Orle Gniazdo (ang. Eyrie) – zamek i starożytna siedziba rodu Arryn, jednej z najstarszych linii szlachty Andalów. Jest ono położone w Górach Księżyca, na szczycie znanym jako Olbrzymia Lanca, kilka tysięcy metrów nad dnem doliny. Uważana za nie do zdobycia podczas ataku.

Zamek[edytuj | edytuj kod]

Orle Gniazdo jest najmniejszym z wielkich zamków Westeros, składającym się tylko z siedmiu smukłych, białych wież. Mogą one pomieścić do pięciuset ludzi. Zamek wykonany jest z drobnego białego kamienia. Wieże otaczają znajdujący się w ich środku ogród. Koszary i stajnie są wyrzeźbione w górze. Choć jest to niewielki zamek, spichlerz jest tak duży, jak te znajdujące się w znacznie większych zamkach, takich jak Winterfell. W Wysokiej Hali Arrynów mieści się jadalnia. Jest to długi i skromnie dekorowany hol, o ścianach z białego marmuru. Na końcu holu znajduje się tron Arrynów, zrobiony z czardrzewa. Sala ma wąskie, łukowate okna, pomiędzy którymi są pochodnie. W wielkiej hali, między smukłymi filarami umieszczone są wąskie, wykonane z czardrzewa drzwi, z wyrzeźbionym w nich półksiężycem. Komnata gościnna to sala przyjęć Orlego Gniazda, w której goście otrzymują poczęstunek i ogrzewają się po wspinaczce na Olbrzymią Lancę.

Podniebne cele z zewnątrz.

Najbardziej wysuniętą na wschód z wszystkich siedmiu wież Orlego Gniazda jest Wieża Panny. Z jej balkonu można zobaczyć Dolinę i Olbrzymią Lancę. Podniebne cele to lochy Orlego Gniazda – owiane złą sławą, wydrążone są w stromym zboczu góry, przy czym każda z nich jest otwarta na niebo. Wielu więźniów oszalało przez wycie wiatru oraz zimno i woleli popełnić samobójstwo, skacząc w przepaść.

Fortyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Aby dotrzeć do Orlego Gniazda, armia najeźdźców musiałaby pokonać Krwawą Bramę, strzegącą Górskiego Szlaku, potem zdobyć Księżycowe Bramy znajdujące się na dole góry i ostatecznie wspiąć się na szczyt wąskim szlakiem. W normalnych okolicznościach zajęło by to około pół dnia, a trzeba zaznaczyć też, że wspinająca się armia narażona by była na ataki, będąc w strategicznie gorszym położeniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Orle Gniazdo zostało zbudowane na polecanie królów z rodu Arrynów, wzniesiono je na szczycie Lancy Olbrzyma. Początkowo zamek nie służył jako stała siedziba, tylko jako letnia rezydencja królów gór i dolin, na stałe Arrynowie mieszkali w Bramach Księżycowych, jedynemu wyjściu i wejściu do Orlego Gniazda. Po pewnym czasie Arrynowie zamieszkali na stałe w Gnieździe, jednak ponieważ zawsze na zimę zamek przykrywał śnieg, Arrynowie opuszczali go na ten czas mieszkali w Bramach Księżycowych, zamek trwał opustoszał aż do odwilży, kiedy to Arrynowie wracali na górę.

W czasie podboju Aegona I Zdobywcy, do Orlego Gniazda, wleciała na smoku jedna z sióstr Aegona, Visenya Targaryen i wzięła jako zakładnika króla Doliny, Ronnela Arryna. Kiedy jego matka to zobaczyła, ugięła kolana i poddała się Aegonowi, a młody król, dostał w zamian przejażdżkę na smoku. Po podboju Arrynowie otrzymali domenę Lorda Orlego Gniazda i Namiestnika Wschodu.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.