FANDOM


Ród Mormont z Niedźwiedziej Wyspy – stary, dumny i honorowy ród Północy. Jedna z najlojalniejszych rodzin chorążych rodu Starków z Winterfell. Lojalność ich wynika z wielkie hojności jako Starkowie okazali Mormontom po darowując im Niedźwiedzią Wyspę. Mormontowie od lat władają Wyspą Niedźwiedzią położną w Zatoce Lodu na północnym zachodzie krainy. Jako że rodzina Mormontów nigdy nie słyneła z bogactwa ani dostatku, stawiali na lojalność, honor i dumę. Mormontowie są jednym z najstarszych i szanowanych rodów na Północy ale ich obecne znaczenie polityczne czy militarne jest znikome. Ich herbem jest czarny niedźwiedź na tle zielonego lasu, zaś dewizą : Tu Stoimy. W posiadaniu rodu znajduje się domena lorda Niedźwiedziej Wyspy (lub lady).

Obecnie panią rodu jest lady Maege Mormont,

Informacje ogólne Edytuj

Herbem rodu jest czarny niedźwiedź na tle zielonego lasu, a motto brzmi „Tu Stoimy”. Ród Mormont jako jeden z niewielu domów posiada broń z valyriańskiej stali: miecz bastardowy Długi Pazur. Jednakże, ze względu na brak na Niedźwiedziej Wyspie cennych zasobów, ród Mormont nigdy nie należał do najbogatszych i najpotężniejszych.

Siedziba rodu: wielka sala wykonana jest z ogromnych bali, otoczonych glinianą palisadą. Na bramie wejściowej znajduje się rzeźba kobiety, okrytej niedźwiedzią skórą z dzieckiem na ręku ssącym jej piersi i toporem w drugiej ręce. Powodem powstania takiej rzeźby jest fakt, iż kobiety z Niedźwiedziej Wyspy od zawsze musiały umieć pogodzić wychowywanie dzieci z obroną przed Żelaznymi Ludźmi i Dzikimi.

Historia Edytuj

Zdobycie Niedźwiedziej Wyspy Edytuj

Według legend król Rodrik Stark zdobył wyspę wygrywając ją w zapasach (prawdopodobnie w walce z Królem Żelaznych Ludzi, który kontrolował ją w tym czasie) i podarował ją w darze swym lojalnym chorążym, Mormontom.

Czasy poprzedzające Grę o tron Edytuj

W czasie rebelii przeciw Targaryenom, lord Jeor Mormont wraz ze swymi ludźmi walczył w armii Eddarda Starka. Gdy Jeor wstąpił do Nocnej Straży, nowym lordem został jego syn, Jorah, który zdobył wielką sławę w czasie rebelii Greyjoyów, a także wygrywając turniej w Lannisporcie na cześć stłumienia jej. Turniej w Lannisporcie przyniósł Jorahowi nie tylko złoto i chwałę, lecz także pomógł w zdobyciu Lynesse Hightower, jego przyszłej żony, która niestety stała się przyczyną jego upadku. Zakochany lord, by zapewnić wszelkie wygody swej żonie popełnił przestępstwo sprzedając do niewoli kłusowników, czego nie mógł mu wybaczyć jego pan Eddard Stark. Ścigany Mormont uciekł do Wolnych Miast, a jego miejsce jako lorda z Niedźwiedziej Wyspy zajęła jego ciotka, Maege, której dziedzicem jest Dacey Mormont, wysoka i chuda kobieta-wojownik. W międzyczasie Jeor Mormont został mianowany nowym Lordem Dowódcą Nocnej Straży.

Lata późniejsze Edytuj

W czasie Wojny Pięciu Królów Lady Mormont odpowiedziała na wezwanie Robba Starka do broni, i wraz ze swą córką i armią podążyła za nim na południe przeciwko Lannisterom. Maege brała czynny udział w czasie narad wojennych Robba i obie kobiety są także obecne, gdy Robb przybiera tytuł Króla Północy. Lady Maege i Dacey towarzyszyły Robbowi w czasie podróży na ziemie Królestwa Zachodu. Po bitwie pod Oxcross, Meage przechwytuje tysiące zwierząt, które prowadzi do Dorzecza. W czasie Krwawych Godów ginie Dacey. Meage w tym czasie znajduję się w Przesmyku gdzie została wysłana przez Robba. Po śmierci Dacey, spadkobiercą Meage zostaje Alysane Mormont. Gdy Stannis Baratheon domaga się hołdu wierności od lordów Północy, młoda Lyanna Mormont wysyła mu wiadomość, w której odmawia dołączenia do niego. Jednak po zdobyciu przez Stannisa Deepwood Motte i oddaniu go ponownie pod władzę rodu Glover, Mormontowie dołączyli do niego. Alysane dołącza do jego armii, gdy ta maszeruje na Winterfell, staje się też jedną ze strażników pojmanej Ashy Greyjoy.

Członkowie rodu pod koniec trzeciego stulecia Edytuj

  • Lady Maege Mormont – Pani Niedźwiedziej Wyspy.
  • Lord Jeor Mormont – jej brat, dawny lord Niedźwiedziej Wyspy. 997 Lord dowódca Nocnej Straży, zabity w Twierdzy Crastera przez swoich ludzi.
    • Ser Jorah Mormont – jego syn, wygnany rycerz. Lord Niedźwiedziej Wyspy, ścigany w Westeros wyrokiem śmierci za niewolnictwo.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.