FANDOM


Koniec Burzy (ang. Storm's End) – twierdza na wschodnim wybrzeżu Westeros, rodowa siedziba rodu Baratheon i jeden z najmocniejszych grodów w Siedmiu Królestwach. Kiedyś siedziba Królów Burzy. Mówi się, że w mury twierdzy wplecione są zaklęcia, które chronią ją i nie pozwalają wniknąć złym czarom do jej środka.

Historia Edytuj

Legenda twierdzi, że twierdza została zbudowana podczas Ery Świtu, przez Durrana, pierwszego Króla Burzy. Durran wypowiedział wojnę bogom, którzy zabili jego rodzinę i gości, rujnując jego ślub z ich córką Elenei. Legenda głosi, że zanim osiagnął zadowalające go dzieło, wybudował sześć twierdz, każda większa i potężniejsza od poprzedniej. Niektórzy uważają, że niezwykłość zamku polega na tym, iż dzieci lasu pomagały mu w budowie – przy użyciu ich magii konstrukcja murów zamkowych pozwala oprzeć się burzom i sztormom. Inni uważają, że młody chłopak, który wyrósł na Brana Budowniczego dawał rady Durranowi, gdy ten stawiał twierdzę. Prawda jest nieznana.

W swojej długiej historii Koniec Burzy odparł każde oblężenie i oparł się każdej burzy. Zamek przetrwał również kilka oblężeń i bitew w trakcie niedawnych wydarzeń. Ostatni Król Burzy, Argillac Arogancki, wyruszył by spotkać się w otwartej bitwie z Orysem Baratheonem podczas pierwszej wojny Aegona Zdobywcy w Podboju – opuszczając imponujące mury swej twierdzy, skazał swe armie na porażkę i poniósł klęskę. Podczas Wojny Uzurpatora, Koniec Burzy był oblegany cały rok przez Mace Tyrella, który dowodził siłami lądowymi, podczas gdy Paxter Redwyne z Arbor dowodził flotą, odcinając zamek od strony morza. Ponieważ dom Baratheon buntował się przeciwko Żelaznemu Tronowi, Jon Connington, namiestnik króla Aerysa II, został prawdopodobnie tytułowany Lordem Końca Burzy. Jednak Stannis Baratheon, dowódca obrony twierdzy, odmówił poddania się (w wyniku czego jego ludzie musieli jeść szczury). Przemytnik Davos Seaworth przedarł się przez morską blokadę i uzupełnił zapasy zamku, dzięki czemu garnizon zdołał przetrwać oblężenie.

Po tym jak Robert Baratheon został królem, oddał zamek swemu młodszemu bratu Renly’emu i przeniósł Stannisa do znacznie uboższej Smoczej Skały. Kiedy Renly wykonywał swe obowiązki w Królewskiej Przystani, zamek był rządzony przez ser Cortnay’a Penrose’a.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.