FANDOM


Serial występuje Serial wspomniany Got występuje Sk występuje Nm występuje Udw wspomniany Tzs wspomniany

Lord Rickard Karstarklord Karholdu oraz głowa rodu Karstarków (krewny Starków w Winterfell), jeden z najważniejszych chorążych Północnych. Ojciec Harriona, Torrhena, Eddarda oraz Alys Karstarków, daleki krewny Starków. Bratanek Arnolfa Karstarka oraz kuzyn Cregana i Arthor Karstarka. Uczestnik Rebelia Roberta Baratheona jako wierny chorąży Starków, w czasie Wojny Pięciu Królów odpowiedział na wezwanie Robba Starka i pomaszerował z nim na południe walczyć przeciw Lannisterom. W czasie kampanii uchodził z jednego z najważniejszych chorążych Północnych oraz najsilniejszych. W czasie walk stracił dwóch synów z kolei najstarszy dostał się do niewoli co kompletnie załamało lorda który poprzysiągł zemstę Lannisterom. Ogarnięty rządzą zemsty i rozpaczy zamordował więzionych w Riverrun jeńców z rodu Lannisterów. Za ten czyn został skazany przez swojego króla na karę śmierci.

Historia Edytuj

Wczesne Życie Edytuj

Nie wiadomo kiedy urodził się Rickard. Był on najstarszym synem lorda Karstarka oraz lady Karstark, urodził się w siedzibie swojego rodu, potężnym zamku nad brzegiem zatoki Fok, w Karholdzie. Jego rodzina była rodem wywodzącym się od rodu Starków z Winterfell co czyniło ich potomkami zarówno po mieczu królów Północy. Od wieków od założenia Karstarkowie i Starkowie jako bliscy krewniacy utrzymywali ze sobą przyjazne relacje. Z tej racji Rickard otrzymał imię na cześć lorda Wintefell Rickarda Starka. Młodość spędził w Karholdzie. Często jednak bywał w Winterfell. Jeszcze przed Rebelia kiedy zmarł jego ojciec Rickard został nowym lordem Karholdu.

Rebelia Roberta Baratheona Edytuj

Kiedy Szalony Król Aerys II Targaryen spalił żywcem lorda Rickarda Starka oraz jego najstarszego syna i dziedzica Brandona Starka, wybuchła wojna domowa, którą wywołał Robert Baratheon. Rickard jako lojalny wasal swoich kuzynów, wstawił się na wezwanie nowego lorda Wintefell, drugiego syna Rickarda, Eddarda Starka aby pokonać smoczą dynastie i pomaszerować z nim na południe. Rickarda brał udział w wielu bitwach na południu. Walczył między innymi w bitwie nad Tridentem za Starków. Po zakończeniu wojny wrócił do Karholdu.

Lord Karholdu Edytuj

Następne lata upłynęły Rickardowi spokojnie na zarządzaniu i sprawowaniu władzy nad swoimi rozległymi, jednak nie aż tak bardzo ludnymi ziemiami. W między czasie Rickard się ożenił (z panną nieznanego nam rodu) oraz spłodził czworo dzieci : troje synów : Harriona, Torrhena, Eddarda (którego nazwał na cześć swojego seniora lorda Eddarda) oraz jedną córkę Alys (o.P284).

Jako Karstark utrzymywał wciąż bardzo bliskie relacje z kuzynami z Wintefell i często również bywał tam gościem. W 290 o.P kiedy jego córka osiągnęła wiek 6 lat, lord Rickad miał nadzieje że jego córka zyska wielką pozycje. Dla tego wybrał się z córką do Winterfell aby zaprezentować ją kuzynom Starkom. Planował że jego córka, jako młoda osób jest doskonałą partią na zaręczyny z najstarszym synem i dziedzicem lorda Starka, Robbem Starkiem. Lord Rickard przedstawił swoją propozycje lordowi Starkowi, mają nadzieje że zostanie przyjęta (jako jeden z najpotężniejszych chorążych mógł liczyć na spore względy Starków). Jednak Ned Stark odmówił a lord Rickard musiał wrócić do domu z niczym.

Jako że następne lata mijały, lord Karstark stwierdził że nie ma szans aby jego córka poślubiła dziedzica Winterfell, wobec tego zaczął szukać jej nowego narzeczonego. Znalazł go i zaręczył swoją córkę Alys z Daryn Hornwood jedynym legalnym synem i dziedzicem lorda Hornwood Halysa Hornwooda. Choć nie była to najlepsza partia to i tak była dosyć wysoka jako że Hornwoodowie byli jednymi z ważniejszych chorążych Starków, zawarto traktat małżeński a młodzi się zaręczyli, oboje jednak czekali ze ślubem do pełnoletności. Jednak wszystkie plany pokrzyżowała wojna.

