FANDOM


Ród Freyów z Przeprawy – jeden z najbardziej wpływowych rodów Dorzecza. Potężni, bogaci i liczni Freyowie są chorążymi rodu Tullych. Ich główna siedziba znajduję się w Bliźniakach. Pan rodu nosi tytuł Lorda Przeprawy. Freyowie od 600 lat strzegą Bliźniaków – każdy, kto chce przekroczyć rzekę, musi płacić myto. Dzięki panowaniu nad najważniejszym mostem na rzece Trident, ród stał się bardzo wpływowy.

Informację ogólne Edytuj

Herbem rodu Freyów są dwie niebieskie bliźniacze wieże, połączone mostem na srebrnym tle. Ich dewiza pozostaje na razie nieznana. Charakterystyczne w wyglądzie członków rodu jest dziedziczenie wyglądu po wspólnym przodku, Walderze. Poprzysięgli służbę Riverrun, lecz nie zawsze pilnie wypełniali ten obowiązek, pomimo tego byli uważani za jednych z najpotężniejszych chorążych rodu Tullych.

Historia Edytuj

Początki Edytuj

Ród Frey istnieje od 600 lat. Ich powstanie wiąże się ze zbudowaniem kamiennego mostu na Zielonych Widłach, który budowany był przez trzy pokolenia Frey'ow. Następnie Frey'owie aby strzec mostu i żeby nikt nie przekroczył rzeki bez ich pozwolenia, zbudowali swoją twierdzę – dwie wieże, zwane Bliźniakami. Każdy kto chciał przejść przez rzekę musiał płacić myto lordowi Przeprawy, przez to stali się bardzo wpływowi i znacząco się wzbogacili.

Epoka Targaryenów Edytuj

W czasie Podboju ród Frey zbuntował się razem z innymi lordami Dorzecza przeciwko królowi Harrenowi Czarnemu, po zakończeniu walk przysięgli wierność rodowi Tullych, stając się jednym z potężniejszych chorążych Riverrun. Największymi i zagorzałymi wrogami Freyów jest Ród Reed ze Przesmyku, chorąży rodu Stark, Freyowie zawsze nimi gardzili i z tego powodu nazywali ich błotniakami i żabojadami.

Przez lata lord Walder Frey starał się polepszyć pozycje rodu. Kilkukrotnie próbował spowinowacić swój ród z wielkimi rodami Westeros, wielokrotnie wysyłał propozycje mariażu do lorda Hostera Tully’ego, jednak zawsze spotykał się z odmową. Prawdziwym osiągnięciem był jednak ślub jego drugiego syna ser Emmona Freya z Genną Lannister, która była siostrą lorda Tywina Lannistera. Małżeństwo to jednak nie zbliżyło rodów, chociaż dzieci Genny bardzo związały się z Lannisterami.

Rebelia Roberta Baratheona Edytuj

Podczas Rebelii Roberta Baratheona Freyowie walczyli po stronie buntowników w czasie Bitwy nad Tridentem. Frey'owie pojawili się dopiero po bitwie, przez co od tamtej pory lord Hoster Tully jak i wielu innych lordów zawsze zwali lorda Waldera „lordem Freyem Spóźnionym”.

Pod Berłem Baratheonów Edytuj

Po zakończeniu rebelii lord Walder wciąż próbował poprawić swoją sytuację, znów wysyłając propozycje mariażu do Riverrun, jednak nadal spotykał się z odmową. Przez te wszystkie lata Freyowie związali się z mniejszymi rodami takimi jak Swann, Royce, Hunter, Beesbury, Brax. Jedynym znaczącym osiągnięciem było małżeństwo Emmona i Genny. Lord Walder zaproponował Jonowi Arrynowi, że weźmie na wychowanie jego syna, Roberta Arryna, a on weźmie dwóch jego wnuków, jednak lord Jon odmówił, informując Waldera, że jego syn popłynie na wychowanie na Smoczą Skałę.

Udział w Wojnie Pięciu Królów Edytuj

Kiedy Edmure Tully zwołał swoje chorągwie, Freyowie zebrali swoje siły, jednak nie wyruszyli aby wspomóc lorda. Zamiast tego zebrali jeszcze więcej żołnierzy i zamknęli się w Bliźniakach. Ich armia liczyła cztery tysiące ludzi, a Freyowie nie byli pewni po czyjej stronie się opowiedzą.

