FANDOM


Ślio wspomniany Got wspomniany Sk wspomniany Nm wspomniany Tzs wspomniany

Lord Rickard Stark – lord Winterfell, Namiestnik Północy i głowa rodu Stark za panowania króla Aerysa II Targaryena. Jedyny syn lorda Edwyle’a Starka i lady Marne Locke. Był lordem nastawionym na polepszenie stosunków z południem. Tak jak wszyscy Starkowie był przyjacielem Nocnej Straży. Był żonaty ze swoją kuzynką Lyarrą Stark razem z nią miał czworo dzieci : Brandona, Eddarda, Benjena i Lyanny Starków. Jest dziadkiem Robba, Sansy, Aryi, Brana, Rickona Starków oraz Jona Snowa.

Historia Edytuj

Rickard urodził się po między rokiem 230 o.P. a 249 o.P.[1] w Winterfell, jako jedyny syn lorda Edwylea Starka i lady Marne Locke.

Po śmierci ojca Rickard odziedziczył władze nad Północą. Tak jak wszyscy Starkowie przed nim, był przyjacielem nocnej straży i wspomagał ją. W tym czasie maesterem Winterfell był Walys Flowers. Ricakrd szybko uległ swemu maesterowi, który podszeptywał mu pomysły, aby zwiększyć więzi z południem.

Rickard był żonaty Lyarrą Stark, córką Rodrika Starka, znanego jako Wędrujący Wilk, który z kolej był jego stryjecznym dziadkiem, zatem Lyarra była jego kuzynką. Razem z nią miał czwórkę dzieci: Brandona (261 o.P.), Eddarda (262 o.P.), Lyanne (266 o.P.) i Benjena (267 o.P.).

Rickard postawił sobie za zadanie powiększenia więzi z południem i wzmocnienia tam swoich wpływów. Wysłał więc swego drugiego syna, Eddarda, na wychowanie do Orlego Gniazda do lorda Jona Arryna. Następnym krokiem były małżeństwa, Rickard planował wydać swego najstarszego syna Brandona za Catelyn Tully, córkę lorda Hostera Tully’ego, a swą córkę Lyannę za młodego lorda Końca Burzy i przyjaciela Eddarda, Roberta Baratheona. Nie zrażał go fakt, że jego najstarszy syn, Brandon, w czasie kiedy był na wychowaniu w Barrowton, często odwiedzał Strumienisko i odebrał dziewictwo lady Barbrey Dustin. 264 o.P lord Rickard wybrał się na południe i odwiedził Królewską Przystań gdzie został ciepło przywitany przez króla Aerysa II Targaryena, Szalony Król przedstawił wtedy namiestnikowi Północy bardzo ambitny projekt budowy drugiego Muru, i powiększenie królestwa o kilkaset akrów ziemi. Rickard podszedł do tego pomysł dosyć entuzjastycznie i razem z króle snuli szczegółowe plany budowy nowego muru, jednak ambitny projekt drugiego muru zakończył się jedynie na fazie planowania.

Rickard brał udział w turnieju w Harrenhal, w którym porwana została jego córka Lyanna przez księcia Rhaegara Targaryena. Rickard  zareagował na to i razem ze swym synem Brandonem i kilkoma innymi szlachcicami pojechał do Królewskiej Przystani, do króla Aerysa II Targaryena, aby odzyskać córkę. Szalony Król rozkazał wszystkich uwięzić i oskarżył o spiskowanie. Rickard jednak nie chciał się poddać i zażądał próby walki, na co król odpowiedział, że szermierzem Targaryenów jest ogień. W czasie, kiedy płonął, jego syn próbował go ocalić, jednak udusił się, Rickard zginął zaraz po swym synu.

Śmierć jego i Brandona doprowadziła do wybuchu Rebelii Roberta Baratheona i obalenia dynastii Targaryenów. Po jego śmierci władzę nad Wintrefell przejął jego drugi syn, Eddard.

Małżeństwo i Potomstwo Edytuj

Ricakrd ożenił się ze swoją dalszą kuzynką lady Lyarrą Stark, córką Rodrika Starka Wędrującego Wilka i Aryi Flint z klanów górskich. Lyarra i Rickard byli spokrewnieni ze sobą do trzeciego stopnia, gdyż mieli wspólnego pradziadka lorda Berona Starka. Z małżeństwa z lady Stark Rickard miał czworo dzieci :

  • Brandon Stark (262 o.P.282 o.P.) – najstarszy syn i dziedzic Rickarda i Lyarry. Znany z awanturniczego zachowania i pewności siebie, był zaręczony z Catelyn Tully. Zginął w Królewskiej Przystani, próbując ocalić swego ojca.
  • Eddard Stark zwany Nedem (263 o.P.298 o.P.) – drugi syn Rickarda i Lyarry, w młodości oddany na wychowanie do Orlego Gniazda, po śmierci starszego brata i ojca został nowym lordem Winterfell i Namiestnikiem Północy oraz poślubił narzeczoną swego brata, razem ze swym przyjacielem Robertem I Baratheonem doprowadził po upadku dynastie która zabiła mu ojca i brata. Zabity z rozkazu króla Joffreya I Baratheona pod zarzutem zdrady.
  • Lady Lyanna Stark (266/267 o.P.283 o.P.) – trzecie dziecko i jedyna córka lorda Rickarda i Lyarry, panna znana ze swego piękna oraz ostrego charakteru. Zaręczona z lordem Robert Baratheon, został uprowadzona przez księcia Rhaegara Targaryena, co ostatecznie doprowadziło do wybuchu Rebelii Roberta Baratheona. Lyanna zmarła pod koniec wojny w Wieży Radości
  • Benjen Stark zwany Benem Starkiem (267 o.P. lub później) – najmłodsze czwarte dziecko i trzeci syn lorda Rickarda i Lyarry Starków. Po zakończeniu Wojny Domowej Ben dołączył do Nocnej Straż zostając jej Pierwszym Zwiadowcą, bardzo znanym za Murem jako doskonal tropiciel. Obecnie zaginął za murem.


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.