FANDOM


m (Literówki)
Linia 23: Linia 23:
   
 
==Lista znanych Boltonów ==
 
==Lista znanych Boltonów ==
* [[Roose Bolton]] - Lord [[Dreadfort |Dreadfort]], [[Namiestnik Północy]], zdradził swego króla i zabił go, w zamian otrzymał władzę nad Północą
+
* [[Roose Bolton]] - Lord [[Dreadfort |Dreadfort]], [[Namiestnik Północy]], zdradził swego króla i zabił go, w zamian otrzymał władzę nad Północą.
* Pierwsza nie znana żona, bez potomstwa.
+
** Pierwsza nieznana żona, bez potomstwa.
* [[Bethany Bolton]] z [[Ród Ryswell|Rodu Ryswell]] - Druga żona Roosa, zmarła na gorączkę.
+
** [[Bethany Bolton]] z [[Ród Ryswell|Rodu Ryswell]] - Druga żona Roose'a, zmarła na gorączkę.
* [[Domeric Bolton]] - Jedyny syn spadkobierca Roosa, otruty przez własnego bękarciego brata.
+
*** [[Domeric Bolton]] - Jedyny syn i spadkobierca Roose'a, otruty przez własnego bękarciego brata.
* [[Walda Frey|Walda Bolton]] z [[Ród Frey|Rodu Frey]] - Trzecia żona Roosa, zwana grubą Waldą.
+
** [[Walda Frey|Walda Bolton]] z [[Ród Frey|Rodu Frey]] - Trzecia żona Roose'a, zwana Grubą Waldą.
* [[Ramsay Snow|Ramsay Snow/Bolton]] - Bękart Roosa, i jego spadkobierca, uznany za Boltona przez króla [[Tommen I Baratheon]]. Lord [[Horwood]] i [[Winterfell]].
+
* [[Donella Hornwood|Donella Hornwood]] - Wdowa i pani [[Horwood]], zmuszona do małżeństwa z Ramsaym, następnie zagłodzona w wieży.
+
* [[Ramsay Snow|Ramsay Snow/Bolton]] - Bękart Roose'a i jego spadkobierca, uznany za Boltona przez króla [[Tommen I Baratheon|Tommena I Baratheona]]. Lord [[Hornwood]] i [[Winterfell]].
  +
** [[Donella Hornwood]] - Wdowa i pani [[Hornwood]], zmuszona do małżeństwa z Ramsay'em, następnie zagłodzona w wieży.
 
==Chorążowie ==
 
==Chorążowie ==
* [[Ród Ryswell]]
+
* [[Ród Ryswell|Ród Ryswell.]]
* [[Ród Dustin |Ród Dustin]] z [[Barrowton]]
+
* [[Ród Dustin |Ród Dustin]] z [[Barrowton|Barrowton.]]
Po śmierci króla [[Robb Stark|Robba Starka]], wiele rodów z północy dawnych chorążych starków przekonanych że wszyscy członkowie rodu Stark nie żyją przeszli na stronę Boltonów.
+
Po śmierci króla [[Robb Stark|Robba Starka]], wiele rodów z Północy i dawnych chorążych Starków, przekonanych że wszyscy członkowie rodu Stark nie żyją, przeszli na stronę Boltonów.
 
==Galeria==
 
==Galeria==
 
<gallery captionalign="center" orientation="landscape">
 
<gallery captionalign="center" orientation="landscape">

Wersja z 16:35, mar 20, 2014

Szablon:Infobox Ród/Dom Bolton - szlachecka rodzina z Północy, której głową jest okrutny Roose Bolton. Dawni chorążowie Domu Stark. Po swojej zdradzie dom objął urząd Namiestnika Północy i Lorda Winterfell oraz został podniesiony do rangi Domu Rządzącego Północą.  

Informacje ogólne 

Siedzibą rodu Boltonów jest zamek Dreadfort. W herbie mają obdartego ze skóry człowieka na zakrwawionym polu. Boltonowie od wieków słyną z okrucieństwa. Często obdzierali ludzi ze skóry i podobno nosili je jako szaty. Dewiza rodu brzmi: Nasze ostrza są ostre.  

Historia

Boltonowie przez lata władali Dreadfort walcząc ze Starkami. Doszło nawet do tego, że jednego z nich w brutalny sposób obdarli ze skóry. Dopiero tysiąc lat przez Wojną Pięciu Królów ugięli kolona przed Starkami. Nigdy do końca nie przestrzegali ich praw. Wciąż stosują prawo pierwszej nocy jednako nie oficjalnie z powodu groźby interwencji Starków.

