FANDOM


Ród Karstark z Karholdu – stara szlachecka rodzina z Północy, boczna gałąź rodu Starków w Winterfell, założona 1000 lat temu przez młodszego syna Króla Północy Karlona Starka, który po otrzymaniu tytuły i ziemi założył własną gałąź rodu jako lord Karholdu. Są jednymi z najważniejszych chorążych Winterfell na Północy. Ich ziemie obejmują szeroki pas ziemi rozciągający się daleko na Północy, i obejmują ogromne ziemie, z Szarym Urwiskiem i wybrzeżami Zatoki Fok. Ich dewizą jest: Słońce zimy. Herbem zaś srebrne słońce na czarnym polu.

Informacje ogólne Edytuj

Siedzibą Karstarków jest stara twierdza Karhold. W herbie mają srebrne, rozpromienione słońce na czarnym polu. Ich dewiza brzmi: Słońce Zimy. Ziemie Karstarków rozciągają się daleko na północy, prawdopodobnie zaczynają się od granicy Ostatniej Rzeki, gdzie graniczą z Boltonami, i rozciągają się daleko na Północ, aż do Szarego Urwiska, obejmują chłodne wybrzeża Zatoki Fok.

W Karstarkach płynie krew Brandona Budowniczego i wszystkich Starków, pomimo że nie są tak bardzo podobni (jak zauważa Bran) – są to ogromni mężczyźni o zaciekłych, zarośniętych twarzach i długich włosach, rozpuszczonych luźno na ramiona; noszą futra niedźwiedzie, focze albo wilcze. Karstarkowie mają bardzo dobre siły militarne, na wezwanie Robba Starka stawiło się 2000 ludzi pieszych oraz 300 konnych kopijników z Karholdu

Karstarkowie są uważani za tak dokładne odbicie Starków że na Północy funkcjonuje powiedzenie że : podrap Karstarka a zobaczysz Starka.

Historia Edytuj

Historia Rodu Karstark zaczyna się razem z rozpętaniem rebelii Boltonów, którzy sprzeciwiali się władzy Starków z Winterfell, wtedy też młodszy brat króla Północy, Karlon Stark, bardzo się przysłużył do zwycięstwa nad buntownikami. Król Północy, aby nagrodzić swego brata za pomoc, podarował mu rozległe ziemie na północy – wschód od Dreadfort , razem z zamkiem Karhold. Przez lata potomkowie Karlona byli Starkami z Karholdu, aż w końcu zmienili nazwisko na Karstark.

Ich ziemie choć nie tak bardzo ludne, obejmują rozległe regiony od Ostatniej Rzeki aż do Szarego Urwiska, obejmuj wybrzeża zatoki Fok. Obok swoich sąsiadów ją jednym z najbardziej wysuniętych na północ rodów szlachecki. Sąsiadują z Umberami na zachodzie, zaś na południe z Boltonami z Dreadfort.

Rebelia Roberta Baratheona Edytuj

Karstarkowie żyli w serdecznej przyjaźni ze swymi kuzynami z Winterfell oraz pozostawali mu bardzo lojalni. W czasie, kiedy Rickard Stark i jego najstarszy syn Brandon Stark zostali spaleni żywcem przez Aerysa II Targaryena, władze na Północą przejął młodszy syn Rickarda, Eddard Stark, który razem ze swym przyjacielem Robertem Baratheonem wywołał bunt przeciwko Żelaznemu Tronowi. Kiedy Eddard wrócił na północ zwołał swoje chorągwie, wśród nich odpowiedział lord Karholdu Rickard Karstark - Karstakowie towarzyszyli rebeliantom we wszystkich bitwach, a sam lord Rickard walczył w bitwie na Trident.

Pod rządami Eddarda Starka Edytuj

Nie wiadomo, kiedy Rickard ożenił się, wiadomo za to, że jego żona urodziła mu trzech synów: Harriona Karstarka, Torrhena Karstarka i, nazwanego (prawdopodobnie) na cześć lorda Winterfell, Eddarda Karstarka; urodziła mu się jeszcze córka Alys Karstark. Jeszcze kiedy Alys miała sześć lat, lord Rickard zabrał ją do Winterfell, mając nadzieję, że oczaruje synów lorda Eddarda i zostaną zorganizowane zaręczyny, lord Eddard odrzucił jednak propozycję. W późniejszych czasach, nie mając już nadziei na zwarcie dobrego mariażu z Winterfell, lord Rickard zaczął szukać odpowiedniego kandydata do ręki jego córki, wybór padł na młodego syna i spadkobiercę lorda Halysa Hornwooda, Daryna Hornwooda. Umowa została zawarta, a Alys i Daryn zawarli zaręczyny.