Lord Walder Frey poparł pretensje króla północy w Wojnie Pięciu Królów tylko pod warunkiem, że Robb Stark zgodzi się po wojnie poślubić którąś z jego córek lub wnuczek, przyjąć dwóch jego wnuków jako podopiecznych w Winterfell (Małego Waldera Freya i Dużego Waldera Freya), jego syn Olyvar Frey zostanie jego giermkiem, a jeżeli Arya Stark wróci cała na północ poślubi Elmara Freya. Freyowie oddają całe swoje siły do dyspozycji Robba 3600 ludzi, lord Walder pozostawia sobie 400 do obrony Bliźniaków, lady Catelyn Stark która negocjowała i znała lorda Waldera oraz mu nie ufała zasugerowała aby jej syn postawił w Bliźniczkach 400 ludzi pod komendą kogoś lojalnego, Robb decyduje się na pozostawienie lorda Helman Tallhart.

Pomimo że ród Frey dołączył do Młodego Wilka, drugi syn Waldera ser Emmon Frey który był żonaty z siostrą lorda Tywina, walczy po stronie Lannisterów a razem z nim jego synowie, Freyowie walczący lub popierający Lannisterów to ser Cleos Frey oraz jego dwaj synowie mieszkający na zachodzie Tywin Frey i Willem Frey, ser Lyonel Frey, Tion Frey służący jako giermek i Czerwony Walder Frey, również służący jako giermek.

Freyowie walczyli w wielu bitwach dając Młodemu Wilkowi dużo żołnierzy, w Bitwie nad Zielonymi Widłami czterech z nich zostaje wziętych do niewoli, w wyprawie do Riverrun towarzyszy wielu Frey w tym dziedzic Bliźniaków ser Stevron Frey oraz nowy giermek Robba Olyvar Frey który staje się również jego osobistym strażnikiem i ser Perwyn Frey. W trakcie bitwy Obozów zostaje wzięty do niewoli dwóch Frey którzy walczyli po stronie Lannisterów, najstarszy syn Emmona ser Cleos Frey i jego brat giermek Tion Frey. W trakcie bitwy pod Oxcross zginął dziedzic Bliźniaków sympatyzujący z Robbem ser Stevron Frey. W czasie walk lordowi Walderowi udało się wydać swoją wnuczkę Grubą Waldę Frey, za lorda Roose Boltona, chorążego Robba i dowódcę większości sił północy, została wybrana tylko dlatego, że lord Frey obiecał za córkę Boltonowi tyle złota ile waży. Po śmierci Stevrona dziedzicem Bliźniaków zostaje jego najstarszy syn ser Ryman Frey. W tym czasie wnukowie lorda Waldera: Mały Walder Frey i Duży Walder Frey, przebywają w Winterfell jako wychowankowie lady Catelyn Stark, pod okiem tymczasowego władcy północy Brana Starka, w czasie oblężenia i zniszczeni Winterfell przez Ramsaya Snowa zostają zabrani do Dreadfort. Kiedy Króla Północy złamał obietnice i poślubił Jeyne Westerling spowodowało że Freyowie odstąpili od walk i potajemnie weszli w sojusz z Lannisterami i spisek z Boltonami mający na celu wyeliminowanie króla Północy, od Robba odchodzą wszyscy Freywie zostaje jednak przy nim tylko jego giermek Olyvar Frey który zaprzyjaźnił się z Robbem, w końcu jego rodzina zmusza go do opuszczenia Robba. Młody Wilk chciał odzyskać poparcie Frey'ów i z ich pomocą odzyskać utraconą północ, aranżując ślub klika mariażów proponując jednego z Manderylych oraz dwóch Umeberów a w końcu swego wuja lorda Edmure’a Tully’ego z córką lorda Waldera Roslin Frey. Podczas wesela wyszło na jaw, że przeciw Robbowi zawiązał się spisek. Ludzie Waldera Freya z pomocą ludzi Roose’a Boltona zabili Młodego Króla, jego matkę, większość gości, wszystkich jego osobistych strażników i większość jego żołnierzy. Wydarzenie to nazwano później Krwawymi Godami.

