FANDOM


Mroczna Siostra – miecz z valyriańskiej stali, jedna z dwóch starożytnych broni Targaryenów (drugą był Blackfyre). W ciągu całej historii, Mroczna Siostra była dzierżona przez przynajmniej jedną kobietę. Mogła być też początkowo przeznaczona dla kobiety, na co wskazuje jej smukłe ostrze. Ostatnim znanym posiadaczem Mrocznej Siostry był Brynden Rivers.

Historia Edytuj

Mroczna siostra była w posiadaniu rodu Targaryen przed Podbojem. Visenya Targaryen posiadała bardzo dużą wprawę w używaniu tego miecza, od dzieciństwa trenowała obok swojego brata, Aegona I. W 10 o.P.[1], Aegon i Visenya zostali zaatakowani na ulicach Królewskiej Przystani, i gdyby nie Visenya i Mroczna Siostra, król nie uszedłby z życiem. Doprowadziło to do powstania idei Gwardii Królewskiej, zrealizowanej, kiedy Aegon wskazał na swoich strażników, a Visenya wydobyła swój miecz i drasnęła go w policzek, zanim ci w ogóle zareagowali.

Po śmierci Visenyi na Smoczej Skale, królowej Alyssa Velaryon, wdowie po Aenysie I, udało się wymknąć stamtąd wraz z dziećmi, zabierając przy okazji Mroczną Siostrę[2].

Książę Daemon Targaryen został pasowany na rycerza w wieku szesnastu lat, a król Jaehaerys I wręczył mu osobiście Mroczną Siostrę, jako nagrodę za jego dzielność[3]. Następnie, Daemon dzierżył miecz podczas podboju Stopni i w walce o rękę lady Laeny Velaryon[4]. W trakcie Tańca Smoków, w bitwie powyżej Oka Boga, Daemon zeskoczył z grzbietu swojego smoka Caraxes, aby przebić swoim mieczem oko księcia Aemonda Targaryena. Kiedy lata później kości księcia Aemonda zostały odnalezione w wodach Oka Boga, Mroczna Siostra znajdowała się w jego oczodole[5].

Książę Aemon Targaryen, Smoczy Rycerz, największy turniejowy rycerz i szermierz swojej epoki, był kimś godnym dzierżenia Mrocznej Siostry[6].

Lord Brynden Rivers dzierżył Mroczną Siostrę, chociaż jego ulubioną bronią był łuk z czardrewna[7]. Po zesłaniu go na Mur przez króla Aegona V, nieznany jest status czy miejsce pobytu miecza.

Znani posiadacze Edytuj


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
  2. Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Maegor I.
  3. 3,0 3,1 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Viserys I.
  4. 4,0 4,1 Książę łotrzyk”.
  5. 5,0 5,1 Księżniczka i królowa”.
  6. 6,0 6,1 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Viserys II.
  7. 7,0 7,1 7,2 Rycerz Siedmiu Królestw”, „Wierny miecz”.
  8. Świat lodu i ognia”, Królestwo smoków: Podbój.
  9. Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Aegon I.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.