FANDOM


Świat realny

Księżniczka i królowa albo Czarni i Zieloni (ang. The Princess and The Queen, or, The Blacks and The Greens) – powieść z gatunku fantasy, część zbioru powieści pod tytułem Niebezpieczne kobiety, autorstwa George’a R.R. Martina i Gardnera Dozoisa. Oryginalny zbiór został wydany 3 grudnia 2013, a w Polsce dopiero 26 stycznia 2015.

Księżniczka i królowa przyjmuje formę streszczenia wydarzeń Tańca Smoków, spisanego z perspektywy arcymaestera Gyldayna z Cytadeli w Starym Mieście[1].

Fabuła Edytuj

Opowieść zaczyna się trzeciego dnia trzeciego miesiąca roku 129 o.P., kiedy król Viserys I Targaryen umiera we śnie. Królowa Alicent Hightower i lord dowódca Criston Cole jako pierwsi dowiadują się o śmierci króla, ale zamiast przygotować pogrzeb Viserysa, zamykają się w sypialni króla, barykadują się i aresztują każdego, kto wie o śmierci Viserysa oraz zwołują małą radę. Tam, zamiast poinformować księżniczkę Rhaenyrę, wyznaczoną jako następczynię króla i obecną Księżniczkę Smoczej Skały, omawiają koronacje najstarszego syna Alicent i Viserysa, księcia Aegona.

Rhaenyra przebywająca na Smoczej Skale przez półroczną ciążę, rodzi, usłyszawszy o śmierci ojca i nieprawej koronacji jej przyrodniego brata. Córka Visenya rodzi się martwa, przez co księżniczka Rhaenyra jest jeszcze bardziej wściekła niż wcześniej.

Obie strony szukają zwolenników, w tym potężnego lorda Borrosa Baratheona, do którego zieloni Aegona wysyłają księcia Aemonda, a czarni Rhaenyry księcia Lucerysa Velaryona. Borros odmawia Lucerysowi, który następnie jest ścigany przez Aemonda na smoku Vhagarze, który zabija Lucerysa i Arraxa. To doprowadza do spisku przeciw zielonym, który ma na celu zamordowanie sześcioletniego księcia Jaehaerysa na oczach matki Helaeny, brata Maelora, siostry Jaehaery i babki Alicent. Te dwa wydarzenia bezsprzecznie zrujnowały wszelkie marzenia o dyplomatycznym rozwiązaniu sprawy. Zaczyna się wojna.

Taniec Smoków trwał dwa i pół roku, z których Księżniczka i królowa opisuje dwa pierwsze lata. Jest to pierwsza wojna domowa dynastii Targaryenów, która doprowadziła do śmierci wielu członków rodu oraz smoków.


Przypisy Edytuj


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.