FANDOM


Serial występuje Ślio wspomniany Got wspomniany Sk wspomniany Nm występuje Tzs występuje Wz występuje


Meereen – największe z trzech wielkich miast Zatoki Smoków, dawnej Zatoki Niewolniczej. Obecnie rządzone przez Daenerys Targaryen, wcześniej przez Wielkich Panów, którzy byli głowami niewolniczych rodzin miasta. Najbogatsi mieszkańcy Meereen mieszkają w schodkowych piramidach.

Meereen leży na północno-wschodnim wybrzeżu Zatoki Smoków przy ujściu rzeki Skahazadhan, która oddziela je od czerwonego pustkowia. Morze Dothraków leży na północy, za rzeką. Aby dotrzeć z Meereen do Lhazaru trzeba przejść przez Przełęcz Khyzai. Obecnie Meereen jest władane przez królową Daenerys Targaryen.

Historia Edytuj

Ghiscarskie wzgórza obfitują w miedź, jednak nie jest ona już tak cenna jak wtedy, gdy świat był zdominowany przez wyroby z brązu. Niegdyś wzdłuż wybrzeża rosły również drzewa cedrowe, zostały jednak wycięte w czasach Imperium Ghiscarskiego oraz spalone przez smoki w wyniku wojny z Valyrią. Gdy spłonęły, ziemia pod nimi została spieczona gorącym słońcem i podniosły się z niej gęste, czerwone chmury. Według Galazzy Galare to te nieszczęścia zmieniły jej ludzi w niewolników. Bez niewolników Meereen ma niewiele do zaoferowania.

Opis miasta Edytuj

Meereen jest tak duże, jak Astapor i Yunkai razem oraz tak jak one jest wykonane z cegły, jednak wielokolorowej. Miasto ma szerokie ulice z czerwonej cegły i doły walki. Zdominowane jest przez ogromną piramidę, zwaną Wielką Piramidą.

Mury są wysokie, z basztami i usiane wielkimi, obronnymi wieżami. Północny mur biegnie wzdłuż brzegu rzeki Skahazadhan, która przepływa przez miasto. Zachodni mur rozciąga się wzdłuż brzegu Zatoki Niewolniczej. Bramy Meereen udekorowane są harpiami z brązu (w czasie bitwy z otwartych ust harpii można wylewać wrzący olej by powstrzymać napastników). Meereen czerpie wodę ze studni głębinowych, a nie rzeki Skahazadhan (do niej wpływają ścieki).

  • Wielka Piramida; jest ogromna, ma 800 stóp wysokości i zwieńczona jest harpią z brązu. W mieście znajduje się wiele innych piramid, są jednak mniejsze, a nawet w połowie nie tak wysokie. To tutaj Daenerys Targaryen mieszkała po zdobyciu miasta (w dużych pokojach na szczycie piramidy).
  • Świątynia Gracji – duża budowla pokryta złotymi kopułami. Jest siedzibą kapłanek Meereen zwanych Gracjami. Dzielą się one na grupy – każdy kolor oznacz inną specjalność. Niebieskie Gracje, na przykład, specjalizuja się w leczeniu. Światynia Gracji leży na zachód od Wielkiej Piramidy.
  • Doły walki to okrągłe areny zbudowane z wielu kolorowych cegieł. Są podobne w wyglądzie, ale mniejsze niż Koloseum w starożytnym Rzymie. Głównym i największym dołem walki w Meereen jest Dół Daznaka.

Rodziny łowców niewolników z Meereen Edytuj

Niewolnictwo Edytuj

Meereen jest szeroko znane z handlu niewolnikami. Są oni wykorzystywani w każdym aspekcie życia, jako strażnicy, sprzątacze, gladiatorzy walczący w dołach i jako kochankowie. Zdrowe, młode dziewczęta i chłopcy w wieku poniżej dziesięciu lat są szczególnie poszukiwani jako niewolnicy do domów rozkoszy.

Handlarze niewolników w Meereen tworząc eunuchów odcinają jedynie jądra, w porównaniu do Astaporu, gdzie odcina się również penisa. Gdy Daenerys Targaryen zdobyła Meereen, zniosła niewolnictwo na terenie miasta. Praktyka była jednak kontynuowana na okolicznych wzgórzach, gdzie niewolnicy nadal pracowali na majątkach bogaczy.

Synowie Harpii Edytuj

Synowie Harpii – tajna grupa, która wykorzystuje techniki zbliżone do partyzantki, by podważyć rządy Daenerys Targaryen. Nikt nie wie, kto jest ich tajemniczym przywódcą. Niektórzy podejrzewają Hizdahra zo Loraqa, podczas gdy inni uważają, że synowie nie mają lidera.

Ostatnie wydarzenia Edytuj

Gra o tron Edytuj

Ser Jorah poradził Khalowi Drogo wyruszyć do Meereen by sprzedać swoich niewolników, gdyż miasto niedawno cierpiało z powodu zarazy i brakuje tam niewolników.

Nawałnica mieczy Edytuj

Wielcy Mistrzowie wypalili ziemie wokół Meereen kiedy dowiedzieli się, że armia Daenerys Targaryen maszeruje na miasto. Wkrótce zostało ono oblężone przez siły smoczej królowej. Daenerys zdobyła miasto, wysyłając ludzi kanałami i szarżując na wschodnią bramę. Po otrzymaniu wiadomości od Astaporu, który wcześniej podbiła, Daenerys postanowiła pozostać w Meereen i nauczyć się rządzenia.

Taniec ze smokami Edytuj

Statki handlowe z Westeros i Wolnych Miast nie chcą wpływać do portu, ponieważ zniesiony został handel niewolnikami, a doły walki są zamknięte z rozkazu Daenerys.

Podczas gdy kilku Wielkich Mistrzów zaakceptowało rządy Daenerys Targaryen, organizacja znana jako Synowie Harpii toczy wojnę przeciwko niej. Tworzą oni małe grupy, które pod osłoną nocy napadają i zabijają nieostrożnych wyzwoleńców, Golone Łby i Nieskalanych.

Armie Yunkai otoczyły miasto. Rada rządząca Meereen niedawno objęła nadzór nad sprawami Meereeńczyków z powodu nieobecności królowej. Kierowani przez namiestnika królowej, ser Barristana spotykają się by przedyskutować zaistniałą sytuację i podjąć decyzję jak poradzić sobie z wrogą armią.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.