FANDOM


Serial występuje
TVBook
Ta strona to zalążek artykułu.
GoT stub biały
Jeśli możesz, rozbuduj go, wprowadzając brakującą zawartość.


- Anha vos oziyenek shafkea, zhey qoy qoyi

Nie zawiodę cię krew mojej krwi - Nigdy mnie nie zawiodłeś

- i oby tak pozostało
— Rakharo, rozmowa z Daenerys

Rakharo – był lojalnym Dothrackim ochroniarzem Daenerys Targaryen. Po narodzinach jej smoków został nazwany bratem krwi przez Khaleesi. Zginał, zabity przez rywalizujący khalasar podczas przeszukiwania Czerwonych Pustkowi.

biografia Edytuj

Rakharo jest Dothrackim wojownikiem, który wykazuje dużą biegłość w walkach. Jest młody, ale mimo tego już teraz niewielu może się z nim równać w pojedynku jeden na jeden, o czym może świadczyć to, że Khal Drogo zrobił z niego osobistego ochroniarza dla Daenerys. Został wyszkolony przez swojego ojca, który był bratem krwi w orszaku słynnego Khala Bharbo. Chronił Daenerys przed złym temperamentem jednego z braci i był jednym z pierwszych, którzy stali się jej "krew mojej krwi"

sezon 1 Edytuj

Khal Drogo przypisuje Rakharo jako ochroniarza dla swojej małżonki. Ich małżeństwo zostało wynegocjowane przez jej brata Viserysa w zamian za pomoc Drogo, w odzyskaniu Żelaznego Tronu dla Domu Targaryen. Drogo zabiera khalasar na wschód do Vaes Dothrak.

Rakharo dyskretnie podąża za Daenerys, gdy ta na krótko opuszcza kolumnę, by pochodzić w pobliskich krzakach i jest świadkiem sytuacji w której jej brat Viserys wyładowuje na niej swój gniew. Rakharo unieszkodliwia Viserysa, zaciskając mu bicz na gardle. Bardzo chce go zabić ale na prośbę Daenerys oszczędza jej brata, rozkazując mu jednak powrót do Khalasaru na piechotę, co wśród Dothraków uważane jest za największą hańbę

Później on i ser Jorah Mormont omawiają względne zalety broni i zbroi Dothraków i rycerzy z Westeros. Rozmowę przerywa jedna ze służących Daenerys , zanim dojdzie do drobnej kłótni o to co będzie na obiad Irri wyjawia, że khalesi jest w ciąży i żąda uboju kozy.

Viserys nadal naciska na Drogo, aby natychmiast spełnił swoją obietnicę i pijany zagraża Daenerys. Rakharo patrzy, jak Drogo zabija Viserysa, używając korony ze stopionego złota.

Rakharo aresztuje zabójcę, który próbuje zatruć Daenerys na rynku Vaes Dothrak po tym, jak zostaje on ujawniony przez Ser Joraha.

Próba zamachu powoduje, że Drogo przyrzeka zdobyć Żelazny Tron dla Daenerys. Bierze khalasar na południe, by napaść na ludzi z Lhazareen, w celu pozyskania niewolników, których sprzedasz ma dostarczyć Khalowi złota na sfinansowanie Inwazji na siedem królestw. Rakharo towarzyszy Daenerys podczas najazdu Khalasaru na wioskę Lhazareeńskich pasterzy. Daenerys nie podoba się sposób traktowania niewolników przez Dothraków nakazuje Rakharo powstrzymać ich przed gwałtem na kobietach. Działania Daenerys wywołują sprzeciw i prowadzą do walki pomiędzy Drogo i Mago. Drogo łatwo go zabija, ale pozwala zadać sobie małą ranę podczas inicjacji walki, która w konsekwencji doprowadzi do jego śmierci. Rakharo pozostaje lojalny wobec Daenerys i wykonuje jej polecenia nawet wtedy, gdy inni Dothrakowie zaczynają obwiniać ją za to, że Drogo zapadł w chorobę.

gdy Daenerys ukróca męki Drogo, nakazuje Rakharo umieścić na jego stosie pogrzebowym smocze jaja. stos zostaje zapalony a khalesi wchodzi w płomienie, gdy nad ranem zostaje odnaleziona wśród popiołów z trzema świeżo wyklutymi smokami przy piersi, Rakharo dołącza do Ser Joraha, deklarując wierność Matce Smoków...

sezon 2 Edytuj

Rakharo staje się jednym z braci krwi Daenerys wraz z Aggo i Kovarro. Daenerys prowadzi to, co pozostało z jej khalasaru, głęboko w głąb Czerwonych pustkowi, aby uniknąć ataku ze strony rywalizujących khalasarów lub zemsty ze strony Lhazareeńskich pasterzy. W obliczu głodu wysyła Rakharo, Aggo i Kovarro, by zbadali teren z trzech różnych kierunków. Rakharo zostaje wysłany na północny wschód. Daenerys żegna się z nim osobiście i mówi mu, że nigdy jej nie zawiódł. Stwierdza też, że to zły moment na rozdzielanie się, ale nie mają innego wyjścia.

Koń Rakharo bez niego wraca do khalasaru. Jorah Mormont podchodzi do konia, znajduje odciętą głowę Rakharo w torbie (wraz z odciętymi warkoczami, by zaznaczyć jego hańbę), spekuluje, że mógł zostać zabity przez Khala Pono lub Jhaqo, które w ten sposób chcę okazać swą pogardę dla kobiety prowadzącej khalasar. Irri, która była zakochana w Rakharo, jest zrozpaczona, ponieważ, zgodnie z wierzeniami Dothraków, przez to że został zabity jak zwierze jego duch nie będzie mógł przenieść się do krainy nocy - życia pozagrobowego - by jeździć ze swoimi przodkami. Khaleesi pociesza przyjaciółkę i obiecuje wyprawić Rakharo godny prawdziwego Dothraka pogrzeb.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.