FANDOM


Casterly Rock

Casterly Rock

Lord Casterly Rock - władca zamku Casterly Rock. Lord tej twierdzy to pan całych Krain Zachodu. Obecnie, władczynią zamku i Lady Casterly Rock jest Cersei Lannister.

Według legendy, zamek został stworzony w Erze Herosów przez założyciela rodu Casterly po tym, gdy w jaskini lwów, odnalazł gargantuicznych rozmiarów żyły żółtego i czerwonego złota. Według innego podania, zamek został odebrany rodowi Casterly przez legendarnego oszusta, Lanna Sprytnego. Istnieje wiele wersji historii, jak Lann odebrał Casterlym ich siedzibę. Według jednej, zakradł się do zamku przez małą szczelinę w skale. Co noc wydawał przerażające dźwięki i wmówił domownikom, że zamek jest nawiedzony i muszą go opuścić. Według innej wersji, Lann co noc sypiał z córkami lorda zamku, tak iż każda z nich rodziła Lannowi dzieci. Tak czy siak, zamek przeszedł z rąk rodu Casterly do rąk Lanna, a później jego potomków, którzy stali się członkami rodu Lannisterów.

Dawniej Krainy Zachodu były suwerennym państwem. Od Ery Herosów do Podboju Aegona, władzę nad Casterly Rock i całym regionem sprawowali Lannisterowie tytułujący się Królami Skały. Ostatni Król Skały, Loren I Lannister, po zdobyću Krain Burzy, śmierci Króla Burzy Argilaca Aroganckiego, śmierci Króla Wysp i Rzek, Harrena Hoare'a i zniszczeniu Harrenhal, sprzymierzył się z Królem Reach, Mernem IX Gardenerem i razem wyruszyli z armią liczącą 5 000 rycerzy i 55 000 zbrojnych do walki z sześciokrotnie mniej liczną armię Aegona. Aegon posiadał jednak 3 smoki, która wykorzystał podczas starcia. Połączone armie Skały i Reach szybko zostały pobite, a sam Król Mern zginął wraz ze wszystkimi męskimi potomkami rodu Gardenerów. Bitwę tę nazwano później "Polem ognia". Loren nie miał wyjścia (jeśli nie chciał podzielić losów Argilaca, Harrena czy Merna) i klęknął przed Aegonem. Ten w zamian pozostawił mu tytuł Lorda Casterly Rock i mianował go Najwyższym Lordem Krain Zachodu oraz Namiestnikiem Zachodu.

Historia Edytuj

Sezon 3 Edytuj

Mimo że Tyrion Lannister jest spadkobiercą Casterly Rock, ponieważ jego starszy brat Jaime jest rycerzem Strażników Królewskich, lord Tywin jasno stwierdził, że nie ma zamiaru pozwolić, aby Tyrion został Panem Casterly Rock po jego śmierci. Nie jest zatem jasne, kto jest obecnie spadkobiercą Casterly Rock.

Sezon 4 Edytuj

Po zabójstwie Tywina Lannistera, królowa Cersei Lannister zostaje posiadaczką Casterly Rock jako najbliższy legalny spadkobierca Tywina, ponieważ Tyrion Lannister został uznany za winnego królobójstwa i uciekł przez wąskie morze. Chociaż Jaime zawarł umowę z Tywinem, by opuścić Straż Królewską i ponownie stać się jego spadkobiercą, wyrok skazujący Tyriona unieważnił tę umowę, nawet gdyby Tywin żył.

Sezon 6 Edytuj

Wraz ze zwolnieniem Jaime’a ze stanowiska Strażnika Królewskiego, możliwe jest, że odziedziczy on tytuły i stanowiska swojego ojca, stając się w ten sposób nowym Władcą Skały przed jego siostrą Cersei, Jednak to jeszcze formalnie nie nastąpiło.

Sezon 8 Edytuj

Cersei i Jaime zostali zmiażdżeni przez gruzy pod Czerwoną Twierdzą podczas bitwy o Królewską Przystań, pozostawiając Tyriona, który stanie się niekwestionowanym Władcą Casterly Rock po zwycięstwie Daenerys Targaryen.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.