W Krwawych Godach nie biorą udział: Olyvar Frey dawny giermek Robba, jego brat Perwyn Frey i Alesander Frey.

Po Krawawych Godach Freyowie pomagają Lannisterom w zdławieniu pozostałych punktów oporu.

Na mocy ugody z Lannisterami, Riverrun siedziba Tullych ma zostać przekazana spowinowaconemu z Lannisterami Emmonowi Freyowi, a ser Daven Lannister ma poślubić jedną z córkę lorda Waldera, a ser Lancel Lannister ma poślubić Amerei Frey która ma dać mu prawa do Darry, a Joy Hill jednego z jego naturalnych synów, lord Walder mając za zakładnika Edmurego Tullego wysyła swego spadkobierce ser Rymana Freya razem z jego synem Edwynem Freyem i Walderem Riversem, do Rivenrrun gdzie 2000 ludzi zaczyna oblężenie zamku aby potwierdzić prawa Emmona do niego, Czarny Walder Frey rusza na Seagard i rozpoczyna oblężenie, grozi zabiciem Patrek Mallister dziedzica lorda Mallistera, pojmanego na Krwawych Godach, ta groźba przekonuje lorda Jasona Mallistera do podana się Żelaznemu Tronowi, natomiast kolejne 2000 ludzi zostaje wysłane razem z nowym Namiestnikiem Północy Rosssem Boltonem na Północ aby potwierdzić jego prawa do Winterfell i wspomóc go, razem z nim na północ odjeżdżają ser Hosteen Frey i Aenys Frey, lord Walder kontaktuje się z Manderly proponując małżeństwo z dwiema wnuczka lorda Manderlyego, Wynafrydy Manderly i Wyllą Manderly, wysyła do Białego Portu Jareda Freya, Symonda Freya i Rhaegara Freya aby przekonali Manderlyego do przyłączenia się do Lannisterów, po mimo że na Krwawych Godach Freyowie zamordowali syna lorda Manderlyego ser Wendela Manderly'ego. W Darry nowej siedzibie lorda Lancela Freyowie stanowią ogromną część gospodarstwa domowego.

Członkowie rodu pod koniec trzeciego stulecia Edytuj

Potomkowie lorda Waldera Edytuj

Z Perrą Royce Edytuj

 • Ser Aenys Frey – trzeci syn lorda Waldera, rycerz, żonaty z Tyaną Wylde, zabity przez ludzi Morsa Umbera.
  • Aegon Frey – pierworodny Aenysa, zwany Zrodzonym z Krwi, wyjęty spod prawa bandyta.
  • Rhaegar Frey – drugi syn Aenysa, jego spadkobierca, żonaty z Jeyne Beesbury. Pierwszy z trzech „zaginionych Freyów”.
   • Robert Frey – pierworodny Rhaegara, trzynastoletni chłopiec.
   • Biała Walda Frey – drugie dziecko i jedyna córka Rhaegara, dziewięcioletnia dziewczynka.
   • Jonos Frey – trzecie dziecko i drugi syn Rhaegara, ośmioletni chłopiec.
 • Lady Perriane Frey – pierwsza córka i czwarte dziecko lorda Waldera, a także jedyna córka z jego pierwszego małżeństwa, żona ser Leslyna Haigha.

Z Cyrenną Swann Edytuj

 • Ser Jared Frey – piąte dziecko i czwarty syn lorda Waldera, najstarszy syn ze związku z Cyrennie. Drugi z trzech „zaginionych Freyów”.
 • Septon Luceon Frey – szóste dziecko i piąty syn lorda Waldera, drugi syn urodzony z drugiego małżeństwa, septon służący w Wielkim Sepcie Baelora.

