FANDOM


Szablon:Infobox

Dom Tyrellów z Wysogrodu - jeden z wielkich rodów Siedmiu Królestw. Siedzibą rodu jest Wysogród - zamek położony w Reach, nad rzeką Mander, w miejscu przecięcia się dwóch ważnych traktów - Różanego i Morskiego, czyniąc to miejsce ważnym węzłem komunikacyjnym. Ród ten słynie ze swego bogactwa, w którym to ustępuje jedynie rodowi Lannisterów. Posiadają oni również wspaniałą armię i flotę, przez co nazywają siebie Strażnikami Południa, Obrońcami Marchii lub też Marszałkami Reach. Herbem Tyrellów jest złota róża na zielonym polu. Członkowie rodu zazwyczaj mają brązowe włosy i brązowe lub złote oczy. Mottem rodu są słowa "rośnij w siłę".

Historia

Początki rodu i czasy Targaryenów

Tyrellowie zdobyli swoją wysoką pozycję wśród rodów jako namiestnicy królów Reach, którzy posiadali we władaniu żyzne równiny położone na południowy zachód od Dornijskiego Pogranicza i Czarnego Nurtu, aż po brzegi Morza Zachodzącego Słońca. Po kądzieli pochodzenie swe biorą od Gartha Zielonorękiego, króla ogrodnika Pierwszych Ludzi, który nosił koronę z pnączy i kwiatów i zamienił swą krainę w kwitnący ogród. Gdy król Mern IX, ostatni z dynastii Gardenerów, władców Reach, zginął na Polu Ognia, jego namiestnik Harlen Tyrell poddał Wysogród Aegonowi Zdobywcy i poprzysiągł mu swą wierność. Aegon w nagrodę przyznał mu zamek oraz panowanie nad Reach.

Rebelia Roberta Baratheona

Dom Tyrell pozostał lojalny wobec króla Aerysa II Targaryena stając do walki po jego stronie. Mace Tyrell pokonał Roberta Baratheona w bitwie pod Ashford, jedynej bitwie, która zakończyła się klęską przyszłego władcy w czasie wojny. Po zwycięstwie Mace zaczął oblegać Koniec Burzy, gdzie przebywał brat Roberta, Stannis. Mace oblegał twierdzę przez blisko rok, ale nie udało mu się jej zdobyć. Stannis odegrał kluczową rolę, ponieważ zaangażował siły Tyrellów do oblężenia twierdzy, przez co nie mogły brać udziału w innych bitwach. Na wieść o zdobyciu Królewskiej Przystani i wymordowaniu wszystkich Targaryenów, Tyrellowie poddali się. Robert Baratheon po objęciu tronu, przebaczył im i uczynił z nich swoich zaprzysiężonych wasali.

Wojna Pięciu Królów

Dom Tyrellów w konflikcie ofiarował swe wsparcie dla króla Renly'ego. W ramach sojuszy Margaery Tyrell ma poślubić przyszłego króla, Ser Loras zostać Lordem Dowódcą Gwardii Królewskiej natomiast Mace zyskać posadę namiestnika. Dzięki wsparciu od Tyrellów (i prawie wszystkich ich chorążych), Renly posiadał najsilniejszą armię wśród wszystkich stron konfliktu. Po śmierci Renly’ego, Tyrellowie odmówili uznania pretensji do tronu jego brata, Stannisa Baratheona, którego obwiali za zamordowanie Renly’ego. Kiedy Mace Tyrell obozował pod Gorzkim Mostem razem ze swą wciąż liczną armią, przybył do niego lord Petyr Baelish z upoważnieniami od Królewskiego Namiestnika, Tyriona Lannistera, i króla Joffreya I Baratheona, aby negocjować zawarcie sojuszu. Chociaż Tyrellowie pamiętali, że Renly uznawał Joffrey'a za wroga, zgodzili się na sojusz. Warunkami porozumienia było małżeństwo króla z owdowiałą po Renly'm Margaery Tyrell, przyjęciem Mace do małej rady oraz wstąpieniem do Gwardii Królewskiej ser Lorasa Tyrella. Tyrellowie i Lannisterowie łączą siły i w Bitwie Nad Czarnym Nurtem i rozgramiają siły Stannisa. Po zwycięstwie nad Stannisem doszło do ślubu wspomnianej dwójki. Po śmierci Joffrey'a na weselu, jego miejsce jako męża Margaery zajął jego brat - Tommen, natomiast Mace Tyrell został Królewskim Namiestnikiem umacniając pozycję domu Tyrellów pośród wielkich rodów Westeros.

Znani Tyrellowie

Zaprzysięgłe rody

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.