FANDOM


Serial występuje
To jest artykuł o przywódcy białych wędrowców. Możesz być także zainteresowany legendarnym lordem dowódcą Nocnej Straży, zwanym Królem Nocy.

Nocny Król (ang. Night King) – pierwszy biały wędrowiec oraz ich przywódca, istniejący od czasów Ery Świtu. Jest także władcą nieumarłych upiorów.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Night's-king-creation-605

Liść tworzy Nocnego Króla.

Przed zostaniem pierwszym białym wędrowcem, Nocny Król był jednym z Pierwszych Ludzi, pochwyconym przez dzieci lasu, w tym przez Liść która wbiła w jego serce sztylet ze smoczego szkła, zmieniając kolor całych jego oczu na niebieski i tworząc tym samym pierwszego Innego. Wiele tysięcy lat później mówi Branowi, że jej rasa zrobiła to w celu obrony przed Pierwszymi Ludźmi, którzy najechali wtedy Westeros, wycinając święte gaje i zabijając dzieci lasu. Krótko po stworzeniu biali wędrowcy odwrócili się jednak od swoich stwórców, rozpoczynając Długą Noc[2].

Nocny Król jest postacią legendarną, znaną z nazwy wśród przynajmniej kilku rodów północy[3].

Sezon 4 Edytuj

Nocny Król po raz pierwszy pojawia się w wizji Brana, kiedy komunikuje się on z czardrewnianym drzewem sercem. Doświadcza zalewu obrazów z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości z wydarzeń, w których większości nie brał udziału. Nie pojmuje ich wszystkich. Jeden z tych obrazów jest Nocny Król, który zabiera z lodowego ołtarza ostatniego syna Crastera[4].

White Walker leaders thirteen at temple

Nocny Król podchodzi do ołtarza, na którym leży ostatni syn Crastera.

Po tym jak Rast zostawia ostatniego syna Crastera w Nawiedzonym Lesie, dosiadający nieumarłego konia biały wędrowiec podnosi dziecko i zabiera je do Krain Wiecznej Zimy.

Baby

Nocny Król zmienia dotykiem palca ostatniego syna Crastera w białego wędrowca.

Po dotarciu biały wędrowiec podchodzi do lodowego ołtarza otoczonego kolcami, na którym umieszcza chłopca. W oddali stoi trzynastu odzianych w czerń Innych, którzy przyglądają się. Jeden z nich, stojący w samym centrum, wychodzi z szeregu i zmierza w stronę ołtarza, zatrzymując się i delikatnie biorąc niemowlę w swoje ramiona. Dziecko natychmiastowo się uspokaja, spoglądając na twarz Nocnego Króla, pokrytą koroną rogów. Dotyka palcem wskazującym twarz chłopca, zmieniając kolor całych jego oczu na lodowato niebieskie i blednąc jego skórę[5].

Sezon 5 Edytuj

1508 promo stills 12001692731

Nocny Król wskrzesza armię umarłych podczas masakry w Hardhome.

Nocny Król pojawia się ponownie, kiedy Jon Snow i Tormund Zabójca Olbrzyma koordynują ewakuację Hardhome. Wydaje się dowodzić atakiem lub przynajmniej obserwować wszystko wraz z innymi białymi wędrowcami. Widzi jak jeden z jego oficerów zostaje zgładzony przez Jona Snow przy pomocy Długiego Pazura. Nocny Król patrzy na to z lekkim zainteresowaniem, ponieważ najprawdopodobniej nie wydało mu się, żeby ktokolwiek mógł stawić jakiś znaczący opór. Kiedy Jon, Tormund i pozostali żywi obrońcy odpływają na łodzi, Nocny Król pojawia się w doku i krzyżuje spojrzenie z Lordem Dowódcą. Następnie wznosi ręce, wskrzeszając wszystkich martwych mieszkańców Hardhome jako upiory, wciąż patrząc na odpływającego Jona[6].

Sezon 6 Edytuj

Nocny Król pojawia się w jednej z wizji Brana Starka, w której zostaje przemieniony z człowieka w białego wędrowca przez dzieci lasu, wśród których jest także Liść. Kiedy wizja się kończy, tłumaczy ona młodemu Starkowi, że było to konieczne, ponieważ dzieci lasu toczył wtedy wojnę z Pierwszymi Ludźmi.

