FANDOM


The Neck

Lokalizacja Przesmyku.

Przesmyk (ang. The Neck) – nazwa nadana najwęższemu miejscu kontynentu Westeros, gdzie biegnie granica między Północą a Dorzeczem. Jest to region składający się z bagien i mokradeł i jest kontrolowany przez ród Reed z ich ruchomej fortecy, Strażnicy nad Szarą Wodą. Ludzie Przesmyku bywają drobni, noszą przy sobie trójzęby i sieci, których używają w walce, a w Westeros znani są jako „zjadacze żab”.

Geografia Edytuj

S04E8 - Moat Cailin - distant view

Widok na Fosę Cailin.

Przesmyk obejmuje około 300 mil (ok. 480 km) od Fosy Cailin do Bliźniaków. Na wschodzie leży morze, a na zachód – lasy. Biegnie przezeń Królewski Trakt (grobla). Podróż z południa na północ oznacza sporo dni i nocy spędzonych na pełnych komarów bagnach, co odstrasza niektórych podróżnych i zachęca ich do podróży przez morze. Grobla jest jedyną realną i bezpieczną trasą dla maszerującej armii, a także zmusza ją do przejścia Fosy Cailin, tworzącej bardzo skuteczną barierę, która chroni Północ przed inwazją od tysiącleci. Jedynym sposobem dla okupanta, by ominąć Fosę, jest zdobyć poparcie Reedów, którzy mają ogromna wiedzę o ścieżkach i traktach Przesmyku; biorąc jednak pod uwagę ich silne powiązania ze Starkami, jest to mało prawdopodobne.

Ludność Edytuj

Według legendy, po tym jak dzieci lasu zniszczyły Ramię Dorne, by zatrzymać inwazję Pierwszych Ludzi, opuściły południową część kontynentu i wycofały do Przesmyku. Próbowały jednak powtórzyć wyczyn łamiąc kontynent wzdłuż, lecz nie udało im się i nisko położone obszary zostały zalane, tworząc bagna i mokradła. Choć nie powiodło się oddzielenie Północy od reszty lądu, ten akt mógł przekonać Pierwszych Ludzi do porzucenia wojny i rozpoczęcia negocjacji, co ostatecznie doprowadziło do zawarcia Paktu.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.