FANDOM


Świat realny

Książę Winterfell (ang. The Prince of Winterfell) – ósmy odcinek drugiego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 20 maja 2012 roku w Stanach Zjednoczonych i 21 maja 2012 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Do Winterfell przybywa Yara. Theon spodziewał się, że siostra doceni jego militarne sukcesy, ale dziewczyna nadal go lekceważy i krytykuje zamordowanie Brana i Rickona. Yara nie zamierza wesprzeć Theona swymi zbrojnymi, oznajmia tylko, że ojciec chce z nim rozmawiać i usilnie namawia brata do wyjazdu na Pyke.

Jon Snow został wzięty do niewoli przez dzikich. Ygritte wraz z towarzyszami prowadzi go do Lorda Kości. Ten schwytał już jednego z braci z Nocnej Straży, Qhorina Półrękiego, a pozostałych zwiadowców zabił. Lord Kości rozkazuje zabić również Jona, ale Ygritte broni chłopaka.

Robb wraz z Talisą spacerują w pobliżu obozu. Rozmawiają m.in. o Nedzie, ale pogawędkę przerywa im żołnierz, który przybył z wiadomością o ucieczce Jaimego Lannistera. Robb dowiaduje się, że Królobójcę wypuściła na wolność Catelyn Stark. Zarzuca matce zdradę, a jego pretensje popiera lord Karstark, który na wojnie Robba stracił dwóch synów. Robb wysyła kolejnych ludzi w pościg za Jaimem i nakazuje by Catelyn pilnowano w dzień i w nocy.

Tywin naradza się ze swymi ludźmi. Obecność Stannisa w pobliżu Królewskiej Przystani budzi w nim równie duży niepokój jak militarne sukcesy Robba. Tywin decyduje się na opuszczenie wraz z wojskiem Harrenhal. Na miejscu pozostanie Gregor Clegane, który ma utrzymać twierdzę oraz zniszczyć partyzantów z Bractwa bez Chorągwi. Arya ma pozostać w Harrenhal na służbie u Clegane’a. Dziewczynka szuka Jaqena, ale wedle słów Gorącej Bułki Jaqen kilka godzin wcześniej wyruszył na zwiad.

Tyrion ślęczy nad księgami, pracując nad przygotowaniem obrony Królewskiej Przystani. Ma mu w tym pomagać Bronn, ale obecność najemnika tylko drażni Lannistera. Dołącza do nich Varys. Wspólnie rozpatrują różne ewentualności.

Nocna Straż zakłada obóz i Samowi oraz jego przyjaciołom przypada w udziale niewdzięczne zadanie kopania latryn. Grenn znajduje tablicę z wyrytymi na niej runami Pierwszych Ludzi i ukryty pod nią płaszcz członka Nocnej Straży. W płaszczu znajdował się róg oraz wykonane z obsydianu sztylety.

Jaqen H'ghar 2x8 1

Arya podaje Jaqenowi jego własne imię.

Jaqen H’ghar w końcu powraca ze zwiadu i Arya może z nim porozmawiać. Dziewczynka chciałaby, aby zabójca zlikwidował Tywina i to natychmiast, zanim ten wda się w wojnę z Robbem, ale Jaqen uważa, że jest to życzenie niemożliwe do zrealizowania. W tej sytuacji Arya wypowiada imię Jaqena. Mężczyzna jest wyraźnie poruszony, prosi Aryę by ta odwołała jego imię i Arya zgadza się, pod warunkiem że Jaqen pomoże jej i jej przyjaciołom w ucieczce.

