FANDOM


Reach – jeden z istotnych regionów Siedmiu Królestw, przed Podbojem, znany jako Królestwo Reach.

Jego stolicą jest Wysogród, siedziba Rodu Bronna. Jest to jeden z większych regionów Siedmiu Królestw, a także uważany za najbardziej żyzny i gęsto zaludniony. Bękarty urodzone w Reach dostają nazwisko Flowers.

Reach jest uważane za dom rycerstwa Westeros. To miejsce, gdzie rycerze traktowani są z najwyższym szacunkiem. Turniejowe przepisy są tu najbardziej restrykcyjne.

Geografia Edytuj

Reach obejmuje obszar najbardziej żyznej części Westeros oraz liczne i gęsto zaludnione wioski i miasta. Graniczy z Morzem Zachodzącego Słońca na zachodzie, Górami Czerwonymi od strony Dorne – południowo-wschodniej, wzgórzami Casterly Rock na północnym zachodzie i Czarnym Nurtem na dalekim północnym-wschodzie. Region obejmuje również kilka wysp, w tym Wyspy Tarczowe przy ujściu rzeki Mander oraz Arbor na południu.

Dwie główne drogi przecinają Reach, łącząc je z krainami korony w Królewskiej Przystani poprzez Różany Trakt oraz odpowiednio Lannisport przez Morski Trakt. Region stały dopływ wody i transport zawdzięcza rzece Mander.

Ważne lokacje Edytuj

Horn Hill highres

Widok na Horn Hill.

Historia Edytuj

Początki Reach sięgają wstecz do Ery Herosów, gdy żył legendarny Król Reach, Garth Greenhand, pochodzący z domu Gardenerów. Wiele obecnie żyjących lordów utrzymuje, że są jego potomkami, również dom Tyrellów. Reach jest sercem rycerskich tradycji w Siedmiu Królestwach, miejscem gdzie rycerstwo jest najbardziej uznane i szanowane. Turnieje tutaj są najbardziej skomplikowane, mają zróżnicowane zasady i najczęściej są organizowane wyłącznie dla rycerzy.

Mówi się, że Dornijczycy walczyli z Reach i Końcem Burzy tysiące lat, od inwazji Rhoynarów.

Dom Tyrell z Wysogrodu zyskał panowanie nad Reach po śmierci króla Merna Gardenera podczas podboju. Przedtem Tyrellowie byli zarządcami Gardenerów i poddali Wysogród Aegonowi. Zostali nagrodzeni zamkiem i pozycją – stali się lordami Reach.

W czasie rebelli Roberta Baratheona, Wysogród zapewniał swe sztandary Targaryenom. Tu także odbyła się bitwa pod Ashford. Po śmierci Uzurpatora, większość wojsk Reach dołączyło do Tyrellów, deklarując wojnę u boku Renly’ego Baratheona. Niektórzy dołączyli do Stannisa po morderstwie Renly’ego, ale większość z nich zgromadziła się w marszu Tywina Lannistera, który szedł z pomocą Królewskiej Przystani, którą Stannis zaatakował. Od tego czasu Wysogród zapewniał siłę wojskową i roboczą krainom korony, opierając się na sojuszu Lannister-Tyrell. Samo Reach nie zostało dotknięte wojną, aż do bitwy o Wyspy Tarczy, co było początkiem kampanii Eurona Greyjoya na południu. Od tego czasu Stare Miasto i Arbor stały się zagrożone przez Żelaznych Ludzi.

Ekonomia Edytuj

Reach jest drugim najbogatszym regionem w Siedmiu Królestwach, tuż za ziemiami Lannisterów. Wśród produktów, które produkuje są melony, brzoskwinie, jabłka i winogrona. Arbor zapewnia najlepsze wina, od czerwonych owocowych po bogate złote. Bardzo cenione i rzadko spotykane są drewniane harfy, produkowane w Starym Mieście.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.