Z Amarei Crakehall Edytuj

 • Ser Hosteen Frey – siódme dziecko i szósty syn lord Waldera, pierwszy ze związku z Amarei Crakehall, rycerz, najsilniejszy ze wszystkich synów lorda Waldera, żonaty z Belleną Hawick.
  • Ser Arwood Frey – pierworodny Hosteena, żonaty z Ryellą Royce.
   • Ryella Frey – pierwsza córka Arwooda, pięcioletnia dziewczynka.
   • Androw Frey – drugie dziecko i pierwszy syn Arwooda, brat bliźniak Alyna, trzyletni chłopiec.
   • Alyn Frey – trzecie dziecko i drugi syn, brat bliźniak Androwa, trzyletni chłopiec.
   • Hostella Frey – czwarte dziecko i druga córka Arwooda.
 • Symond Frey – dziewiąte dziecko i siódmy syn lorda Waldera, trzeci dzieci i drugi syn ze związku z Amarei Crakehall, żonaty z Betharios z Braavos. Ostatni z trzech „zaginionych Freyów”.
  • Alesander Frey – pierworodny Symonda, bard.
  • Alyx Frey – drugie dziecko i pierwsza córka Symonda, siedemnastoletnia panna.
  • Bradamar Frey – trzecie dziecko i drugi syn Symonda, jego następca i dziedzic, dziesięcioletni chłopiec. Oddany na wychowanie do Braavos pod opiekę tamtejszego kupca, Oroda Tendyrisa.
 • Ser Danwell Frey – dziesiąte dziecko i ósmy syn lorda Waldera, czwarte dziecko i trzeci syn ze związku z Amarei Crakehall, rycerz, żonaty z Wynafrei Whent.
  • kilkoro dzieci martwo urodzonych
 • Ser Geremy Frey – dwunaste dziecko i dziesiąty syn lorda Waldera, piąty syn i szóste dziecko ze zwiąsku z Amarei Crakehall, rycerz, utonął w rzece. Był żonaty z Carolei Waynwood.
  • Sandor Frey – pierwszy syn i pierworodny Geremy’ego, giermek, dwunastoletni chłopiec.
  • Cynthea Frey – drugie dziecko i jedyna córka Geremy’ego, podopieczna swej krewnej Anyi Waynwood.
 • Ser Raymund Frey – trzynaste dziecko i jedynaty syn lorda Waldera, szósty syn i siódem dziecko ze zwiąsku z Amarei Crakehall, żonaty z Beony Beesbury.
  • Robert Frey – pierwszy syn i pierworodny Raymunda, szkolony na maestera.
  • Malwyn Frey – drugi syn Raymunda, szkolony na alchemika w Lys.
  • Serra Frey – trzecie dziecko i pierwsza córka Raymunda, siostra bliźniaczka Sarry, czternastoletnia panna.
  • Sarra Frey – czwarte dziecko i druga córka Raymunda, siostra bliźniaczka Serry, czternastoletnia panna.
  • Cersei Frey – piąte dziecko i trzecia córka Raymunda, zwana Pszczółką, sześcioletnia dziewczynka.
  • Tywin Frey – szóste dziecko i trzeci syn Raymunda, brat blizniak Jaimego.
  • Jaime Frey – siódem dzieco i czwary syn Raymunda, brat blizniak Tywina.

Z Alyssą Blackwood Edytuj

 • Lothar Frey – czternaste dziecko i dwunasty syn lorda Waldera, pierwszy urodzony ze zwiąsku a Alyssą Blackwood, zwany Kulawym Lotharem, żonaty z Leonellą Lefford. Zarządca Bliźniaków.
  • Tysana Frey – pierwsza córka Lothara, siedemnastoletnia dziewczyna.
  • Walda Frey – druga córka Lothara, czternastoletnia dziewczyna.
  • Emberlei Frey – trzecia córka Lothara, dwuletnia dziewczynka.
  • Leana Frey – czwarta córka lothara, niemowlak.
 • Ser Whalen Frey – szesnaste dziecko i czternasty syn lorda Waldera, rycerz, trzci syn ze zwiąsku z Alyssą Blackwood, żonaty z Sylwą Paege.
  • Hoster Frey – pierwszy syn i pierworodny Whalena, giermek, dwunastoletni.
  • Merianne Frey – drugie dziecko i jedyna córka, zwana Merry, jedenastoletnia.
 • Lady Moria Frey – siedemnaste dziecko i trzecia córka lorda Waldera, perwsza córka i czwarte dziecko ze związku z Alyssą Blackwood, żona ser Flemeta Braxa.
  • Robert Brax – pierworodny syn i dziedzic Flementa i Moryi.
  • Walder Brax – drugi syn Flementa i Moryawy, nazwany na cześć dziadka.
  • Jon Brax – trzeci syn Flementa i Moryawy.
 • Tyta Frey – osiemnaste dziecko i czwarta córka lorda Waldera, druga córka i piąte dziecko ze związku z Alyssą Blackwood, niezamężna, nazywana Tytą Dziewicą.

