FANDOM


Szablon:Infobox

Dom Lannister z Casterly Rock - obecnie jeden z najpotężniejszych rodów Westeros. Dom lorda-seniora Zachodu. Lannisterowie rządzili niegdyś jako Królowie Skały, aż do Podboju, kiedy stali się poddanymi Targaryenów. Są najbogatszą rodziną w Westeros, ze względu na posiadane przez nich liczne kopalnie złota.

20pxembed/ad06ogLjAqw0


Informacje ogólne 

Herbem Lannisterów jest złoty lew na karmazynowym tle. Ich rodowe motto brzmi: Słuchaj Mojego Ryku! (nieoficjalnie także Każdy Lannister Spłaca Swoje Długi). Większość Lannisterow ma złote włosy i zielone oczy. Siedziba rodu to Casterly Rock.

Historia 

Według legendy Lannisterowie pochodzą od Lanna Sprytnego, mitycznego spryciarza z Ery Herosów. Mają siedzibę w Casterly Rock, skąd kontrolują bogate Królestwo Zachodu. Dzięki istniejącym tam kopalniom złota Lannisterowie są najbogatszym wielkim rodem. Przed Podbojem byli władcami Królestwa Skały. Przez lata Lannisterowie uważani byli za najbogatszych ludzi w Westeros, gdyż kontrolowali najpotężniejsze kopalnie złota.  

Po lądowaniu Aegona król Loren przeciwstawił mu się i stanął z nim do walki razem z królem Reach, Mernem IX Gardenerem, jednak Aegon wygrał dzięki swoim smokom. Zhańbiony król uciekł z Pola Ognia, by później złożyć Targaryenowi hołd. W zamian za to pozwolono Lannisterom zatrzymać całe ich dawne królestwo lecz od tej pory rządzili jako namiestnicy Zachodu.  

Lannisterowie stracili na znaczeniu za rządów dobrego i łagodnego lorda Tytosa Lannistera, który doprowadził ród niemalże do ruiny. W tym czasie jego chorążowie jawnie z niego kpili i sprzeciwiali się jego woli. Reputacja domu Lannisterów stadła kiedy Tytos uwięził lorda Tarbecka za jego nielojalność, a żona Tarbecka pojmała trzech Lannisterów i zażądała oddania męża bo w przeciwnym razie ich zabije. Uległy Tytos zgodził się na te warunki i wypuścił lorda. Właśnie przez to wydarzenie ród tak bardzo stracił na reputacji.

Lord Tywin Lannister, syn Tytosa, za wszelką cenę postanowił zmienić opinię swego rodu i doprowadzić go do potęgi, co mu się udało głównie dzięki całkowitej bezwzględności. Przed wszystkim nie zapomniał zniewagi jaką zaznał ze strony rodu Tarbecków, dlatego zniszczył jego zamek i rozkazał zabić wszystkich członków rodu. Kolejnym punktem sprzeciwu jego wasali, było wybudowanie ogromnego zamku przez ród Reyenów. Tywin zniszczył twierdzę i zabił wszystkich członków rodu, nie oszczędzając nawet dzieci. Zrobił to z taką brutalnością, że napisano o tym pieśń Deszcze Castamere, która stała się swoistym hymnem Lannisterów.

Jego pozycja w królestwie stawała się coraz mocniejsza, aż wreszcie osiągnął posadę królewskiego namiestnika na dworze Aerysa Targaryena, co dało mu ogromną władzę. Już wtedy mówiono, że tak naprawdę Siedmioma Królestwami rządzi nie Aerys, ale Tywin. Jego córka, Cersei, miała być wydana za Rhaegara, ale Szalony Król złamał przyrzeczenie i wydał syna za Elię z Dorne. Pod byle pretekstem Tywin złożył urząd i wyjechał do Casterly Rock. 

W czasie Rebelii Roberta, Lannisterowie nie udzielili poparcia żadnej ze stron. Dopiero po Bitwie nad Tridentem, lord Tywin zdobył podstępem Królewską Przystań, a jego syn Jaime zabił Aerysa. Aby zachować stabilizację polityczną Robert Baratheon ożenił się z Cersei Lannister. 

W czasie rebelii na Żelaznych Wyspach Tywin wystawił potężną flotę po stronie swego zięcia Roberta, jednak Victarion Greyjoy wpłynął do Lannisportu i spalił całą potężną flotę Lannisterów, czym zawiesił ich dalszą działalność w wojnie.

Skała

Siedzibą rodu Lannisterów jest Casterly Rock.

Po śmierci Roberta, Tywin został namiestnikiem króla Joffreya I, a poprzedni namiestnik, Eddard Stark, zostaje uwięziony i ścięty, co doprowadza do wojny z Północą. Tywin musi walczyć nad Tridentem z Robbem Starkiem, a ponieważ jego wnuk popełniał karygodne błędy w rządzeniu, wysłał do Królewskiej Przystani swego syna, Tyriona Lannistera, aby ten został namiestnikiem. Dopiero po Bitwie nad Czarnym Nurtem przejął swoje obowiązki. Jego syn, Tyrion zabił go z powodu nieszczęśliwej miłości oraz oszustwa (patrz: Tysha) i uciekł za Wąskie Morze. Władzę w Królewskiej Przystani przejęła wówczas Cersei, która stała się regentką.

Sprawa dziedzictwa

Ponieważ Tyrion został wygnany, Cersei jest kobietą, a Jaime królewskim gwardzistą, sprawa dziedzictwa jest nie jasna. Tywin był skłony uczynić swym spadkobiercom swego brata Kevana, jednak ten umiera, ponieważ jego najstarszy syn Lancel uciekł za wąskie morze, pozostali syn Martyn został zabity, z prawnego punktu wiedzenia dziedzicem domu Lannister jest jego ostatni syn Willlem, jednak sprawa wciąż jest nie jasna ponieważ zarówno Tyrion jak i Jaime żyją. Z tego właśnie powodu nie wiadoma kto zostanie lordem Casterly Rock, Namiestnikiem Zachodu i Tarczą Lannisportu.

Zaprzysięgłe Rody

Wszyscy znani Lannisterowie

Lannisterowie w powieści   

Boczne Linie

Lannisterowie podzielili się na dwie linie; jedną główną z Casterly Rock i drugą mniejszą, władającą Lannisportem. W czasie Wojny Pięciu Królów Lancel Lannister dostał w posiadanie Darry, przez co zapoczątkował linię Lannisterów z Darry.

Herby i Symbole Lannisterów

Członkowie Rodu Lannisterów

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.