Wojna Pięciu Królów Edytuj

Marsz na południe Edytuj

Kiedy lady Catelyn Stark porwała Tyriona Lannistera na południu doszło do lawiny wydarzeń które niebawem miały skończyć się wojną. Jako że na południu wybuchły walki pomiędzy Tullymi oraz Lannisterami, pełniący obowiązki lorda, najstarszy syn Neda Starka, Robb Stark rozesłał kruki do chorążych aby zebrać armię i pomaszerować na południe aby wesprzeć Tullych. Lord Karstrak jako wierny chorąży rodu Starków odpowiedział na wezwanie swoich suzerenów. Przed wyjazdem, choć początkowo planował pozostawić w Karholdzie jednego z swych synów jako kasztelana, o co usilnie prosiła go jego córka która nie miała najlepszych relacji z resztą krewniaków, to skutkiem ich uporu lord Rickard postanowił zabrać cała trójkę synów na wojnę. W Karholdzie pozostawił skromny garnizon razem z córką. Z kolei opiekę nad zamkiem oraz swoimi ziemiami powierzył swojemu stryjowi Arnolfowi Karstarkowi którego czyni kasztelanem Karholud przed odjazdem. Mimo iż linie Karstarków nie są ze sobą w najlepszych relacjach, a główna linia rodziny nie ufa kuzynom.

Rickard przybywa do Winterfell jako jeden z ostatnich chorążych. Przybywa razem z bardzo silną armią, około 2000 pieszych żołnierzy oraz około 300 zbrojnych konnych kopijników, oraz w towarzystwie trzech synów. Lord Rickard szybko zapoznaje się z Robbem Starkiem, jest uczestnikiem wielu narad i uczt w stolicy północy. Szybko staje się obok Jona Greatjona Umbera jednym z najważniejszych doradców oraz chorążych Robba Starka, zważywszy na więzy pokrewieństwa i pozycje rodu Karstarków w hierarchii feudalnej, Rickard ma bardzo wysoką pozycje u nowego suzerena.

Kampania w Dorzeczu Edytuj

Kiedy armia Północy dociera do Fosy Cailin sztandar Karstarków powiewa na honorowym miejscu obok sztandaru z wilkorem Starków oraz olbrzymem Umberów (troje najważniejszych rodów na Północy). Lord Rickard ciągle towarzyszy Robbowi doradzając mu. Podobnie jak Gloverowie Karstark radzi Robbowi obejść pozycje lorda Tywin Lannister który maszeruje ze wschodu, pójść na Riverrun i połączyć siły z lordami Dorzecza ser Edmure Tullyego. Kiedy armia Północy dociera pod Bliźniaki a Stark przysięga że poślubi jedną z córek lorda Waldera Freya do jego armii dołączają Freyowie. Robb rozdziela armię na piechotę i konnicę. Lord Rickard razem z młodszymi synami Torrhenem oraz Eddardem oraz 300 kopijnikami konnymi dołącza do kawalerii i rusza pod Riverrun, najstarszy syn oraz dziedzic Rickarda, Harrion prowadzi 2000 piechoty drugim brzegiem Zielonych Wideł pod wodzą lorda Roose'a Boltona. Synowie Karstarka Torrhen i Eddard w tym czasie zaprzyjaźniają się z Robbem oraz stają się jego przybocznymi i osobistymi strażnikami.

Lord Karstark walczy w bitwie w Szepczącym Lesie, w której traci dwóch synów Torrhena oraz Eddarda i przyszłego zięcia Daryna Hornwooda którzy giną w obronie Starka zabicie przez ser Jaimego Lannistera. Karstark bierze następnie udział w bitwie Obozów która kończy się zwycięstwem ludzi z Północy i Dorzecza. Lordowie Północy i Dorzecza po zwycięskiej bitwie zbierają się w Riverrun. Tym czasem docierają wieść o ścięciu lorda Eddarda Starka co ostatecznie grzebie szanse na pokój. Do zamku Tullych docierają również wieści spod bitwy nad Zielonymi Widłami. Lord Karstark jest zrozpaczony śmiercią synów, obawia się również o los trzeciego który dostał się do niewoli. Karstark powoli zaczyna mieć obsesje na punkcie zemsty, przysięga zemstę na mordercach jego synów oraz paranoicznie nienawidzić Lannisterów, w szczególności Królobójcy którego głowę chce dostać.

Kiedy lordowie Północy gromadzą się na modlitwach w bożym gaju lord Rickard jest razem z nimi. Na narazie lordów Dorzecza i Północy jest posępny i milczący, nie odzywa się wogóle, kiedy lady Stark proponuje zawarcie pokoju Karstark protestuje najmocniej oraz zaznacza że w takim wypadku ofiara jego synów poszła na marne. Dopiero kiedy Greatjon ogłasza Robba Starka królem, Rickard przyznaje że za to zniesie nawet cenę pokoju. Jest jednym z pierwszych którzy ślubują lojalność względem nowego króla Północy.

