FANDOM


Serial występuje
TVBook

Renly Baratheon – trzecie dziecko i syn lorda Steffona Baratheona i lady Cassany z rodu Estermontów. Lord Końca BurzyKról Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi oraz władca Siedmiu Królestw. Mąż Margaery Tyrell. Zamordowany w swoim namiocie pod Końcem Burzy w niejasnych okolicznościach, prawdopodobnie przez swojego brata, Stannisa.

Wygląd zewnętrzny i charakter Edytuj

Renly był najmłodszym z braci Baratheonów. Miał dwadzieścia jeden lat. Był podobny do swego brata Roberta. Posiadał przystojną twarz, długie, ciemne włosy spadające na ramiona i niebieskie oczy.

Renly był próżnym i dumnym młodzieńcem, ale w sumie niewiele wartym. Jego największą wadą był brak skromności. Łatwo zdobywał przyjaciół. Wielu ludzi porównywało go do Roberta. Jego pasją były polowania i uczty. Choć w książce nie zostało to wypowiedziane wprost, Renly najprawdopodobniej był osobą o orientacji homoseksualnej. Pozostawał w związku z Lorasem Tyrellem

 Historia  Edytuj

Urodził się w 278 o.P. w Końcu Burzy jako trzeci i ostatni syn lorda Steffona Baratheona i lady Cassany z rodu Estermontów. Jego wychowaniem zajął się maester Cressen. Już jako dziecko lubił kupować sobie drogie, kosztowne stroje, oraz przebierać się i biegać po zamku, wykrzykując że jest Królem Burzy.

W czasie Rebelii Roberta Renly był dzieckiem i razem ze Stannisem mieszkał w Końcu Burzy. W czasie oblężenia również przebywał w twierdzy. Kiedy Robert został królem, dał Renly’emu Koniec Burzy, a Stannisowi – Smoczą Skałę.

Gra o tron Edytuj

Młodzieniec brał udział w Turnieju Namiestnika, gdzie zdobył wysoką pozycję. Renly planował sprowadzić na dwór Margaery Tyrell, aby Robert ją uwiódł. Spowodowałoby to wojnę domową z Lannisterami. Zanim plan doszedł do skutku król zginął, a Renly uciekł z miasta

Młodzieniec dostał się do Końca Burzy, gdzie wezwał swoich lenników. Potem wysłał propozycję swojego ożenku Mace’owi Tyrellowi z jego córką, Margaery. Lord Wysogrodu zgodził się. Razem wystawili ogromną armię, która pomaszerowała Różanym Traktem do Królewskiej Przystani.

Starcie królów Edytuj

Renly maszerował z żółwią prędkością, co chwila organizując polowania, biesiady i turnieje, żeby zdobyć poparcie pospólstwa. Ponieważ Joffrey miał swoją własną Gwardię Królewską, Renly stworzył Tęczową Gwardię, której zadaniem było strzeżenie króla. Każdy gwardzista przywdziewał inny kolor.  

Podczas turnieju w Gorzkim Moście do obozu sprzymierzonych przybyła Catelyn Stark, żeby omawiać ewentualny sojusz między Młodym Wilkiem a Renlym. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z zaatakowaniem Końca Burzy przez Stannisa. Renly zostawił w Gorzkim Moście piechotę i z samą konnicą wyjechał naprzeciw bratu. Catelyn Stark naciskała na Renly’ego, żeby porozmawiał z Stannisem i spróbował dojść do porozumienia. Rozmowy nie doszły do skutku i spotęgowały jeszcze niechęć rodzeństwa. Renly miał zaatakować Stannisa o świcie. Kiedy Brienne z Tarthu zakładała mu zbroję w towarzystwie Catelyn, do namiotu króla wleciał dziwny cień. Według Brienne był to cień króla Stannisa. Zamordował on Renly’ego, a większość jego ludzi przeszła wtedy na stronę Stannisa.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.