FANDOM


Szablon:Infobox Dom Baratheon ze Smoczej Skały - odłam Domu Baratheonów. Został założony przez Stannisa Baratheona, kiedy ten zdobył Smoczą Skałę.

Historia

Ród powstał pod koniec Rebelii Roberta Baratheona, czyli w 284AL, kiedy to brat Króla Roberta, Stannis Baratheon, zdobył w jego imieniu Smoczą Skałę, na której ukrywali się ostatni Targaryenowie. Król Robert w nagrodę przyznał Stannisowi twierdzę Targaryenów. Od czasów starej dynastii władcą Smoczej Skały był dziedzic króla. Robert uczynił dziedzicem Stannisa; powodem pozostawienia go na Skale była również obawa, że syn Szalonego Króla, Viserys Targaryen, spróbuje powrócić do Westeros, aby odzyskać tron. Na taką ewentualność potrzebny był ktoś całkowicie lojalny względem Roberta oraz również utalentowany militarnie - taką osobą był właśnie Stannis.

Stannis nie był jednak zadowolony z takiej nagrody; co prawda został dziedzicem Żelaznego Tronu, ale tylko do czasu kiedy Robertowi nie narodzi się syn. Poza tym został pozbawiony znacznie bogatszej, rodowej siedziby rodu Baratheonów - Końca Burzy, którą we władanie objął młodszy brat Stannisa, Renly Baratheon.

Stannis wkrótce został powołany do małej rady jako Admirał Floty. W czasie Rebelii Balona Greyjoya dowodził flotą królewską i razem ze swym dawnym przeciwnikiem z czasów Rebelii Roberta, Paxterem Redwynem, rozbił Żelazną Flotę Victariona Greyjoy'a.

W 287AL Stannis ożenił się z Selyse Florent; tym samym spowinowacił się z silnym i ambitnym rodem Florent. W czasie wesela doszło do skandalu - król Robert przespał się z Deleną Florent i z tego związku narodził się Edric Storm. Stannis uznał, że przez to pohańbił ród żony i wysłał Edrica do Końca Burzy, do swego brata, aby ten się nim zaopiekował. Po wpływem żony przyjął na służbę jej wuja, Axella Florenta jako kasztelana Smoczej Skały, natomiast swoim doradcą uczynił Davosa Seawortha, który w czasie Rebelii Roberta uratował od śmierci głodowej garnizon Końca Burzy. Innym doradcą Stannisa był jego dawny wychowawca, maester z Końca Burzy, Cressen, który przybył z nim na Skałę aby służyć mu dobrą radą.

Głównym problemem Stannisa jest jego dziedzictwo. Nie udało mu się spłodzić żadnego syna, tylko jedną córkę - Shireen Baratheon, która o mały włos nie zmarła na szarą łuszczycę. Po chorobie pozostała jej brzydka pamiątka w postaci złuszczonej skóry na twarzy. Ponieważ Stannis nie posiada dziedziców prócz córki, która w spadku otrzyma zapewne tylko jego tytuły, dziedzicem rodu Baratheonów teoretycznie jest Edric Storm, jedyny uznany bękart króla Roberta.


Dwór Króla Stannisa

Ludzie i domownicy Smoczej Skały

Rycerze i Lordowie

Chorążowie

Chorążowie ze Smoczej Skały

Chorążowie z Końca Burzy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.