Rebelia Roberta Barathona

W czasie Rebelii Roberta Baratheona lord Dreadfort, Roose Bolton zapewnił lordowi Eddardowi Starkowi dużo żołnierzy i wyruszył razem z nim na południe. Bolton walczył we wszystkich ważniejszych bitwach, odznaczając się w nich niezwykłym okrucieństwem. Po bitwie nad Tridentem i schwytaniu do niewoli Barristana Selmy'ego, Lorda Dowódcy Gwardii Królewskiej, Roose namawiał Roberta i Eddarda do zabicia go, jednak oni oszczędzili Selmy'ego.

Wojna Pięciu Królów

Kiedy Lord Robb Stark wezwał do walki swoje chorągwie, Roose odpowiedział na jego wezwanie i stawił się w Winterfell zostawiając w Dreadfort swego bękarta i dziedzica. Roose opuścił Północ razem z armią Robba, a kiedy armia dotarła pod Bliźniaki, Młody Wilk pozyskał do swej sprawy Ród Frey i podzielił swoje siły na dwie cześci. Kawalerię miał poprowadzić osobiście, a piechotę oddał pod dowództwo Roose'a, aby ten przekroczył Zielone Widły i odwrócił uwagę Tywina Lannistera i jego żołnierzy. Bolton dowodził w przegranej Bitwie nad Zielonymi Widłami, jednak udało mu się uciec z pola walki i wycofać do Bliźniaków. Po klęsce stał się jeszcze bardziej ostrożny.

Przebywając w Bliźniakach i w bliskim otoczeniu Frey'ów, nadarzyła się okazja do mariażu. Roose wiziął sobie trzecią żonę, Waldę Frey, zwaną Grubą Waldą. To małżeństwo zapewniło mu poparcie rodu Frey.

Tymczasem bękart Roose'a, Ramsay Snow, który był kasztelanem Dreadfort chcąc powiększyć ziemie należące do jego rodu, poślubił Donellę Hornwood, wdowę po lordzie Halysie Hornwood'zie. Korzystając z tego, że ich dziedzic nie żyje, Ramsay zmusił Donellę do małżeństwa i stał się lordem Hornwood, po czym zamknął ją w wieży, gdzie zmarła z głodu. Wkrótce do Dreadfort przybył ser Rodrik Cassel z zadaniem wymierzenia sprawiedliwości bękartowi. Ramsay rozkazał przebrać się swemu słudze Fetorowi w jego ubrania a on w jego, przez co Fetor został powieszony jako bękart Boltona, a prawdziwego Ramsay'a wzięto do Winterfell, gdzie miał odpowiedzieć za współpracę z bękartem.

Ramsay odzyskał wolność, kiedy Winterfell zajęli Żelaźni Ludzie pod dowództwem Theona Greyjoya. Przekonał Theona, że Starkowie to jego wrogowie i został nowym doradcą księcia. Kiedy Theonowi zaczęli zagrażać lordowie Północy ten zaproponował, że sprowadzi dla niego obrońców. Greyjoy zgodził się i dał Ramsay'owi nieco złota na wynajem ludzi. Bolton przedostał się do Dreadfort, zebrał ludzi i wrócił do Winterfell, gdzie zastał dwutysięczną armię ser Rodrika Cassela. Dzięki zaskoczeniu ludzie z Dreadfort pokonali dwa razy liczniejszego przeciwnika, a Ramsay osobiście uciął rękę ser Rodrika. Jego ludzie zabili Cley'a Cerwyn'a i Leobalda Tallharta, a ich ciała przyniesiono pod mur zamku jako dowód lojalności. Theon zaufał im i wpuścił do zamku; Ramsay jednak zabił wszystkich Żelaznych Ludzi i mężczyzn w Winterfell, a kobiety i Theona uprowadził do Dreadfort.

Następnie walczył z Manderlymi o Hornowood, ponieważ żona Hornwooda należała od ich rodu.

Lista znanych Boltonów

Chorążowie

Po śmierci króla Robba Starka, wiele rodów z Północy i dawnych chorążych Starków, przekonanych że wszyscy członkowie rodu Stark nie żyją, przeszli na stronę Boltonów.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.