Kampania na Zachodzie Edytuj

Mimo deklaracji że lord Rickard się podporządkuje jeśli król Robb zechce zawrzeć pokój, Karstark wcale do tego nie dąży. Lord Rickard żyje i wyłącznie zemstą, pragnąc jej z całego serca. Lord Karholdu jest obecny w sali kiedy król przekazuje warunki pokoju ser Cleosowi Freyowi do stolicy, oburzony tym wychodzi z sali. Karstark jest najgłośniejszym orędownikiem dalszej wojny, chce zemsty na mordercach jego syna. Kiedy Robb Stark w oczekiwania na warunki porozumienia postanawia przeprowadzić kampanie na Krainy zachodu siedzibę Lannisterów. Lord Karholdu wyrusza razem z nim. Karstark bierze udział w bitwach na zachodzie w tym w decydującej bitwie pod Oxcross gdzie osobiście zabija ser Stafforda Lannistera dowódce armii oraz kuzyna - szwagra lorda Tywina. Po Oxcross prowadzi wypady wzdłuż brzegu morskiego, paląc, rabując, mordując, za wszystkie rajdy Lannisterów na Dorzecze.

Zemsta, zdrada i śmierć Edytuj

W czasie kampanii na Zachodzie Robb Stark złamał sojusz z Freyami i poślubił lady Jeyne Westerling, złamała się cała siła Młodego Wilka który musiał wrócić do Dorzecza. Tym czasem w Rivenrrun na wieść o zajęciu Winterfell przez Theona Greyjoya oraz o śmierci swoich synów lady Catelyn Stark uwolniła Królobójce aby wymienić go za swoje córki w stolicy. Kiedy Rickard się o tym dowiaduje jest pełen żalu i wściekłości, że morderca jego synów chadza sobie na wolności. Lord Karholdu wiedziony nienawiścią postanawia sam wywrzeć zemstę wbrew swojemu królowi. Włamuje się do lochów Riverrun i morduje krewniaków Lannistera, młodych giermków Willema Lannistera oraz Tiona Freya. Zanim jego zbrodnia wychodzi na jaw, Karstark rozsyła ludzi z Karholdu na polowanie za Królobójcą, kawaleria Karstarków ulega rozproszeniu po całym Dorzeczu tropiąc Jaimego. Po za tym, mimo iż lord Rickard obiecał córę Alys że po śmierci jej narzeczonego znajdzie jej nowego męża wśród lordów Dorzecza zmienia on zdanie. Obiecuje hojną nagrodę w złocie oraz rękę swojej córki Alys Karstark, dla tego człowieka który przyniesie mu głowę Królobójcy, bez względu jakiego był by stanu. Sam Karstark jednak zostaje w siedzibie Tullych przez co szybko zostaje pochwycony przez ludzi króla który odkrywają jego zbrodnie.

Młody Wilk przesłuchuje lora Rickarda który przepełniony żalem i gniewem zaczyna mieć wyrzuty do lady Stark oraz do młodego króla za odebranie mu jego zemsty oraz o utratę Północy. Młody Wilk osądza i uznaje lord Rickarda zdrajcą, wydaje na niego również wyrok śmierci za zamordowanie bezbronnych więźniów. Mimo iż Młody Wilk doskonale wie że po zabicie lord Rickarda lojalność jego syna oraz ludzi z Karholdu jest co najmniej niepewna decyduje się to zrobić. Robb kierując się zasadami swojego ojca oraz zwyczajami pierwszych ludzi chce wykonać wyrok śmierci na zdrajcy. W ostatnich chwilkach lord Ricakrd przypomina wszystkie swoje zasługi oraz wieloletnią służbę rodowi Starków, przypomina również że jeśli Młody Wilk go zabije stanie się zabójcą krewnych gdyż Starkowie i Karstarkowie są kuzynami. Mimo to Robb wie że Karstark chce przez to ocalić życie i nie chce się ugiąć. Ostatnim tchnieniem lord Karholdu przeklina Robba i potępia go jako zabójce krewnych. Lord Rickard Karstark zostaje ścięty toporem za zdradę przez króla Północy.

Po jego śmierci nowym lordem Karholdu zostaje jego najstarszy syn Harrion Karstark, zakładnik Żelaznego Tronu, a piechota ludzi z Karholdu dostaje się pod dowództwo lorda Roose'a Boltona.

Małżeństwo i potomstwo Edytuj

Nie wiadomo kiedy ani z kim ożenił się lord Rickard, wiadomo tylko że ma czwórkę dzieci ze swojego związku :

  • Lord Harrion Karstark - najstarszy syn i dziedzic Karholdu, po śmierci ojca lord Karholdu obecnie zakładnik Żelaznego Tronu.
  • Torrhen Karstark - drugi syn Rickarda, przyjaciel i strażnik Robba Starka, zabity przez Królobójce
  • Eddard Karstark - trzeci syn Rickarda, przyjaciel i strażnik Robba Starka, zabity przez Królobójce
  • Alys Karstark - czwarte dziecko i jedyna córka lord Ricarda, obecnie dziedziczka Karholdu i żona Sigorna.

Cytaty Rickarda Edytuj

Cytaty o Rickardzie Edytuj

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.