FANDOM


Ślio wspomniany

Lady Laena Velaryon – druga żona księcia Daemona Targaryena, któremu urodziła dwie córki, Rhaenę i Baelę[3]. Latała na smoczycy Vhagar. Zmarła w wyniku komplikacji związanych ze swoim porodem[2].

Wygląd i osobowość Edytuj

Laena była wysoka, szczupła i niezwykle urocza. Miała srebrnozłote loki sięgające do talii. Mówiło się, że odziedziczyła piękno swojej matki, księżniczki Rhaenys Targaryen, Niedoszłej Królowej, oraz żądzę przygód swego ojca, Corlysa Velaryona, lorda Driftmarku[2].

Biografia Edytuj

Laena była kandydatką na królową podczas Wielkiej Rady w 101 o.P. Miała młodszego o rok brata, Laenora[2].

Po śmierci królowej Aemmy Arryn w 105 o.P., mała rada zasugerowała królowi Viserysowi I poślubienie Laeny, ale ta miała wówczas zaledwie 12 lat. Zamiast tego władca ożenił się z Alicent Hightower, a nieobecność członków rodu Velaryon na weselu była bardzo zauważalna[2].

Laena była zaręczona z synem morskiego lorda z Braavos, ale kiedy zmarł jego ojciec, młodzieniec roztrwonił swój majątek i przybył do Driftmarku. Lord Corlys wielokrotnie znajdował sposób na odroczenie ślubu, aż w końcu narzeczony Laeny został zabity w pojedynku przez księcia Daemona Targaryena. Laena w wieku 22 lat poślubiła księcia Daemona Targaryena i wiedząc, że ich małżeństwo zdenerwuje Żelazny Tron, udali się do Pentos, a później do innych Wolnych Miast. Ich smoki, Vhagar Laeny oraz Caraxes Daemona, przyciągały tłumy wszędzie, gdzie się pojawiły. W Pentos Laena urodziła dwie bliźniacze córki – Rhaenę i Baelę, a następnie wróciła do Driftmarku statkiem, podczas gdy Daemon poleciał do Westeros, prosząc króla o błogosławieństwo dla swoich córek[2].

Podczas pobytu w Driftmarku Laena zaprzyjaźniła się z księżniczką Rhaenyrą Targaryen, z którą często wspólnie latała. Najstarsi synowie Rhaenyry zostali zaręczeni z córkami Laeny. Rhaenyra odwiedzała Laenę podczas porodu jej syna. Dziecko było zniekształcone i umarło godzinę po narodzinach, a Laena zmarła 3 dni później na gorączkę, pomimo wysiłków maestera wysłanego przez Rhaenyrę ze Smoczej Skały, Gerardysa. Próbowała polecieć na Vhagar ostatni raz przed śmiercią, ale spadła ze schodów wieży[2].

Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.