FANDOM


Szablon:Infobox

Dom Tully - jeden z najbardziej wpływowych rodów Dorzecza. Obecnie, głową tego domu jest lord Edmure Tully. Charakterystycznymi cechami członków rodziny są kasztanowe włosy, wysokie kości policzkowe i jasne, niebieskie oczy.

Informacje ogólne            

Ród Tullych miał swoją siedzibę w Riverrun, ale obecnie Edmure Tully jest wydziedziczony z praw do zamku. Ich herbem jest srebrny pstrąg skaczący na mieszanym, czerwono-niebieskim polu. Dewiza Tullych brzmi: Rodzina, Obowiązek, Honor. Swoich zmarłych chowają w Czerwonych Widłach

Historia 

Korzenie Tullych nie są dobrze znane. Rządzili Riverrun prawdopodobnie od czasów Ery Herosów, ale nigdy nie byli królami. Przez wieki, razem z pozostałymi lordami Tridentu byli poddanymi Żelaznych Ludzi. W czasie Podboju Tully'owie byli pierwszymi lordami Dorzecza, którzy przeszli na stronę Aegona; lord Edmyn Tully poprowadził rebeliantów, ktorzy opuścili lorda Harrena Czarnego. Zwycięski Aegon nagrodził ich, czyniąc ich seniorami całego Dorzecza.

W czasie Rebelii Roberta lord Hoster Tully poparł stronnictwo Roberta. W zamian Eddard Stark i Jon Arryn mieli poślubić jego córki - Catelyn i Lysę

Ziemie Tullych były miejscem, w którym rozgrywały się główne wydarzenia w Wojnie Pięciu Królów. Południowa część Dorzecza została straszliwie spustoszona przez Lannisterów. Po Bitwie w Szepczącym Lesie i Bitwie Obozów, kiedy lordowie Północy i Tridentu ogłosili Robba Starka królem, lord Edmure Tully poparł ich i uznał Młodego Wilka za swojego seniora. Po Krwawych Godach Riverrun stało się siedzibą lorda Petyra Baelisha, a Edmure stracił tytuł lorda.

Rody niegdyś podlegające lordom Dorzecza

- Ród Blackwood.
- Ród Bracken.
- Ród Darry z Darry. (Już nieistniejący)
- Ród Frey z Przeprawy, twierdza Bliźniaki.
- Ród Mallister.
- Ród Mooton.
- Ród Piper.
- Ród Ryger.
- Ród Vance.
- Ród Whent z Harrenhal. (Już nieistniejący)

Dom Tully pod koniec trzeciego stulecia

Glaleria

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.