FANDOM


Ród Umber z Ostatniego Domostwa – szlachetny i stary ród z Ostatniego Domostwa, najdalej położonej siedziby na Północy przed Murem. Umberowie są lojalnymi chorążymi domu Stark z Winterfell. Głową rodziny jest lord Greatjon Umber.

Herbem Umberów jest ryczący olbrzym w srebrnych łańcuchach na czerwonym tle.

Ziemie i informacje Edytuj

Umberowie są silnymi ludźmi i twardymi, hartowanymi przez zimny klimat Północy. Prawdopodobnie są dawnym rodem królewskim, co widać gdy Ned Stark przegląda księgę władców Westeros. Są świetnym wojownikami i mogą uchodzić za prostych ludzi, jednak mają iskrę chytrości. Umberowie kontrolują duży pas ziemi, leżący pomiędzy Murem a południem, ich ziemie znajdują się nad Zatoką Fok, na północ aż do Nowego Daru, na południe wzdłuż Królewskiego Traktu, aż kończy się na lasach i górach. W obrębie ich ziem mieści się Ostatnia Rzeka. Umberowie czerpią dochody przede wszystkim z hodowli owiec i połowów ryb.

Historia Edytuj

Umberowie są bardzo starym rodem wywodzącym się od Pierwszych Ludzi, ich siedzibą jest Ostatnie Domostwo, najdalej wysunięte miasto na północy przed Murem. Umberowie są uważani za przyjaciół Nocnej Straży, zagorzałych wrogów Dzikich, którzy łupili ich od samego początku. Są poza tym lojalnym chorążymi rodu Starków.

Umberowie często wspomagali Straż w walce z Dzikimi, wspólnie ze Starkami Umberowie pomogli pokonać Króla za Murem, np. Raymuna Rudobrodego, kiedy lord Harmond Umber, Pijany Olbrzym dołączył do lorda Willama Starka i pokonał razem z nim Króla Dzikich, oraz wcześniej braci Gendela i Gornea. Wielu z Umberów zginęło w walce z Dzikimi, a wiele z ich kobiet zostało porwanych za Mur.

W drugie połowie drugiego wieku po Podboju Aegona Umberami władał lord Hoarfrost Umber, miał on trzech synów, najstarszego dziedzica, który nie jest znany z imienia oraz dwóch pozostałych, Morsa Umbera i Hothera Umbera.

Mors stał się sławny, kiedy wrona wydziobała mu oko, gdyż myślała, że ten nie żyje. Mors złapał ptaka i odgryzł mu głowę, dzięki czemu zyskał przydomek Wronojada. Hother został wysłany do Starego Miasta, aby został maesterem, jednak w mieście okradła go męska prostytutka. Hother złapał ją i wypruł jej trzewia, dzięki czemu zyskał przydomek Kurwistracha i wrócił na Północ.

Rebelia Robert Baratheona i Czasy późniejsze Edytuj

W czasie Rebelii Roberta Baratheona Umberowie odpowiedzieli na wezwanie i wznieśli swoje chorągwie przeciwko Targaryenom dla lorda Eddarda Starka. Nie wiadomo, kto wtedy był panem domu. Umberowie przeszli duży szlak na południe i wzięli udział w bitwie nad Tridentem. Mors Umber walczył dla Starków, jednak w bitwie stracił dwóch synów.

Po zakończeniu Rebelii nowym panem domu Umber został Jon Umber zwany powszechnie Greatjonem z powodu jego wielkiego wzrostu. Sam Greatjon miał wielu synów i córek oraz kilku braci, jego najstarszym synem i dziedzicem jest Jon Umber (Smalljon). Greatjon zrobił swych wujów Wronojada i Krwistracha kasztelanami Ostatniego Domostwa. Ostatnie dziecko Wronojada, córkę, porwali Dzicy, przez co znienawidził ten lud.

Wojna Pięciu Królów Edytuj

Kiedy lord Eddard Stark, został uwięziony przez królową regentkę Cersei Lannister, najstarszy syn Neda, Robb Stark wezwał swoje chorągwie na wojnę. Greatjon jako lojalny chorąży stawił się na wezwanie i przybył do Winterfell z najstarszym synem i kilkoma innymi synami i braćmi, pozostawiając Ostatnie Domostwo pod opieką stryjów z niewielkimi siłami.

Członkowie rodu Edytuj

  • Lord Jon Umber – zwany Greatjonem, lord Ostatniego Domostwa, jeniec w Bliźniakach.
    • Jon Umber – zwany Smalljonem, najstarszy syn Greatjona, zabity podczas Krwawych Godów.
    • Ned Umber - syn Smalljona, po śmierci ojca lord Ostatniego Domostwa i zaprzysiężony Starkom, zabity i powieszony na ścianie z rękoma innych zabitych ułożonymi wokół siebie.
  • Mors Umber – stryj Greatjona zwany Wronojadem, kasztelan Ostatniego Domostwa walczący po stronie Stannisa Baratheona.
  • Hother Umber – stryj Greatjona zwany Kurwistrachem, kasztelan Ostatniego Domostwa walczący po stronie Roose’a Boltona.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.