Tyrion je kolację wraz z Cersei. Rozmawiają o zbliżającej się bitwie oraz o Joffreyu, który osobiście chce wziąć udział w obronie miasta. Cersei jest temu przeciwna, Tyrion wskazuje na zalety tego rozwiązania. Cersei jest radosna, bowiem jest przekonana, że w końcu schwytała prostytutkę Tyriona i uważa, że dzięki temu ma swego młodszego brata w garści, gdyż dziewczyna będzie gwarancją bezpieczeństwa Joffreya. Tyrion chce zobaczyć, czy jego ukochana żyje i wtedy okazuje się, że Cersei uwięziła Ros, nie Shaę. Tyrion nie daje nic po sobie poznać i obiecuje Ros, że ją uwolni. Następnie przysięga, iż zemści się na Cersei za ten dzień. Po powrocie do swej komnaty rozmawia z Shae i namawia ją do większej ostrożności.

Robb naradza się z Roose Boltonem. Decyduje się na przesłanie wiadomości do Ramsaya. Żelaźni, którzy się poddadzą, będą mogli wrócić do domu, nie dotyczy to jednakże Theona. Rozmowę przerywa przybycie Talisy. Rozmowa z dziewczyną poprawia Robbowi humor. Talisa odpowiadając na pytanie Robba wspomina swoje dzieciństwo. Po wysłuchaniu jej historii Robb deklaruje, że nie chce się żenić z Freyówną. Młodzi spędzają razem noc.

Nocą Arya z dwoma przyjaciółmi czai się w pobliżu północnej bramy, przez którą – zgodnie ze słowami Jaqena – ma uciec tej nocy. Gendry i Gorąca Bułka nie są przekonani do ucieczki, zwłaszcza, że bramy pilnuje kilku strażników. Gdy uciekinierzy podchodzą bliżej przekonują się, że wartownicy nie żyją.

Stannis rozmawia z Davosem. Po raz kolejny przywołuje wspomnienie obrony Końca Burzy oraz ratunek, jakim dla oblężonej twierdzy był Davos i przemycona przez niego cebula. Stannis deklaruje, że gdy zostanie królem powoła Cebulowego Rycerza na stanowisko namiestnika.

W Królewskiej Przystani trwają przygotowania do spodziewanego ataku Stannisa. Joffrey wydaje się być całkowicie oderwany od rzeczywistości. Tyrion rozmawia z Varysem, dowiaduje się o istnieniu Daenerys Targaryen oraz o trzech smokach, jakimi dziewczyna dysponuje.

Theon and Dagmer

Theon płaci za zabicie sierot.

Jorah znalazł statek, którym Daenerys mogłaby popłynąć do Astaporu, ale dziewczyna nie chce opuścić miasta bez swoich smoków.

Na dziedzińcu Winterfell maester Luwin zauważa Oshę. Młodzi Starkowie wraz z Hodorem ukrywają się w kryptach Winterfell. Theon powiesił przy bramie ciała synów farmera.

Pojawienie Edytuj

Obsada Edytuj

Gościnnie

Adnotacje Edytuj

Różnice między książką a serialem Edytuj

  • Catelyn wypuściła Jaimego z niewoli po informacji o zamordowaniu przez Theona Brana i Rickona. Lannister był jej jedyną nadzieją na uratowanie dzieci z Królewskiej Przystani.
  • Sztylety zawinięte w płaszcz odnalazł Duch i Jon Snow w pobliżu Pięści Pierwszych Ludzi.
  • Trzecim życzeniem Aryi w Harrenhal było uwolnienie żołnierzy Robba z niewoli w Harrenhal. Jaqen dokonał tego przy pomocy „zupy łasicowej”.
  • Arya samodzielnie zorganizowała ucieczkę swoją, Gendry’ego oraz Gorącej Bułki z Harrenhal.
  • Książkowy Joffrey miał ok. 13 lat w momencie oblężenia Królewskiej Przystani. W serialu chłopak ma 17 lat.
  • Serialowa Ros zastępuje większość książkowych dam lekkiego prowadzenia się, zwłaszcza Chatayę i Alayayę.
  • Robb spędził noc z Jeyne Westerling po tym, jak został ranny i jak dotarła do niego wieść o śmierci Brana i Rickona. Następnego dnia uznał, że honor wymaga, by ożenił się z dziewczyną, którą zhańbił.

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.