FANDOM


Ślio wspomniany

Ser Laenor Velaryon – rycerz z rodu Velaryon, pierwszy mąż Rhaenyry Targaryen. Jego smokiem był Morski Dym[3].

Wygląd i osobowość Edytuj

Laenor miał orli nos, srebrnobiałe włosy i fioletowe oczy[2]. Ser Criston Cole twierdził, że chłopcy nie mogli się czuć obok niego bezpiecznie[3]. Powszechnie uważano, że dziewiętnastoletni Laenor nie wykazywał żadnego zainteresowania kobietami, a zamiast tego preferował towarzystwo mężczyzn w swoim wieku[2].

Biografia Edytuj

Laenor był synem lorda Corlysa Velaryona i księżniczki Rhaenys Targaryen. Miał starszą o rok siostrę Laenę. Podczas Wielkiej Rady w 101 o.P. niektórzy lordowie uznawali jego prawa do Żelaznego Tronu.

Laenor został pasowany na rycerza dwa tygodnie przed swoim ślubem z księżniczką Rhaenyrą Targaryen w 114 o.P. Jego towarzysz oraz prawdopodobnie kochanek, ser Joffrey Lonmouth, został śmiertelnie raniony przez ser Cristona Cole’a podczas turnieju weselnego. Laenor odmówił opuszczenia ser Joffreya, kiedy ten umierał. Po tym książę powrócił do Wysokiej Wody, podczas gdy jego nowa żona pozostała na dworze w Królewskiej Przystani. Laenor znalazł w końcu nowego faworyta, domowego rycerza ser Qarla Correya[2].

Ser Laenor i księżniczka Rhaenyra mieli trzech synów – Jacaerysa, Lucerysa i Joffreya Velaryonów, z których ostatni został tak nazwany na cześć ser Joffreya Lonmoutha. Zauważono, że dzieci nie przypominają z wyglądu swojego ojca ani matki, co spowodowało podejrzenia, iż ich prawdziwym ojcem był ser Harwin Strong[2].

Laenor został zabity przez swojego przyjaciela ser Qarla Correya podczas kłótni w Spicetown w 120 o.P. Król Viserys I zabrał swój dwór i smoki na jego pogrzeb[2]. Żaden z synów Laenora i Rhaenyry nie przeżył późniejszej wojny domowej, Tańca Smoków[3].

Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.