FANDOM


Serial występuje
TVBook

Razdal mo Eraz – handlarz niewolników z Yunkai w Zatoce Niewolniczej i jeden z przedstawicieli Mądrych Panów, elity rządzącej miastem.

Biografia Edytuj

Razdal mo Eraz był bogatym yunkajskim handlarzem niewolników, który doskonale posługiwał się wspólną mową Westeros.

W przeciwieństwie do Kraznysa mo Nakloza z Astaporu, był człowiekiem sprytnym i znającym się na polityce, potrafiącym być uprzejmym, jeśli właśnie tego wymaga sytuacja.

Podobnie jak inni Mądrzy Panowie, chełpił się pochodzeniem Yunkai od starożytnego Imperium Ghiscarskiego.

Sezon 3 Edytuj

Razdal mo Eraz został wysłany przez innych Mądrych Panów, aby negocjować z Daenerys Targaryen, kiedy ta rozbiła obóz pod Yunkai i zażądała kapitulacji miasta. Zaoferował jej mnóstwo złota oraz statki, aby mogła wrócić do Westeros, za cenę zostawienia Yunkai w spokoju. Daenerys zaoferowała Razdalowi jego życie, jeśli ten wróci do Mądrych Panów i przekona ich do uwolnienia wszystkich niewolników i dania im wynagrodzenia za wszystkie lata służby. W przeciwnym razie, Yunkai miało zostać zrównane z ziemią.

Drogon protective S3E7

Drogon straszy Razdala.

Znieważony handlarz niewolników twierdził, że Yunkai ma potężnych sojuszników, którzy pokonają jej armię i zniewolą pozostałych, nawet samą Daenerys. Słowa te sprowokowały Drogona do agresywnego syku w stronę Razdala. Przypomniał Daenerys, że zagwarantowano mu bezpieczeństwo. Ghiscarczyk nakazał swoim niewolnikom, ale na ich drodze stanął Drogon. Daenerys odesłała ich do Yunkai, a złoto zatrzymała. Handlarz niewolników wrócił do swojego palankinu, klnąc pod nosem.

Sezon 6 Edytuj

Razdal, reprezentując Mądrych Panów z Yunkai, wraz z Belicho Paenymionem z Volantis i Yezzanem zo Qaggazem z Astaporu spotkał się z Tyrionem Lannisterem. Karzeł próbował uspokoić posłów, twierdząc, że Daenerys nie będzie długo przebywać w Zatoce Niewolniczej, lecz wtedy mo Eraz przypomniał, iż kiedy ostatni raz zaoferował jej powrót do Westeros, ta odmówiła. Razdal wydawał się zaintrygowany propozycjami zakończenia niewolnictwa w Astaporze i Yunkai w zamian za odszkodowania, aczkolwiek wyglądał na rozczarowanego przez kurtyzany wysłane przez Tyriona na koniec spotkania.

Jakiś czas pózniej, handlarze niewolników zerwali rozejm, oblegając Meereen za pomocą swojej floty i ostrzeliwując miasto z trebuszy. Razdal wraz z pozostałymi dwoma emisariuszami, aby omówić z Daenerys warunki jej kapitulacji. Powiedzieli, że zgodzą się na opuszczenie miasta przez nią i Lannistera, jeśli odda Missandei i Nieskalanych do odsprzedaży jako niewolników, a jej smoki zostaną zabite. Matka Smoków powiedziała, że spotkanie było szansę na poddanie się dla jej przeciwników.

Battle of the Bastards 37

Razdal spotyka się z Daenerys i jej doradcami przed swoją śmiercią.

Po chwili na miejsce rozmów przyleciał Drogon. Daenerys wsiadła na jego grzbiet i poleciała w stronę zatoki. Dołączyli do nich Rhaegal i Viserion. Smoki zaczęły palić statki. Handlarze niewolników zostali opuszczeni przez swoich żołnierzy, a Missandei oznajmiła, że jeden z nich trzech musi zginąć za nieposłuszeństwo.

Yezzan, najniżej urodzony spośród nich, został natychmiastowo wskazany przez dwóch pozostałych. Zamiast tego, Szary Robak zabił jednym cięciem sztyletu Razdala i Belicho, podrzynając im gardła.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy

W książkach Edytuj

Książkowym odpowiednikiem Razdala mo Eraza jest Grazdan mo Eraz.

Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.