Wojna Pięciu Królów Edytuj

Kiedy lord Eddard Stark został uwięziony przez króla Joffrey I Baratheon, jego syn, Robb Stark, wezwał swoje chorągwie na wojnę przeciwko Lannisterom. Lord Rickard odpowiedział na wezwanie swego seniora i razem z swymi synami: Harrionem, Torrhenem i Eddardem, przyprowadził 2000 ludzi, pozostawiając swą córkę Alys oraz Karhold pod opieką swego wuja Arnolfa Karstarka jako kasztelana. Lord Rickard po dotarciu do Fosy Calin, radził Robbowi, aby ten ominął wojska Tywina Lannistera i połączył się ze swym wujem Edmurem Tully, jednak Robb zdecydował się na rozprawienie się z wojskami Tywina. Po przekroczeniu mostu w Bliźniakach, Eddard i Torrhen przyłączyli się do osobistej gwardii Robba, a najstarszy syn lorda Rickarda Harrion ruszył z lordem Roose Boltonem. W bitwie w Szepczącym Lesie Torrhen i Eddard zostali zabici przez ser Jaimego Lannistera, kiedy bronili swego seniora Robba, zginął również narzeczony Alys i jego ojciec, a w bitwie w Zielonych Widłach Harrion został wzięty do niewoli. Po bitwie załamany lord Rickard sprzeciwił się propozycji zawarcia pokoju z Lannisterami, zaproponowanej przez lady Catelyn Stark. Rickard, razem ze wszystkimi lordami Północy i Dorzecza, ogłosił Robba Starka królem Północy i Dorzecza.

Po koronacji Robba, wciąż sprzeciwiał się zawarciu pokoju i pałał tylko rządzą zemsty. Po śmierci narzeczonego Alys Hornwood został bez władcy i pozostawała sprawa sukcesji,. Tymczasowy władca Winterfell, Bran Stark, sam rozważał, czy nie przekazać Hornwood, ponieważ Kastrkowie byli spowinowaceni z Hornwoodami w linii żeńskiej. W czasie ataku na Północ przez Żelaznych Ludzi, kasztelan Karholdu wysłał na wezwanie ser Rodrika Cassela niewielką część swych ludzi, którzy wkrótce zginęli podczas oblężenia Winterfell.

Tymczasem na południ zrozpaczony lord Rickard wciąż towarzyszył swemu królowi. W czasie wyprawy na Krainy Zachodu został dowódcą straży przedniej, brał także udział w Bitwie pod Oxcross, podczas której zabił kuzyna Tywina Lannistera, ser Stafforda Lannistera, którego nabił na kopie.

Tymczasem najstarszy syn lorda Rickarda, Harrion został uwolniony z niewoli w Harrenhal przez lorda Roose'a Boltona. Oddał mu pod dowództwo wszystkich uwolnionych ludzi z Karholdu, następnie Harrion dołączył do Galbarta Glovera i Helmana Tallharta w ich marszu na Duskendale. Bierze także udział w przegranej Bitwie pod Duskendale, gdzie znów dostał się do niewoli.

W tym czasie pewna, że jej synowie zginęli, lady Catelyn Stark uwolniła Jaimego Lannistera, odpowiedzialnego za zabicie dwóch synów Karstarka, co bardzo rozwścieczyło lorda Rickarda. Lord Karstark wyznaczył za jego głowę sowitą nagrodę oraz obiecał rękę swej dziewiczej córki Alys. Rozgoryczenie lorda Krastarka było tak wielkie że zamordował on kuzynów Królobójcy więzionych w Riverrun, Willema Lannistera i Tiona Freya, następnie lord Rickard rozproszył swoich ludzi po całym Dorzeczu w poszukiwaniu Lannistera. Król Robb, nie widząc innego wyboru, skazał na śmierć lorda Karstarka i osobiście go ściął, po zabiciu Rickarda lordem Karholdu stał się wieziony Harrion.

Tymczasem resztki oddziałów Kraholdu stacjonujących w Harrenhal, dostały się pod dowództwo lorda Roose'a Boltona.

Członkowie rodu pod koniec trzeciego stulecia Edytuj

 • Arnolf Karstark – stryj Rickarda, zwany lordem tylko z uprzejmości, tak naprawdę kasztelan Karholdu.
  • Cregan Karstark – pierwszy i najstarszy syn Arnolfa, miał poślubić swą bratanicę Alys, obecnie więziony przez Nocną Straż.
  • Arthor Karstark – drugi syn Arnolfa, ma trzech synów.
   • Trzej synowie Arthora.
  • Jego kilka córek.
  • Trzech pozostałych wnuków.

Historyczni członkowie rodu Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.