FANDOM


Książę Lucerys Velaryon, znany również jako Luke – drugi syn królowej Rhaenyry Targaryen i jej pierwszego męża, ser Laenora Velaryona. Jego smokiem był Arrax.

Wygląd i charakter Edytuj

Lucerys, podobnie jak jego bracia, nie odziedziczył cech ani Velaryonów, ani Targaryenów. Miał brązowe włosy i oczy, przez co podejrzewano, że prawdziwym ojcem chłopca jest ser Harwin Strong. Był bardzo silny, jak na swój wiek.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Lucerys urodził się 115 o.P., jako drugi syn księżniczki Smoczej Skały, Rhaenyry Targaryen i jej pierwszego męża, ser Laenora Velaryona. Przez to, że nie odziedziczył cech fizycznych ani Velaryonów, ani Targaryenów, podejrzewano, że prawdziwym ojcem chłopaka jest ser Harwin Strong.

Miał starszego brata Jacaerysa Velaryona oraz młodszego Joffreya Velaryona.

W wieku pięciu lat stracił ojca, ser Laenora. Jego matka ponownie wyszła za mąż, lecz tym razem, zgodnie z tradycją dawnej Valyrii, poślubiła swego wuja, księcia Daemona Targaryena. Wkrótce z tego związku narodził się przyrodni brat Lucerysa, Aegon Targaryen, a dwa lata później kolejny, Viserys Targaryen. Lucerys dobrze dogadywał się z rodziną, także ze swym nowym ojczymem. Jego matka zorganizowała zaręczyny Lucerysa z córką Daemona z poprzedniego małżeństwa z lady Laeną Velaryon, Rhaeną Targaryen.

Kiedy w 120 o.P. zmarła jego ciotka, lady Laena, rodzina przybyła na jej pogrzeb do Driftmark. Lady pozostawiła po sobie wściekłego legendarnego smoka z czasów Podboju, Vhagara. W tym czasie wuj Luka, dziesięcioletni książę Aemond Targaryen, próbował dosiąść smoka. W tym samym czasie, kiedy najmłodszy z rodzeństwa Luka, Joffrey Velaryon, próbował tego samego, książę wepchnął siostrzeńca w odchody smoka. Na pomóc trzyletniemu bratu przybyli Jace i Luk. W czasie bijatyki Luk wyciągnął sztylet i pozbawił wuja oka. Pomimo tego, smok należał do Aemonda.

Lucerys służył przez pewien czas jako giermek, jego smokiem był Arrax.

Taniec ze smokami Edytuj

W czasie Tańca ze smokami Luk miał czternaście lat. W tym czasie przebywał razem z rodziną na Smoczej Skale, gdzie oczekiwał przyjścia na świat jego przyrodniej siostry. Jednak dziecko urodziło się martwe, a parę dni późnię na Skałę dotarła wiadomość, że zmarł król Viserys I Targaryen, a korowany został jego przyrodni wuj Aegon II Targaryen, choć zgodnie z życzeniem Viserysa tron miała objąć po nim Rhaenyra, która nie zamierzała oddać tronu bez walki i również korowała się na królową, wywołując tym samy wojnę domową.

Rhaenyra na początku wojny zaczęła zbierać poparcie wśród lordów, dlatego wysłała swych synów jako posłów, którzy mieli przekonać lordów do poparcia jej sprawy. Podczas gdy najstarszy Jace miał polecieć na Północ, postanowiono, że Luk odbędzie o wiele mniej niebezpieczną podróż. Zgodnie z wolą swej matki miał udać się do Końca Burzy i przekonać do poparcia Czarnych lorda Borrosa Baratheona. Nie spodziewano się przy tym jakichś nadmiernych komplikacji, gdyż ojciec lorda Borrosa był przyjaciele Rhaenyry i jej zwolennikiem, dlatego uważano, że wysłanie tam Luka jest znacznie bezpieczniejsze. Jednak jego matka dla bezpieczeństwa kazała mu przysiąc na Siedmiu, że nie będzie brał udział walkach.

Po podroży i dotarciu do Końca Burzy, okazało się, że książę się spóźnił, gdyż król Aegon II wysłał również swego ambasadora, księcia Aemonda. Mimo wszystko, Lucerys musiał zdobyć poparcie Baratheonów, dlatego zignorował wuja, pomimo że Aemod próbował go zaatakować i przekazał list lordowi Borrosowi.

Warunkiem lorda Baratheona było jednak małżeństwo z jednak z jego córek, jednak Luk nie mógł tego warunku spełnić, ponieważ był zaręczony z Rhaeną i przypomniał o tym lordowi Borrosowi, na co ten odpowiedział, aby książę wracał do domu.

Kiedy się odwrócił, jego wuj ponownie próbował go zaatakować. Wiedząc, że lord Baratheon jest po jego stronie, Luk chciał podjąć pojedynek, jednak przypomniał sobie o przysiędze i powiadomił wuja, że przybył tu jako poseł, a nie rycerz. Aemonda jednak to nie przekonało, dlatego ludzie Baratheona rozdzielili książąt i wyprowadzili księcia Lucerysa na dziedziniec, gdzie oczekiwał na niego jego smok. Książę go dosiadł i odleciał w trwającą burze. Nie uleciał daleko, kiedy doścignął go wuj na swym wielkim smoku Vhagarze. Choć Arrax był mniejszy i szybszy, to jednak Vhagar potężniejszy, w wyniku walki zginął książę Lucerys i jego smok, którego odnaleziona parę dni później.

Kiedy wieści dotarły na Skałę, jego matka popadła w żal, a jego brat Joffrey poprzysiągł zemstę księciu Aemondowi i lordowi Borrosowi. Na posiedzeniu Rady na Skałę przyleciał kruk z Harrenhal od ojczyma Luka, Daemona, w liście pisano:

Oko za oko, syn za syna, Lucerys zostanie pomszczony.

Niedługo później został zamordowany syn Aegona II, książę Jaehaerys Targaryen w akcie zemsty za Lucerysa.

Przypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.