FANDOM


Fr

Książę Smoczej Skały – tytuł przyznawany męskiemu potomkowi króla Westeros, czyli księciu. Po raz pierwszy wyspa została skolonizowana przez przybyły z Valyrii ród Targaryen, kilkanaście lat przed jej zagładą z niewiadomej przyczyny. Później w jej posiadanie wszedł ród Baratheon, po obaleniu Targaryenów. Po klęsce Stannisa, w posiadanie Smoczej Skały weszła Daenerys Targaryen

Lordowie Smoczej Skały Edytuj

Lord Smoczej Skały to męski potomek wysokiego rodu, który jest w posiadaniu zamku.

Znani Książęta i Księżniczki Smoczej Skały Edytuj

Panujący król Książę/Księżniczka Smoczej Skały Lata panowania Uwagi
Aegon I Maegor Targaryen  ?–37 o.P. Chociaż nie był dziedzicem Aegona I, to częste przebywanie na Smoczej Skale sprawiło, że stał się znany jako "Książę Smoczej Skały".
Aenys I Maegor Targaryen 37 o.P.41 o.P. Maegor nosił swój tytuł podczas pierwszych lat rządów swojego brata, pomimo tego, że nie był jego dziedzicem.
Aegon Targaryen 41 o.P.42 o.P. Pierwszy formalny Książę Smoczej Skały. Od czasu mianowania Aegona tytuł ten stał się tytułem dziedzica Żelaznego Tronu.
Maegor I Aegon Targaryen 42 o.P.43 o.P. Nosił tytuł, aż do swojej śmierci w bitwie nad Okiem Boga.
Brak 43 o.P.48 o.P. Pomimo sześciu małżeństw, Maegor nie miał własnych żyjących dzieci. Po poślubieniu swojej bratanicy Rhaeny Targaryen, mianował jej najstarszą córkę, Aereę, swoją dziedziczką do czasu, gdy będzie miał własnych synów. Nie wiadomo, czy Aerea nosiła tytuł Księżniczki Smoczej Skały.
Jaehaerys I Aemon Targaryen 62 o.P.92 o.P. Otrzymał tytuł Księcia Smoczej Skały w wieku siedmiu lat.
Baelon Targaryen 92 o.P.101 o.P. Został wybrany po śmierci Aemona, jako najstarszy żyjący syn Jaehaerysa I, zamiast córki Aemona, Rhaenys.
Viserys Targaryen 101 o.P.103 o.P. Ogłoszony dziedzicem wskutek werdyktu Wielkiej Rady z roku 101 o.P.
Viserys I Rhaenyra Targaryen 105 o.P.129 o.P. Pozycja Rhaenyry jako Księżniczki Smoczej Skały została zignorowana po śmierci jej ojca, króla Viserysa I. Jej młodszy przyrodni brat, Aegon, został koronowany zamiast niej.
Rhaenyra I Jacaerys Velaryon 129 o.P.130 o.P. Pomimo faktu, że rządy Rhaenyry nigdy nie zostały uznane, to posiadała ona Smoczą Skałę i po swojej koronacji mianowała swojego najstarszego syna, księcia Jacaerysa, Księciem Smoczej Skały.
Joffrey Velaryon 130 o.P.
Aegon III Daeron Targaryen 143 o.P.157 o.P.
Daeron I Baelor Targaryen 157 o.P.161 o.P.
Baelor I Brak 161 o.P.171 o.P. Pomimo bycia żonatym, Baelor I nie spłodził ani nie wybrał swojego dziedzica. Po jego śmierci, wobec braku potomstwa Baelora, lordowie Siedmiu Królestw przekazali koronę księciu Viserysowi, jego stryjowi i namiestnikowi, zamiast jego najstarszej siostrze, Daenie, która była także jego żoną.
Viserys II Aegon Targaryen 171 o.P.172 o.P.
Aegon IV Daeron Targaryen 172 o.P.184 o.P.
Daeron II Baelor Targaryen 184 o.P.209 o.P.
Valarr Targaryen 209 o.P. Valarr, podobnie jak jego młodszy brat Matarys, umarł podczas wielkiej wiosennej zarazy, na krótko przed śmiercią Daerona II.
Aerys I Rhaegel Targaryen 209 o.P.215 o.P.
Aelor Targaryen 215 o.P.217 o.P.
Aelora Targaryen 217 o.P.–?
Maekar Targayren  ?–221 o.P. Pomimo faktu, że żyło jeszcze trzecie dziecko Rhaegela, Daenora, to po śmierci Aelory to właśnie Maekar został mianowany dziedzicem Aerysa.
Maekar I Daeron Targaryen 221 o.P.–? Daeron zmarł na francę w nieznanym roku. Wolał był tytułowany "Księciem Summerhall".
Aerion Targaryen  ?–232 o.P. Aerion zginął podczas próby wypicia kubka dzikiego ognia w roku 232. Po jego śmierci Maekar nie zdążył mianować dziedzica, zanim sam nie zginął w roku 233, przez co kwestia sukcesji została rozstrzygnięta podczas Wielkiej Rady w tym samym roku.
Aegon V Duncan Targaryen 233 o.P.239 o.P. Duncan zrzekł się praw do Żelaznego Tronu po poślubieniu Jenny ze Starych Kamieni.
Jaehaerys Targaryen 239 o.P.259 o.P.
Jaehaerys II Aerys Targaryen 259 o.P.262 o.P.
Aerys II Rhaegar Targaryen 262 o.P.283 o.P. Ostatni uznany Książę Smoczej Skały.
Viserys Targaryen 283 o.P. Obwołany Królem na Smoczej Skale po dotarciu wieści o śmierci jego ojca, brata i bratanka do Królowej Wdowy Rhaelli Targaryen.
Viserys Targaryen Daenerys Targaryen 284 o.P.298 o.P. Pomimo tego, że Smocza Skała została utracona podczas Rebelii Roberta, to wygnany król Viserys nadał ten tytuł swojej siostrze, jako jego jedynej dziedziczce.

Przez wiele późniejszych pokoleń Smoczą Skałą rządzili Targaryenowie.

Po rebelii Roberta Baratheona, obaleniu i wygnaniu ostatnich Targaryenów, nowy król oddał zamek swemu młodszemu bratu, a po jego klęsce twierdza stała samotnie. 

Ponownie zajęła ją dopiero Daenerys Targaryen po przybyciu do Westeros z armiami, doradcami i smokami

Linki zewnętrzne Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.