FANDOM


Północ (ang. The North) – jeden istotnych obszarów Westeros, a niegdyś, przed Podbojem, suwerenne królestwo. Region obejmuje cały obszar na południe od Muru i na północ od Przesmyku. Północą od tysięcy lat włada ród Starków z ich siedziby Winterfell. Inne rody zamieszkujące region to m.in. Bolton, Umber, Karstark i Manderly. Bękarty urodzone na Północy dostają nazwisko Snow.

Historia Edytuj

Czasy Pierwszych Ludzi Edytuj

---

Królowie Zimy Edytuj

---

Epoka Targaryenów Edytuj

Distant Winterfell

Podróżnicy po Północy, w tle zamek Winterfell.

Po Podboju, Północ stała się częścią Siedmiu Królestw, ale Starkowie zachowali władze zwierzchniczą w imieniu Żelaznego Tronu na ziemiach od Muru aż po Przesmyk. Do domu Stark zostały również przydzielone dwie nowe domeny, lorda Winterfell i Namiestnika Północy.

Po śmierci króla Jaehaerysa I Targaryena, w sprawie sukcesji Żelaznego Tronu na zjeździe w Harrenhal Północ opowiedziała się za kandydaturą najstarszej wnuczki Jaehaerysa, Rhaenys Targaryen. Starkowie popierani byli przez swych chorążych, Dustinów i Manderlych, jednak przegrali, a królem został Viserys I Targaryen.

W czasie Tańca ze smokami, lord Cregan Stark i wszyscy jego chorążowie poprali sprawę królowej Rhaenyry Targaryen i dołączyli do Czarnych.

Rebelia Roberta Baratheona Edytuj

Po morderstwie lorda Rickarda Starka i jego pierworodnego syna Brandona, ciężar rządów spadł na Eddarda Starka. Znajdował się on wtedy w dolinie Arynnów, gdyż, razem z Robertem Baratheonem, był wychowywany przez Lorda Doliny.

Po otrzymaniu listu od Aerysa, w którym żądał on głów Roberta i Eddarda, Jon Arryn podniósł chorągwie i wysłał swoich podopiecznych do swoich włości, by oni także zebrali wojska.

Pod Berłem Baratheonów Edytuj

---

Królestwo Północy i Dorzecza Edytuj

Po tym, jak Robb Stark koronował się na króla i stworzył własne królestwo, chciał zawrzeć pokój z Żelaznym Tronem, żądając całej prowincji Dorzecza. Podczas gdy król przebywał na południu władza na północy spoczywała w rękach jego młodszego brata, księcia Brana Starka, który korzystając z porad swych doradców z pomocą lorda Białego Portu Wymana Manderly’ego rozpoczął budowę floty Północy oraz bicie własnej monety.

Ludność Edytuj

Północ jest w większości zamieszkana przez potomków Pierwszych Ludzi oraz w mniejszości przez Andalów. Skupiska Andalów największe są w okolicach najludniejszego miasta Północy i jednego z pięciu największych miast Westeros – Białego Portu, góry Północy zamieszkują górskie klany, które ciężkie zimy spędzają w miastach. Na pograniczu Północy i Południa znajduje się Przesmyk, który zamieszkują Błotniacy. Do Północy zalicza się także wyspa Skagos, którą zamieszkują Skagossi, którzy przez resztę Północy są uważani za dzikusów i kanibali.

Północ jest ogromnym obszarem, bardzo nierównomiernie zamieszkałym, ze względu na jałowość gleb, zimny klimat i inne niesprzyjające warunki. Największe skupiska ludzi znajdują się na wschodnim wybrzeżu Północy, najludniejszym regionem jest obszar Białego Portu oraz jego okolice (ze względu na łagodniejszy klimat). Drugim największym skupiskiem ludności jest inne ważne miasto położone niedaleko Krainy Kurhanów – Barrowton. Trzecie największe skupisko ludności to Zimowe Miasto wokół Winterfell – w okresach zimowych i jesiennych pęka w szwach, zamieszkałe przez ludność z gór i innych miejsc Północy, jednak w okresach letnich jest prawie opustoszałe i zamieszkuje je jedynie 1/4 ogólnej liczby mieszkańców w czasie zimy. Pozostała ludność krainy jest bardzo rozproszona, poza wymienionymi skupiskami reszta Północy cierpi na brak ludności. Im bliżej Muru, tym liczba mieszkańców maleje, a ich osiedla robią się coraz rzadsze i coraz bardziej rozproszone. Nowy Dar i Dar Brandona są bardzo słabo zaludnione, tak samo jak ziemie Umberów i Krastarków rozciągające się nad Zatoką Fok.

Gospodarka Edytuj

Klimat Edytuj

Na Północy panuje dość surowy klimat - nie jest tu tak ciepło i słonecznie jak na południu. Jest wilgotno, często niebo zasłaniają chmury. Na północnym krańcu królestwa, w miarę zbliżania się do Muru, pogoda staje się jeszcze ostrzejsza. Cały czas panuje tu zima.

Kultura i zwyczaje Edytuj

Rody i Domy Północy Edytuj

Miasta i Zamki Edytuj

Karhold

Karhold.

Ta strona to zalążek artykułu.
GoT stub biały
Jeśli możesz, rozbuduj go, wprowadzając brakującą zawartość.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.