Night king the door with bran

Nocy Król chwyta przedramię Brana Starka.

Później Bran podejmuje ryzykowną decyzję, by samodzielnie doświadczyć wizji. Przenosi się do tego samego miejsca, w którym był poprzednio, ale tym razem jest w teraźniejszości. Znajduje tam armię upiorów oraz Nocnego Króla wraz z kilkoma białymi wędrowcami. Kiedy podchodzi bliżej, jest zszokowany odkryciem, że przywódca Innych zdaje sobie sprawę z jego obecności. Bran wybudza się z przerażeniem, kiedy Nocny Król pojawia się nagle tuż obok niego i chwyta jego rękę.

Trójoka wrona mówi, że Nocny Król go dotknął, co Bran potwierdza widząc niebieski znak na swoim przedramieniu. ostatni zielony jasnowidz stwierdza, że z powodu tego oznaczenia przywódca białych wędrowców zna ich dokładne położenie, a jaskinia nie może im już dłużej zapewnić schronienia.

Game-of-thrones-nights-king1

Nocny Król atakuje z armią umarłych jaskinię trójokiej wrony.

Nocny Król i jego armia szybko docierają do jaskini, poprzedzając swoje przybycie aurą zimna, sygnałem dla dzieci lasu i Meery. Dzieci lasu przygotowują swoją obronę poza jaskinią, ale zostają szybko wyparte i są zmuszone do wycofania się do tuneli. Nocny Król wysyła tam upiory, które zabijają większosć dzieci lasu, podczas gdy Bran, Meera i Hodor uciekają w stronę tylnych drzwi. Jeden z białych wędrowców zostaje zniszczony przez włócznię z ostrzem ze smoczego szkła rzuconą przez Meerę. Nocny Król wchodzi do środka i patrzy na wargującą trójoką wronę, po czym go zabija.

Nocny Król wysyła pozostałe upiory w celu zabicia Liść, a także Hodora, który poświęca się, próbując powstrzymać nieumarłych przed dostaniem się dalej poprzez blokowanie drzwi[2].

Kiedy Meera ciągnie nieprzytomnego Brana przez śnieg, doświadcza on wizji z Nocnym Królem przemieniającym syna Crastera, atakującym Hardhome i oznaczającym jego samego swoim znakiem.

Po swoim zwycięstwie w Winterfell i potwierdzeniu przez Cytadelę nadejścia zimy, Jon Snow oznajmia lordom północy i doliny, którzy chcą wrócić do domów po pokonaniu Ramsaya Boltona, aby przygotowali się na zimę. Ostrzega ich, że wojna się nie skończyła – kiedy Cley Cerwyn stwierdza ten fakt z racji, że ród Bolton już nie istnieje – mówiąc, że ich prawdziwym wrogiem jest Nocny Król, który nie będzie czekał na przeminięcie zimowych burz, ponieważ sam je ze sobą sprowadzi[7].

Sezon 7 Edytuj

701-Walkerarmies

Nocny Król prowadzi swoją armię w stronę Muru.

Nocny Król jest ukazany, kiedy prowadzi swoje armie na południe, opuszczając w końcu Krainy Wiecznej Zimy i zmierzając w stronę Muru.

Sansa Stark i Jon Snow omawiają później kwestię tego, kto jest groźniejszym przeciwnikiem – Cersei Lannister czy Nocny Król, a także fakt, że Mur wciąż oddziela ludzkość od białych wędrowców[8].

Na Smoczą Skałę, do Daenerys Targaryen, która rozpoczęła inwazję na Westeros, przybywa Jon Snow. Próbuje ją przekonać do sprzymierzenia się z nim przeciwko armii umarłych, twierdząc że będzie rządziła jedynie cmentarzyskiem, jeśli zaatakuje Nocny Król, będący prawdziwym przeciwnikiem[9].