Z Sarylą Whent Edytuj

 • bez potomstwa

Z Bethany Rosby Edytuj

 • Ser Perwyn Frey – dziewiętnaste dziecko i piętnasty syn lorda Waldera, najstarszy syn ze związku z Bethany Rosby, rycerz.
 • Ser Benfrey Frey – dwudzieste dziecko i szesnasty syn lorda Waldera, drugi syn ze związku Bethany Rosby.
  • Lady Jyanna Frey – kuzynka głównej linii Freyów, żona Benfreya.
   • Della Frey – jedyna córka Benfreya, zwana Głuchą Dellą, trzynastoletnia dziewczyna.
   • Osmund Frey – ich jedyny syn, dwuletni chłopiec.
 • Willamen Frey – dwudzieste pierwsze dziecko i siedemnasty syn lorda Waldera, i trzeci syn ze związku z Bethany Rosby, maester.
 • Olyvar Frey – dwudzieste drugie dziecko i osiemnasty syn lorda Waldera, czwarty z syn ze związku z Bethany Rosby, giermek króla Robba Starka.
 • Lady Roslin Frey – dwudzieste trzecie dziecko i piąta córka lorda Waldera, żona ser Edmure’a Tully’ego, będąca w ciąży.

Z Annarą Farring Edytuj

 • Arwyn Frey – dwudzieste czwarte dziecko i szósta córka lorda Waldera, pierwsza córka i dziecko ze związku z Annarą Farring, czternastoletnia panna.
 • Wendel Frey – dwudzieste piąte dziecko i dziewiętnasty syn lorda Waldera, drugie dziecko i pierwszy syn ze związku z Annarą Farring, oddany na wychowanie jako paź do Seagardu.
 • Colmar Frey – dwudzieste szóste dziecko i dwudziesty syn lorda Waldera, trzeci dziecko i drugi syn ze związku z Annarą Farring, obiecany wierze jako kapłan.
 • Waltyr Frey – dwudzieste siódme dziecko i dwudziesty pierwszy syn lorda Waldera, czwarte dziecko i trzeci syn ze związku z Annarą Farring zwany Tyrem, dziesięcioletni chłopiec.
 • Elmar Frey – dwudzieste ósme dziecko i dwudziesty drugi syn lorda Waldera, piąte dziecko i czwarty syn ze związku z Annarą Farring, niegdyś zaręczony z Aryą Stark, dziesięcioletni chłopiec, giermek Roose Boltona.
 • Shirei Frey – dwudzieste dziewiąte dziecko i siódma córka lorda Waldera, szóste dziecko i druga córka ze związku z Annarą Faring,, sześcioletnia dziewczynka.

Z Joyeuse Erenford Edytuj

 • na razie bez potomstwa

Z nieznanymi kobietami Edytuj

Zaprzysięgłe Rody Edytuj


Wielkie rody Westeros
Krainy korony Lannister  Dom Lannister
Krainy burzy Baratheon  Dom Baratheon
Dorzecze Frey  Dom Frey
Żelazne Wyspy Greyjoy  Dom Greyjoy
Północ Stark  Dom Stark
Dolina Arryn  Dom Arryn
Reach
Dorne
Krainy zachodu Lannister  Dom Lannister
Na wygnaniu Targaryen  Dom TargaryenTully  Dom Tully
Wygasłe Baratheon ze Smoczej Skały  Stannis Baratheon Main ShieldBaratheon z Królewskiej Przystani  Dom Baratheon z Królewskiej PrzystaniBolton  Dom BoltonCasterlyDurrandon  Dom BaratheonGardener  House-Gardener-Main-ShieldHoare  House-Hoare-Main-ShieldMartell  Dom MartellMudd  House-Mudd-ShieldJustmanTyrell  Dom Tyrell
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.