymizował swego bękarciego brata na Starka i swego dziedzica.

Robb chwile przed śmiercią

Podczas wesela swego wuja Edmure’a Tully’egoRoslin Frey wyszło na jaw, że przeciw Robbowi zawiązał się spisek. Ludzie Roose’a Boltona i Waldera Freya zabili Młodego Wilka, jego matkę i większość jego żołnierzy. W okrutnym szyderstwie przyszyli głowę Szarego Wichra do tułowia Robba.  

Po swojej śmierci Młody Wilk stał się tematem wielu przysłów, np: „nie bierz przykładu z Młodego Wilka, który wygrał wszystkie swoje bitwy, ale stracił Północ.”

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Robb poślubił Talise.

Relacje[edytuj | edytuj kod]

Z ojcem lordem Eddardem[edytuj | edytuj kod]

Robb bardzo kochał swego ojca i był z nim bardzo zżyty. Podziwiał go za jego poczucie honoru, obowiązku i sprawiedliwości, które udzieliły się także Robbowi. Młody Stark bardzo cierpiał po śmierci ojca i stanowczo dążył do zemsty za jego śmierć.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Nawet po jego śmierci wyrażano się o nim z szacunkiem, np. Tyrion twierdził, że Robb Stark wygrał więcej bitew w rok, niż lord z Wysogrodu przez ostatnie dwadzieścia lat.

Pojwienia[edytuj | edytuj kod]

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa *

* Pojawia się bezgłowe ciało.

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj kod]

  1. Gra o tron”, sezon 3, „Wspinaczka”.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.