Jon zabiera Daenerys do jaskiń na Smoczej Skale po tym, jak królowa pozwala jego ludziom wydobywać smocze szkło ze złóż na wyspie. Król Północy pokazuje tam matce smoków starożytne malowidła naścienne wykonane przez dzieci lasu tysiące lat wcześniej, przedstawiające ludzi i dzieci lasu wspólnie walczących przeciwko Innym podczas Długiej Nocy. Jedno z malowideł przedstawia Nocnego Króla przewodzącego białym wędrowcom[10].

Viserion brought down

Nocny Król zabija Viseriona.

Bran Stark przejmuje kontrolę nad stadem kruków i leci nimi za Mur, aby szpiegować armię umarłych. Odnajduje prowadzącego wojska Nocnego Króla, otoczonego przez kilku swoich oficerów. Kiedy przywódca białych wędrowców rzuca spojrzenie na ptactwo, kruki rozpraszają się, a Bran zostaje wyrwany z wargowania. Nalega na maestera Wolkana, aby ten wysłał kruki do lordów Westeros, aby poinformować ich, że Nocny Król zmierza w stronę Wschodniej Strażnicy[11].

Nocny Król jest obecny, kiedy jego upiory walczą z Jonem Snow i jego drużyną, która wyrusza za Mur, aby pochwycić upiora jako dowód dla wielkich lordów Westeros o istnieniu realnego zagrożenia na północy. Pamiętając ich spotkanie w Hardhome, przywódca Innych przez długi czas obserwuje Króla Północy. Kiedy jako odsiecz dla kompanii Jona przybywa Daenerys Targaryen wraz ze swoimi trzema smokami, Nocny Król otrzymuje od jednego ze swoich oficerów lodową włócznię, którą ciska w Viseriona, przeszywając jego szyję.

Night king rides viserion

Nocny Król leci na Viserionie podczas przełamania Muru.

Viserion spada do zamarzniętego jezioro, tonąc w odmętach lodowatej wody. Nocny Król nie spuszcza wzroku ze wściekłego i zrozpaczonego Jona, który chce wezwać białego wędrowca do osobistej walki, ale przywódca Innych dostaje do ręki drugą włócznią. Rzuca nią w stronę Drogona, który w odpowiednim momencie unika pocisku.

Po bitwie upiory wyciągają zwłoki smoka z wody. Nocny Król podchodzi do ciała gada i kładzie swoją dłoń na jego pysku, klęcząc na ziemi. Chwilę później smok zostaje ożywiony – jego oczy otwierają się, mają głęboką, lodowato niebieską barwę[12].

Konni biali wędrowcy doprowadzają armię umarłych przez Nawiedzony Las do Muru, pod Wschodnią Strażnicę nad Morzem Dreszczy. Lecąc na wskrzeszonym Viserionie, Nocny Król tworzy wyłom w Murze, niszcząc zamek i pozwalając swoim hordom dokonać inwazji na Westeros jeszcze raz, kiedy przywódca białych wędrowców leci w stronę północy[13].

Sezon 8 Edytuj

Arya zabija Nocnego Króla

Arya Stark zabija Nocnego Króla

Po zniszczeniu części Muru, armia Nocnego Króla zaatakowała Ostatnie Domostwo, a przywódcę rodu Umberów rozczłonkowali i przybili do ściany w środku świętego symbolu Dzieci lasu. Następnie ruszyli na Winterfell. Dotarli tam w nocy. Na początku bitwy Melisandre zapaliła ogniem bronie Dothraków i ruszyli oni na armię nieumarłych jako pierwsi, lecz chwilę później zostali zniszczeni. Armia Nocnego Króla zalała przeciwników, a następnie ruszyła na pozostałe armie Sojuszu. Nocny Król tworzył ogromną śnieżycę, przez którą ludzie nic nie widzieli. Został pierwszy raz pokazany, gdy Bran wcielił się w wronę i zobaczył, jak dowódca Innych na Viserionie rozkazuje swoim armiom. Następnie zaatakował Jona i Daenerys na smokach, ale podczas walki z tym pierwszym został zrzucony na ziemię. Daenerys Targaryen podleciała do niego i rozkazała Drogonowi, aby zaczął ziać ogniem. Gdy ogień przestał się palić, Nocny Król stał w tym samym miejscu w nienaruszonym stanie, po czym złowrogo się uśmiechnął i prawie trafił ją włócznią. Jon Snow zobaczył, że ma okazję zabić go i zaczął biec w jego stronę. Ale Nocny Król uniósł ręce i wszyscy polegli w bitwie powstali jako upiory i zagrodzili drogę do ich przywódcy Jonowi. Następnie udał się w eskorcie Białych Wędrowców do Bożego Gaju, aby zabić Brana Starka, gdyż w 2 odcinku dowiedzieliśmy się, że celem Nocnego Króla było unicestwienie Trójokiej Wrony, ponieważ chciał on Wiecznej Nocy. Po zabiciu Theona poszedł do Brana, spojrzał na niego przez chwilę i już sięgał po swoją broń, lecz Arya Stark skoczyła mu na plecy. Nocny Król w porę się odwrócił i chwycił ją za gardło, ale puściła ona swój sztylet z valyriańskiej stali, złapała drugą ręką i wbiła w jego brzuch, kończąc tym samym Wielką Wojnę.

Moce i umiejętności Edytuj

Nocny Król posiada wiele nadprzyrodzonych mocy i umiejętności – nie wiadomo obecnie, ile z nich jest dla niego unikalnych, a ile posiadają pozostali biali wędrowcy.

  • Przemienienie w Innego – Nocny Król jest w stanie przeobrazić ludzkie dziecko w białego wędrowca dotykając palcem jego policzka. Skóra dziecka zaczyna wtedy blednąć, a jego oczy robią się niebieskie jak te należące do pozostałych Innych[5].
  • Wskrzeszanie upiorów – Nocny Król potrafi wskrzesić zwłoki ludzi oraz zwierząt. Nie potrzebuje do tego kontaktu fizycznego i może w jednym momencie ożywić tysiące ciał i przemienić je w upiory, unosząc jedynie ręce do góry[6].
  • Gigantyczna siła – chociaż nie widziano go zaangażowanego w walkę wręcz, Nocny Król ma najprawdopodobniej siłę podobną do tej posiadanej przez innych białych wędrowców. Jest na tyle potężny, że potrafi celnie rzucić lodową włócznią z odległości co najmniej mili z siłą wystarczającą do zabicia smoka[6][14].
  • Niszczenie broni – dotyk Nocnego Króla, podobnie jak pozostałych Innych, najprawdopodobniej potrafi zniszczyć każdą zwyczajną broń[6][14].
  • Oznaczanie – Nocny Król potrafi oznaczyć osobę w taki sposób, że zna jej dokładne miejsce pobytu, a żadne zaklęcia ochronne nie mogą go powstrzymać przed schwytaniem oznaczonego. Udowadnia to oznaczając Brana Starka chwilę przed atakiem na jaskinię trójokiej wrony.
  • Pomniejsza kontrola sejsmiczna – Nocny Król potrafi powodować pęknięcia w ziemi.
  • Wykrywanie wargów – przywódca Innych wydaje się być w stanie wyczuć zwierzęta kontrolowane przez warga, jak również zauważa Brana w jego własnej wizji. Nocny Król patrzy na kontrolowane przez młodego Starka kruki, a Bran natychmiastowo przerywa wargowanie. Nie wiadomo, czy Nocny Król potrafi wyczuć Brana ze względu na jego oznaczenie, czy może jest wyczulony na obecnosc każdego warga.
  • Odporność na ogień – podobnie jak pozostali biali wędrowcy, Nocny Król wydaje się być odporny na ogień ze względu na skrajny mróz, którym emanuje. Podczas polowania na upiora bez jakichkolwiek obrażeń przechodzi przez ścianę smoczego ognia, a sama jego obecność powoduje migotanie i gaśnięcie płomieni[12].
  • Ujeżdżanie smoka – pomimo braku powiązań z linią krwi Targaryenów i braku jakiegokolwiek doświadczenia, Nocny Król wydaje się być w pełni zdolny do lotu na smoku bez ryzyka upadku, choć można to przypisać psychicznej kontroli nad nieumarłym Viserionem, którego po śmierci wskrzeszono jako upiora.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża * Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi * Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

* – pojawia się w wizji Brana.

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.